Soğuk Algınlığı ve Grip Hakkında Yanlış Bildiğimiz 10 şey

Soğuk Algınlığı ve Grip Hakkında Yanlış Bildiğimiz 10 şey
Image from pixabay.com

Genellikle soğuk algınlığı için klima, rüzgar ve soğuk havaları suçlarız. Bazılarımız bir mevsimde birden çok sayıda soğuk algınlığına yakalanmanın mümkün olmadığına inanır. Kimileri ise soğuk algınlığının gribe dönüşmesini önlemek için antibiyotik kullanmak gerektiğinden emindir. Bu yazıyı okuduktan sonra,  soğuk algınlığı ile ilgili kulaktan dolma bilgilere inanmayacaksınız.

Soğuk algınlığı ve grip ile ilgili en yaygın 10 doğru bilinen yanlış bilgiyi topladık.

10. Soğuk algınlığa gribe çevirebilir

Soğuk algınlığı ve gribe farklı virüsler neden olur, bu nedenle bir hastalık diğerine dönüşemez. İnsanlar genellikle bu hastalıkların erken belirtilerini karıştırırlar. İşte bu hastalıkları ayırmada yardımcı olacak bazı özellikler:

  • Soğuk algınlığı yavaş yavaş boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş ve burun akıntısı ile başlar. Bir insan 3-5 gün içinde  yavaş yavaş soğuk algınlığını hisseder. Grip ise ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve hızlı bir şekilde ortaya çıkan ağrılarla ortaya çıkar.
  • Soğuk algınlığında ateşiniz genelde çıkmaz (veya çok az çıkar). Grip olduysanız, ateşiniz 37,7° C'ye ve üstüne çıkar.
  • Fazla hapşırmıyorsunuz, bu soğuk algınlığı belirtisidir.

9. Soğuk algınlığında antibiyotik kullanılır

Antibiyotikler, yapıları farklı olduğu için bakteriyel hastalıkları yenemezler. Dahası, antibiyotikler aslında işleri daha da kötüleştirebilir: soğuk algınlığı semptomları kaybolmaz hastalık yayılmaya devam eder.

Aynı zamanda antibiyotik almanız da yasaktır . Alırsanız bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve virüsün gelişmesi için iyi bir ortam yaratırsınız. Zamanla, ilaç etkisini giderek kaybeder çünkü bakteriler antibiyotiklerle temas ettiğinde, hayatta kalmak için kendilerini değiştirebilirler.

8. Soğuk algınlığı tedavi edilemeyebilir

Kural olarak, soğuk algınlığı semptomları 3 gün sürer. Ancak, sadece bekler ve soğuk algınlığınızı tedavi etmezseniz, 20-30 günden fazla komplikasyon veya kötü semptomlar yaşayabilirsiniz. Uyarı: Nefes darlığı yaşarsanız veya nefes almakta zorlanırsanız, ambulans çağırmalısınız.

As a rule, cold symptoms last for 3 days. But if you just wait and don’t treat your cold, you can get complications or experience nasty symptoms for more 20-30 days. Warning: you should call an ambulance if you experience a shortness of breath or it’s difficult to breathe.

7. Soğuk algınlığında hastalık izni almaya gerek yoktur

Çoğumuz kendimizi  iyi hissetmesek bile  çalışmaya devam ederiz. Ayrıca, dinlenmezsek soğuk algınlığının daha çabuk iyileşeğine dair bir inanış var. Aslında, iyileşme süreci daha yavaştır. 1-2 gün evde dinlendikten sonra işe geri dönmek daha iyidir. İşte evde kalmanız için bir neden daha: soğuk algınlığınızın ilk birkaç günü mikrop saçar ve diğer insanlara bulaştırabilirsiniz.

6. Hep yatakta kalmalısınız

Eğer soğuk algınlığı kapmışsanız ve bütün gün yatakta kalırsanız, bronşit veya zatürree olabilirsiniz. Dahası, kan dolaşımınız azalır. Elbette, kendinizi daha iyi hissettiğiniz anda spor salonuna gitmemelisiniz, ancak bazı aktiviteler  de zararlı olmaz.

5. Soğuk hava soğuk algınlığına neder olur

Soğuk algınlığına sadece bir virüsle temas ederseniz yakalanırsınız,  şapka takıp takmamanız önemli değildir. Rüzgarı, kimaları vb. suçlamak için hiçbir neden yoktur. Uçağa bindikten sonra hastalandığınızı düşünüyorsanız (düşük sıcaklıklar nedeniyle) bu doğru değildir. Gerçekte olan şey kuru hava mukoza zarını kurutur ve vücudun kendisini virüslerden koruması zorlaşır.

You can catch a cold only if you come into contact with a virus, no matter whether you’re wearing a hat or not. There’s no reason to blame the wind, an AC, and so on. If you think that you’ve gotten sick after flying (because of low temperatures), it’s not true. What actually happens is dry air dries out the mucous membrane and it’s difficult for the body to protect itself from viruses

4. Islak saçla dışarı çıkarsak hasta oluruz

Tıpkı rüzgar veya yağmur gibi, ıslak şaçta nezle veya gribe neden olamaz. Bir virüsü kapmanın 3 yolu vardır: Virüslerin oldukça güçlü olduğunu unutmayın. Hayatta kalma süreleri:

*7 günden fazla iç mekanlarda

*yaklaşık 12 saat boyunca giysi, döşeme veya kağıt üzerinde

*ellerde birkaç dakika veya bir saatliğine (virüs türüne bağlı olarak)

*6 saat boyunca kapı kolları

Tabii ki, soğuk hava bağışıklık sisteminizi zayıflattığından ve sizi virüslere karşı daha savunmasız hale getirdiğinden ıslak saçla dışarıya çıkmanız önerilmez.

3. Mevsim boyunca sadece bir kez hasta oluruz

İyi haber: aynı soğuk algınlığına iki kez yakalanmak pek mümkün değil. Soğuk algınlığı virüslerden kaynaklanır ve bağışıklık sisteminiz bir taneyle savaşırsa, ona karşı antikorlar oluşturur. Ancak, soğuk algınlığına neden olan 200'den fazla virüs türü vardır, dolayısıyla tekrar hastalanma şansınız var.

2. Soğuk algınlığı bir günde tedavi edilebilir

Bir sürü ilaç alırsa 1 gün içinde iyileşeceğini düşünen insanlar var. Ama bu tehlikeli bir efsanedir. Vücudun iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır. Sadece hastalık semptomlarını  hafifleten ilaçlar alırsanız, bunlar kalbi etkiler ve sonuçları tehlikeli olabilir. Ayrıca parasetamol içeren ilaçlara da dikkat etmelisiniz: aşırı dozda kullanılması karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

1. Günlük yaşamınıza dönmeden tamamen iyileşmiş olmalısınız

Viral bir öksürük ve burun akıntısı 4 haftaya kadar sürebilir, bu nedenle tüm semptomlar ortadan kalkana kadar beklemenize gerek yoktur. Kendinizi iyi hissediyorsanız normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile