Ogznet.com
Soğuk Algınlığı ve Grip Hakkında Yanlış Bildiğimiz 10 şey Paylaş:

Soğuk Algınlığı ve Grip Hakkında Yanlış Bildiğimiz 10 şey

Soğuk Algınlığı ve Grip Hakkında Yanlış Bildiğimiz 10 şey

Genellikle soğuk algınlığı için klima, rüzgar ve soğuk havaları suçlarız. Bazılarımız, bir mevsimde birden çok kez soğuk algınlığına yakalanmanın mümkün olmayacağına inanır. Kimileri ise soğuk algınlığının gribe dönüşmesini önlemek için antibiyotik kullanmak gerektiğini düşünür. Bu yazıyı okuduktan sonra, soğuk algınlığı ile ilgili kulaktan dolma bilgilere inanmayacaksınız.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Soğuk algınlığı ve grip ile ilgili doğru olduğu sanılan 10 yanlış bilgiyi topladık.

1. Soğuk algınlığı gribe çevirebilir

Soğuk algınlığı ve gribe farklı virüsler neden olur, bu nedenle bir hastalık diğerine dönüşemez. İnsanlar genellikle bu hastalıkların erken belirtilerini karıştırırlar. İşte bu hastalıkları ayırmada yardımcı olacak bazı özellikler:

  • Soğuk algınlığı yavaş yavaş boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş ve burun akıntısı ile başlar. Bir insan 3-5 gün içinde yavaş yavaş soğuk algınlığını hisseder. Grip ise ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve hızlı bir şekilde ortaya çıkan ağrılarla ortaya çıkar.
  • Soğuk algınlığında ateşiniz genelde çıkmaz (veya çok az çıkar). Grip olduysanız, ateşiniz 37,7° C'ye ve üstüne çıkar.
  • Fazla hapşırmıyorsunuz, bu soğuk algınlığı belirtisidir.

2. Soğuk algınlığında antibiyotik kullanılır

Antibiyotikler, yapıları farklı olduğu için bakteriyel hastalıkları yenemezler. Dahası, antibiyotikler aslında işleri daha da kötüleştirebilir: soğuk algınlığı semptomları kaybolmaz hastalık yayılmaya devam eder.

Aynı zamanda antibiyotik almanız da yasaktır. Alırsanız bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve virüsün gelişmesi için iyi bir ortam yaratırsınız. Zamanla, ilaç etkisini giderek kaybeder çünkü bakteriler antibiyotiklerle temas ettiğinde, hayatta kalmak için kendilerini değiştirebilirler.

3. Soğuk algınlığı tedavi edilemeyebilir

Kural olarak, soğuk algınlığı semptomları 3 gün sürer. Ancak, sadece bekler ve soğuk algınlığınızı tedavi etmezseniz, 20-30 günden fazla komplikasyon veya kötü semptomlar yaşayabilirsiniz. Uyarı: Nefes darlığı yaşarsanız veya nefes almakta zorlanırsanız, doktora gitmelisiniz.

4. Soğuk algınlığında hastalık izni almaya gerek yoktur

Çoğumuz kendimizi  iyi hissetmesek bile çalışmaya devam ederiz. Ayrıca, dinlenmezsek soğuk algınlığının daha çabuk iyileşeğine dair bir inanış var. Aslında, iyileşme süreci daha yavaştır. 1-2 gün evde dinlendikten sonra işe geri dönmek daha iyidir. İşte, evde kalmanız için bir neden daha: soğuk algınlığınızın ilk birkaç günü mikrop saçar ve diğer insanlara bulaştırabilirsiniz.

5. Hep yatakta kalmalısınız

Eğer soğuk algınlığı kapmışsanız ve bütün gün yatakta kalırsanız, bronşit veya zatürree olabilirsiniz. Dahası, kan dolaşımınız azalır. Elbette, kendinizi daha iyi hissettiğiniz anda spor salonuna gitmemelisiniz, ancak bazı aktiviteler de zararlı olmaz.

6. Soğuk hava soğuk algınlığına neder olur

Soğuk algınlığına sadece bir virüsle temas ederseniz yakalanırsınız, şapka takıp takmamanız önemli değildir. Rüzgarı, kimaları vb. suçlamak için hiçbir neden yoktur. Uçağa bindikten sonra hastalandığınızı düşünüyorsanız bu doğru değildir. Gerçekte olan şey kuru hava mukoza zarını kurutur ve vücudun kendisini virüslerden korumasını zorlaşır.

7. Islak saçla dışarı çıkarsak hasta oluruz

Tıpkı rüzgar veya yağmur gibi, ıslak şaçta nezle veya gribe neden olamaz. Virüslerin oldukça güçlü olduğunu unutmayın. Hayatta kalma süreleri:

  • 7 günden fazla iç mekanlarda
  • Yaklaşık 12 saat boyunca giysi, döşeme veya kağıt üzerinde
  • Ellerde birkaç dakika veya bir saatliğine (virüs türüne bağlı olarak)
  • 6 saat boyunca kapı kollarında

Tabii ki, soğuk hava bağışıklık sisteminizi zayıflattığından ve sizi virüslere karşı daha savunmasız hale getirdiğinden ıslak saçla dışarıya çıkmanız önerilmez.

8. Mevsim boyunca sadece bir kez hasta oluruz

İyi haber: aynı soğuk algınlığına iki kez yakalanmak pek mümkün değil. Soğuk algınlığı virüslerden kaynaklanır ve bağışıklık sisteminiz biriyle savaşırsa, ona karşı antikorlar oluşturur. Ancak, soğuk algınlığına neden olan 200'den fazla virüs türü vardır, dolayısıyla tekrar hastalanma şansınız var.

9. Soğuk algınlığı bir günde tedavi edilebilir

Bir sürü ilaç alınırsa 1 gün içinde iyileşeceğini düşünen insanlar var. Ama bu tehlikeli bir efsanedir. Vücudun iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır. Sadece hastalık semptomlarını hafifleten ilaçlar alırsanız, bunlar kalbi etkiler ve sonuçları tehlikeli olabilir. Ayrıca parasetamol içeren ilaçlara da dikkat etmelisiniz: aşırı dozda kullanılması karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

10. Günlük yaşamınıza dönmeden tamamen iyileşmiş olmalısınız

Viral bir öksürük ve burun akıntısı 4 haftaya kadar sürebilir, bu nedenle tüm semptomlar ortadan kalkana kadar beklemenize gerek yoktur. Kendinizi iyi hissediyorsanız normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!