Ogznet.com
Dünyanın En İyi Sonbahar Manzaraları Nerede Bulunur? Paylaş:

Dünyanın En İyi Sonbahar Manzaraları Nerede Bulunur?

Dünyanın En İyi Sonbahar Manzaraları Nerede Bulunur?

Dünyadaki en iyi sonbahar yaprakları, Bavyera kaleleri için altın zemin ve Alaska’nın sıradağlarında zengin kırmızı ve portakal renklerinden oluşan halılar olarak dünyanın dört bir yanında bulunabilir. Bu sonbahar renklerinin Transilvanya ve Doğu Asya’da derinlerde de ortaya çıktığını görebilirsiniz. Bu renkler o kadar çarpıcı ki, bilgisayar ekranlarının en loş görüntülerinde bile güzel görünür. Daha fazla uzatmadan, işte dünyadaki en iyi sonbahar yaprakları manzaralarına sahip yerler.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Tahoe Gölü, Kaliforniya

Tahoe Gölü, Kaliforniya
Photo by Philippe Gauthier on Unsplash

West Coast'ta renklerin dönüşünü izlemek için en iyi yerlerden biri, turuncu, kehribar ve vermilyon yapraklarının durgun mavi suya karşı çarpıcı bir kontrast oluşturduğu Tahoe Gölü. Tahoe Gölü kıyısında, elma toplamak için Apple Hill, doğa yürüyüşü için Taylor Creek ve birinci sınıf yaprak gözetleme için Ebbetts Geçidi ve Hope Valley dahil olmak üzere, Tahoe Gölü kıyısında harika yerler bulacaksınız.

Douro Vadisi, Portekiz

Douro Vadisi, Portekiz
Photo by Rodrigo Barona on Unsplash

Marao ve Montemuro dağlarının sert Atlantik rüzgarlarından korunan Douro Vadisi, Portekiz'in ana şarap bölgelerinden biridir ve sonbahar yaprakları için eşsiz bir yerdir. Tepeler, büyük ağaçlardan ziyade, sonbaharda rengarenk merdivenler gibi yükselen düzgün sıra sıra dizilmiş üzüm bağlarıyla kaplıdır. Tavsiyemiz, Douro boyunca yavaş bir yürüyüşe çıkın.

Denali Milli Parkı, Alaska

Denali Milli Parkı, Alaska
Photo by Joris Beugels on Unsplash

Denali Milli Parkı, yılda yarım milyondan fazla ziyaretçi alıyor ve nedenini görmek kolay. Park, Himalayalar'da eve benzeyen karlı amfitiyatrolar, buzullar, buz mağaraları ve dağlardan oluşan vahşi ve muazzam bir manzara sunuyor (6 milyon dönümden bahsediyoruz). Ancak park, karla tamamen örtülmediğinde, yani Eylül sonundan Ekim sonuna kadar, ağaçların ve çalıların renk değiştirdiği ve kıştan önce daha yüksek sıcaklıkları emmek için vahşi yaşamın ortaya çıktığı zamanlarda bile parlıyor.

Aspen, Colorado

Aspen, Colorado
Photo by Ayush Jitendra Sanghvi on Unsplash

Colorado'da çirkin bir mevsim diye bir şey yoktur, ancak sonbaharın en güzeli olduğunu düşünüyoruz. Ağustos ayından itibaren, tundra'nın yaz çiçekleri kahverengi ve altın tonlarına dönüşürken, Ekim ayında (Eylül en yoğun yaprak değiştirme mevsimi) alçak irtifalara inerek Rocky Dağı Ulusal Parkı'ndaki kavak ağaçlarını altına hücum eder.

Lapland, Finlandiya

Lapland, Finlandiya
Photo by Vincent Guth on Unsplash

Finlandiya Laponyası kışla tanınır; bu karlı manzaralar, başlangıç olarak Kuzey Işıkları, ancak sonbahar mevsimi bölgenin en iyi saklanan sırrı olabilir. Finlilerin çoğu yaz tatillerinde kapıyı kapattığında ve işe geri döndüğünde, Lapland daha da sessiz ve huzurlu hale geliyor ve insanlar kalabalık olmayan yürüyüş parkurlarının ve muhteşem manzaranın tadını çıkarıyor. Finlerin, bu süre zarfında vahşi doğaya inen sonbahar renklerini tanımlamak için kendi kelimeleri (ruska) bile vardır.

Edinburgh, İskoçya

Edinburgh, İskoçya
Photo by Clark Van Der Beken on Unsplash

Edinburgh, New England'a yeşillik söz konusu olduğunda yaprak dökmeyen İskoç çamı zeminine karşı canlı altın, bronz ve kızıl tonlarını çeviriyor. Şehrin birçok restoranında gezindikten sonra Arthur's Seat'e doğru yürüyün ve aşağıdaki muhteşem şehri inceleyin.

Hraunfossar Şelaleleri, İzlanda

Hraunfossar Şelaleleri, İzlanda
Photo by Adam Edgerton on Unsplash

İzlanda en çok kaplıcaları, lav alanları ve dramatik ay manzaralarıyla tanınır, ancak sonbaharda, yaprakların dönüşmesini izlemek için de harika bir yerdir. Neredeyse bir kilometre boyunca uzanan bir dizi şelale olan eski bir lav tarlasının dev adımlarını turkuaz bir buzul nehrine dökerek tüm ülkedeki en etkileyici yeşilliklerden bazıları için Hraunfossar'a gidin.

Louise Gölü, Kanada

Louise Gölü, Kanada
Photo by Kevin Noble on Unsplash

Canadian Rockies ile çevrili, Banff Ulusal Parkı'ndaki Lake Louise, eylül ve ekim aylarında yararlanabileceğiniz birçok doğal parkur ve sürüşe sahiptir. Ve mayonuzu hazırlayıN, oradayken Upper Banff Hot Springs'de bir ıslanmayLa mola vermek isteyeceksiniz.

Jiuzhaigou Vadisi Ulusal Parkı, Çin

Jiuzhaigou Vadisi Ulusal Parkı, Çin
Photo by Rosalind Chang on Unsplash

Çin'in önde gelen koruma alanı olarak kabul edilen Jiuzhaigou Vadisi Milli Parkı, ünlü Beş Çiçek Gölü'nün mineral bakımından zengin suları sayesinde zaten renkli bir yerdir. Ancak bu prizmatik sular, parkı dolduran dalgalı ormanların akla gelebilecek her sonbahar tonuyla renklendirildiği sonbahar aylarında kayda değer bir rakip olur.

Piedmont, İtalya

Piedmont, İtalya
Photo by Michael Heintz on Unsplash

Toskana'nın inişli çıkışlı yamaçları ve üzüm bağları, manzaraların yeşilden çeşitli koyu sarı tonlarına dönüştüğü sonbaharda ikinci bir hayata kavuşur ve hepsi Alpler'in muhteşem fonuna ayarlanır. Sonbahar aynı zamanda Alba'nın dünyaca ünlü beyaz trüf festivali de dahil olmak üzere seyahat etmeye değer bir dizi hasat festivalini beraberinde getirir.

Kyoto, Japonya

Kyoto, Japonya
 

Japonya'da sonbahar yapraklarını görmek için sayısız yer varken, Kyoto'daki sonbahar manzarası, Ekim'den Aralık başına kadar yeşil yaprakların kıpkırmızı ve altına dönüşmesiyle gerçekten benzersizdir. Şehrin ünlü tapınaklarından veya bahçelerinden birinde en yoğun yeşillik sezonunu kaçırsanız bile, yılın ilerleyen dönemlerinde bazı renkleri görmek için çevredeki dağlara kolayca gidebilirsiniz.

Karadağ

Karadağ
Photo by Boudewijn “Bo” Boer on Unsplash

Karadağ, yani bu küçük Balkan ülkesi göz ardı edilmemeli. Özellikle komşuları Hırvatistan ve Yunanistan'dan daha sessiz ve daha bakir olduğu için. Büyüklüğünü paylaştığı New England eyaletlerinde olduğu gibi, ülke sonbahar aylarında renkli bir harikalar diyarına dönüşüyor. Ciddi derecede muhteşem manzaraları görmek için doğal göllerinden, dört milli parkından veya bakir ormanlarından herhangi birini seçin.

Bavyera Alpleri, Almanya

Bavyera Alpleri, Almanya
Image by kordula vahle from Pixabay

Güney Almanya'ya bir sonbahar gezisi, Oktoberfest'ten çok daha fazlasıdır. Sonbahar, Bavyera Alplerini ziyaret etmek için en iyi mevsim olabilir, havanın mükemmel bir şekilde serin olduğu ve dağların teknik renkli bir rüyaya dönüştüğü dönem.

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, Çek Cumhuriyeti
Photo by Philippe Gauthier on Unsplash

Güneşin alçak açısı şehri romantik bir altın ışıkla yıkar ve halka açık park ve bahçelerde göz kamaştırıcı yeşillikler vardır. Serin havanın ve yaz sonrası sükunetinin tadını çıkarmak için şehir merkezinden geçen ağaçlıklı Vltava Nehri boyunca bir yürüyüşe çıkın.

St.Petersburg, Rusya

St.Petersburg, Rusya
Image by Luidmila Kot from Pixabay

St. Petersburg, yaz aylarının yerini berrak hava ve değişen renklere bıraktıkça daha çarpıcı hale gelen muhteşem sarayları ve büyük eski parkları ile ünlüdür. Rus yazar Boris Pasternak tarafından "Altın Sonbahar" olarak adlandırılan kısa sonbahar mevsimi, şehri romantik bir harikalar diyarına dönüştürüyor.

Sun Moon Gölü, Tayvan

Sun Moon Gölü, Tayvan
Photo by Lisanto 李奕良 on Unsplash

Orta Tayvan'ın dağları ve çay tarlaları arasında yer alan Sun Moon Gölü, ülkenin en büyük ve en güzel su kütlesidir. Hem turistler hem de yerel halk, açık hava etkinliklerinin tadını çıkarmak ve bölgedeki pek çok sıradan (ama lezzetli) mutfaklardan yiyecekleri tatmak için göle akın ediyor. Sonbahar, her yıl düzenlenen yüzme yarışları ve festivaller sayesinde göldeki en yoğun mevsimdir, ancak kalabalıktan kolayca uzaklaşabilir ve sulara nazikçe yansıyan yeşilliklere dalabilirsiniz.

Koishikawa Korakuen Bahçeleri, Tokyo

Koishikawa Korakuen Bahçeleri, Tokyo
Photo by Scott Law on Unsplash

Koishikawa semtinde bulunan 17. yüzyıl Koishikawa Korakuen, muhtemelen Tokyo'daki en güzel yeşil alanlardan biridir. İlkbaharın başlarında çarpıcı kiraz çiçekleri gösterilerini sunar, ancak bahçenin üç havuzunun etrafındaki düzinelerce akçaağaç ağacının parlak turuncu ve kırmızıya dönüştüğü sonbaharda en popüler olanıdır.

Transilvanya, Romanya

Transilvanya, Romanya
Photo by George Bakos on Unsplash

Transilvanya, vampir folkloru ve sözde perili köyleri sayesinde Cadılar Bayramı'nı akla getirebilir, ancak sonbaharda dağlık bölgeyi sevmek için pek çok ürkütücü olmayan neden vardır. Turist eksikliğinin yanı sıra (en azından yaza kıyasla), karla kaplı dağlar, mevsimle birlikte gelen kehribar ağaçlarına ve sis kaplı otoyollara karşı özellikle çarpıcı görünüyor.

Yeşil Dağlar, Vermont

Yeşil Dağlar, Vermont
Image by Michelle Maria from Pixabay

Kırmızıların daha derin, altın renginin daha parlak ve portakal renginin daha fazla parladığı yerler var ve Vermont bu yerlerden biri. Eyaletteki mevsimsel renklerin ortaya çıkışı, her yılın hava durumuna büyük ölçüde bağlı olsa da, Yeşil Dağlar bulacağınız kadar kesin bir şeye yakındır. New England'da. Bitki krallığındaki en parlak sonbahar renklerinden bazılarını ürettiği bilinen, bölgedeki bol miktarda akçaağaç ağaçlarına teşekkür edebilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!