Son İşinizden Neden Ayrıldığınızı Açıklamak İçin 9 Anlaşılır Sebep

Son İşinizden Neden Ayrıldığınızı Açıklamak İçin 9 Anlaşılır Sebep

Bir iş görüşmesi sırasında potansiyel olarak size sorulabilecek tüm sorular arasında, “Son işinizden neden ayrıldınız?” sorusu cevaplaması en zor olanlardan biri olabilir. Bu soruyu etkili bir şekilde cevaplamak için, yanıtınızın işe alım yöneticilerine sizin için neyin önemli olduğunu gösterecek şekilde çerçevelenmelidir.

Ama aynı zamanda önceki işinizde sahip olduğunuz fırsatlar için nankör gibi görünmek istemezsiniz ya da işvereninize iş bırakma şeklinizle ilgili hala sıkıntılar varmış gibi görünebilirsiniz.

Eski şirketinizi kötülemeden neden son işinizi bırakmaya karar verdiğinizi açıklamak zor olabilir. Ancak, eğer düşünceli bir şekilde cevap verilirse, bu soru esnekliğinizi ve kişisel farkındalığınızı vurgulamanıza yardımcı olabilir.

Bu soruyu bir sonraki iş görüşmenizde yanıtlamanıza yardımcı olmak için, işe alım yöneticilerinin tamamen anlayacağı şekilde son işinizden neden ayrıldığınıza dair dokuz neden topladık. Ve ayrıldığınız en son işinizde kısa bir süre çalıştıysanız bile, bu nedenler, son görevinizden potansiyel yeni işvereninizin gerçekten saygı duyabileceği şekilde ayrılma kararınızı anlatmanıza yardımcı olabilir.

İşinizden Ayrılmak İçin 9 İyi Neden

 1. Kariyerinizde seviye atlamak istiyorsunuz ve mevcut şirketinizin kariyer gelişimi için sınırlı fırsatları var.
 2. Mevcut işinizde yeni bir şeyler öğrenmiyorsunuz.
 3. Çalışmanızın sonucu size vaat verilen şeyler değil.
 4. Tükenme durumu
 5. Ayrıldığınız son işinizde değer düşüklüğü hissediyorsunuz.
 6. Kariyer değişikliği yapmak istiyorsun.
 7. Daha iyi bir iş hayatı istiyorsun.
 8. Değerleriniz, şirketin değerleriyle aynı değildir.
 9. Aile veya kişisel nedenlerden dolayı şirketten ayrılmak zorunda kaldınız.

1. Kariyerinizde seviye atlamak istiyorsunuz ve mevcut şirketinizin kariyer gelişimi için sınırlı fırsatları var.
Kariyer basamaklarını çıkamamak inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir. Birkaç yıl aynı şirkette çok çalıştıysanız ve terfi etmediyseniz, hatta terfi edemediyseniz, şu anki işinizden ayrılma hakkınız vardır. Mülakatınız sırasında tercih ettiğiniz hızda kariyer basamaklarını tırmanamadığınızı söyleyebilirseniz, işe alım yöneticilerine hırslı ve hedef odaklı olduğunuzu gösterirsiniz.

2. En sonki işinizde yeni şeyler öğrenemiyordunuz.
Hiçbir iş mükemmel değildir, ancak işte herhangi bir tatmin hissetmiyorsanız, kesinlikle bir değişim zamanı. Zihinsel olarak uyarılmamış veya duygusal olarak doygunluk hissetmiyorsanız, iş bir angarya haline gelir. Eğer durum buysa işe alım yöneticileri, mevcut işinizi neden bıraktığınızı anlayacaklardır. Ayrıca işinizle ilgili yeni şeyler öğrenme heyecanınızın olması onları etkileyecektir.

3. Çalışmanızın karşılığı size söz verilen şeyler değil.
Mevcut işvereniniz size masa başında evrak işleri yapacağınızı söyledi, ancak şimdi ise ürün pazarlamasında mı çalışıyorsunuz? Sizi böyle kandırıp, pozisyonunuzu değiştirdilerse, şirketten ayrılmak istemek anlaşılır olmaktan çok daha fazlasıdır. Sana bir şey vaat ettiler ama sözlerini tutmadılasr - öyleyse neden kalıp çalıştın?

İşinizi, beklentilerinizi karşılayan yeni bir rol bulmak için bırakmanız, işe alma yöneticilerine kendiniz için ayağa kalkabileceğinizi ve yaşamda gerçekten ne istediğinizi bildiğinizi gösterecektir.

4. Tükenmişlik durumu.
Ağır iş yükü veya bitmeyen stresi yüzünden işe gitmekten nefret ediyorsanız, başka bir yerdn yeni bir başlangıç ​​yapmanın zamanı geldi. Tükenmişlik hissi başlayabilir ve sırayla yaşamınızı perişan edebilir ve çoğu işe alım yöneticisi bunu kariyerlerinde en az bir kez deneyimlemişlerdir, bu nedenle yeni bir adım değişimine ihtiyacınız olursa, kesinlikle sizinle empati kurabileceklerdir. Ayrıca, zihinsel ve duygusal sağlığınızı koruma istekliliğinize karşı saygı gösterirler.

5. Şu anki işinizde değer düşüklüğü hissediyorsunuz.
Mevcut yöneticiniz potansiyelinizi hafife alıyor veya potansiyel becerinizi tam olarak nasıl hayata geçireceğini bilmiyorsa, iş sinir bozucu ve sıkıcı olabilir. Öyleyse neden fikir üretmenizi sağlamayan veya bir etki yapmanıza izin vermeyen bir şirket için çalışıyorsunuz?

Görüşme sırasında bu sıkıntıları ve isteklerinizi gerçekten aktarabilirseniz, işe alım yöneticileri sizi şirketlerinde gerçekten bir fark yaratmak isteyen biri olarak algılayacaktır - ve bu yalnızca işe başlama şansınızı artıracaktır.

6. Kariyer değişikliği yapmak istiyorsunuz.
Çoğu endüstrinin değişmeyi asla bırakmadığı bir dünyada, yeni bir kariyer yoluna gitmek için iş bırakmak yaygındır. Ancak bir sektördeki deneyim eksikliğinin bir güvenlik açığı olduğunu düşünseniz bile, endişelenmemelisiniz. İşe alım yöneticilerinin çoğu aslında başka endüstrilerden adayları işe almayı sever, çünkü ekiplerine ve şirketlerine yeni bir bakış açısı getirebilirler.

7. Daha iyi bir iş hayatı istiyorsunuz.
Bazen işverenler insanların yaşamak için çalıştığını ve çalışmak için yaşamadığını unuturlar. Şu andaki işiniz kişisel hayatınızdan çok fazla fazla zaman alıyorsa, gitme zamanı. Hayat yaşamak içindir, bu yüzden daha iyi bir iş hayatı dengesi sağlayan yeni bir rolde çalışma isteğinizi ifade edebilirseniz, işe alma yöneticileri kendi zamanınıza olan saygınıza hayran kalacaklardır.

8. Değerleriniz, şirketin değerleriyle aynı değildir.
Mevcut şirketinize uyum sağlayamama veya çalıştığınız şirketin el değiştirmesi gibi bir durumda, bir işverenle olan ahlaki bir çatışma tamamen haklı bir sebeptir. Kendi inançlarınızın arkasında sıkıca durursanız, desteklemediğiniz bir işte sonuç almak için etik değerlerinizden ödün vermemeniz gerekir.

İşe alma yöneticileri, değerleri şirketleriyle aynı hizaya sahip insanları da işe almak ister, bu nedenle her ikinizin de benzer ilkelere sahip olduğunu açıklığa kavuşturmak, bir görüşme sırasında size büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

9. Aile veya kişisel sebeplerden dolayı şirketten ayrılmak zorunda kaldınız.
Hayatta herşey olabilir. Ailenizle ilgilenmeniz veya fiziksel ya da zihinsel sağlığınıza dikkat etmeniz gerektiğinden son işinizden ayrıldıysanız, işe alma yöneticileri görüşmeniz sırasında herhangi bir puanı kesmez. Aslında, bu sebep büyük olasılıkla puanınızı artıracaktır, çünkü yaşamda gerçekten önemli olanı önceliklendirebileceğinizi kanıtladınız.

5 Yıl Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz? İşveren Onaylı Cevaplar
İlginizi Çekebilir

5 Yıl Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz? İşveren Onaylı Cevaplar

20 Ücretsiz Özgeçmiş Şablonu
İlginizi Çekebilir

20 Ücretsiz Özgeçmiş Şablonu

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile