Sosyal Medyanın Avantajları ve Dezavantajları

Sosyal Medyanın Avantajları ve Dezavantajları
Image from stockvault.net

Sosyal medya çok yol kat etti, hayatımızı ve yaşam biçimimizi değiştirdi. Artık telefonunuzu, bilgisayarınızı veya tabletinizi kullanarak kişisel ve işletme profilleri oluşturmak, dünyanın dört bir yanından aileniz ve arkadaşlarınızla fotoğraf, video, metin paylaşmak için farklı sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz.

Ancak, her şeyin iki yanı vardır: iyi ve kötü. Her ne kadar sosyal medya topluma birçok fayda sağlamış olsa da toplumu olumsuz yönde de etkiledi. Sosyal medyayı kullanma şeklinize göre hayatınızı etkileme yönleri farklı olur.

İşte bunlar, sosyal medya kullanımının avantaj ve dezavantajlarından bazıları.

Sosyal Medya Kullanmanın Avantajları

Sosyal medya mükemmel bir bilgi ve haber kaynağıdır

Dünyanın dört bir yanından en son güncel haberleri almak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Ayrıca bir trajediyle ayrılmış aileleri ve insanları bir araya getirmeye ya da ihtiyacı olan insanlar için fon toplamaya yardımcı olabilir. Ebeveynler, üniversitede okuyan veya onlardan uzakta yaşayan çocukları ile iletişimde kalmak için kullanır.

Sosyal medya eğiticidir

Öğretmenler ve öğrenciler sosyal medyadan çok yararlanıyor. Bu alanda daha fazla bilgi edinmek için, öğrenmek istediğiniz belirli bir alanda uzman olan kişileri, sayfalarında yayınlanan podcast'ler, web seminerleri veya yayınlar aracılığıyla takip edebilirsiniz. Nerede olduğunuz veya eğitim geçmişiniz önemli değil, ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Sosyal medya web sitenizin trafiğini artırır

Sosyal medya, web sitenize gelen trafiği artırabilir; bu da markanızın, ürünlerin veya hizmetlerin çevrimiçi satışlarının artmasına ve dönüşümlerin öncülüğüne neden olabilir.

Sosyal medya işinizi geliştirebilir

Markanızı daha geniş bir hedef kitleye tanıtmak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Sosyal medyada reklam vermek daha ucuza gelir ve bu da işinizi daha karlı hale getirir. Çoğu sosyal medya platformu, kullanıcıların daha geniş bir hedef kitleye ulaşmak istiyorsanız, kullanıcılarına, ürünlerini ücretsiz olarak tanıtmalarına izin verir, ancak küçük bir ücret karşılığında ücretli reklamlar da sağlar.

Sosyal medya farkındalık yaratır

Sosyal medya, hayatınızı iyileştirmenin yeni ve yenilikçi yolları hakkında farkındalık yaratır. İş adamları, öğrenciler, avukatlar, çiftçiler vb. farklı uzmanlık alanlarında kendilerine yardımcı olabilecek şeyler keşfedebilirler.

Sosyal medya insanları birbirine bağlar

Günümüzde insanlar, dünyayı bir araya getirip sonlandırabilecek ilişkiler kurmak için sosyal medyayı kullanmaktadır. Gençler fikirlerini öğrenmek ve paylaşmak için dünyanın her yerinden farklı insanlarla arkadaşlıklar ve ağ oluşturmak için kullanırlar.

Sosyal medya marka itibarını arttırır

Okuyucunuzun markanızla ve alanınızdaki ilgili gelişmelerle ilgili sorularına ve yorumlarına hızlı ve aydınlatıcı tepkisi, sizi alanınızda bir uzman olarak görmenizi sağlayacaktır. Bu, izleyicinizin işinizi nasıl gördüğünü iyileştirebilir.

Sosyal medya daha kolay müşteri etkileşimi sağlar

Sosyal medya, müşterilerinizden kolayca yanıt almanızı ve geri bildirim almanızı sağlar.

En İyi Ücretsiz Sosyal Ağ Analiz Programı
İlginizi Çekebilir

En İyi Ücretsiz Sosyal Ağ Analiz Programı

Sosyal Medya Kullanmanın Dezavantajları

Sosyal medyada siber zorbalık

Sosyal medya, diğer insanların yaşamlarına güvenmeyi kolaylaştırdı ve bu, çoğu çocuğun siber zorbalığa maruz kalmasına neden oluyor. Takip edilemez bir sahte hesap oluşturmak ve internetteki herkesi tehdit etmek, korkutmak veya kendilerine zarar verecek ciddi şeyler yayınlamak için zorbalık yapmak için kullanmak çok kolaydır. Gençlerin çoğu siber zorbalıktan dolayı intihar ediyor.

Sosyal medya yüzünden azalan yüz yüze iletişim becerileri

Bilgisayarlara ve telefonlarla iletişim kurmanın artması nedeniyle, çoğu insan yüz yüze görüşme yapma becerisine sahip değildir. Klavyenin arkasına saklanmaya alışkın olduğunuz için kendinizi garip hissediyor ve anlamlı bir konuşma yapamayacağınızı düşünüyorsunuz.

Sosyal medya nedeniyle anlayış ve düşüncesizlik eksikliği

Sosyal medya platformlarında çok fazla zaman harcamak, konuşma kalitesini insanların konuştuğu kişinin duygularını anlamadığı bir noktaya indirdi. Birisiyle konuşmak ile mesajlaşmak aynı şey değildir, onları sesleri ve ifadeleriyle tanıyabilir ve hissedebilirsiniz.

Sosyal medya tembelğe teşvik eder

Bu sosyal olarak aktif dönemde insanlar çok tembelleşti. Alışverişe çıkmak yerine, çevrimiçi alışveriş yapabilirsiniz ve her şey hemen kapınıza getirilecektir. Ya da arkadaşlarınızı ziyaret etmek yerine, yalnızca kısa mesaj veya video araması yapabilirsiniz. Sadece oturup hiçbir şey yapmamak çok kolaylaştı.

Sosyal medya yüzünden azalan aile yakınlığı

Eskiden insanlar, konuştukları, güldükleri ve birbirlerini daha da yakınlaştıran bir aile olarak birlikte yemek yemeyi dört gözle bekliyorlardı. Günümüzde, aynı odada oturup, telefonlarını bırakmadan sohbet eden bir ailenin bir arada yemek yemesini artık çok zor göreceğiz.

Sosyal medyanın neden olduğu güvenlik sorunları

Kişisel bilgileriniz artık özel değil. Herkes sizin izniniz olmadan bu bilgilere erişebilir. Neredeyse tüm hükümet işlevleri çevrimiçi hale geldiğinden, hizmetlere erişmek için kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekir. Özel bilgileriniz artık herkes tarafından herhangi bir yerden erişilebilen genel bir kayıttır.

Sosyal medya ile ilişkilerde artan yalan

İlişkiler bazen sosyal medya aracılığıyla kuruluyorsa da, sosyal medya nedeniyle de bir çok aile yok oluyor. Evli çiftler birbirlerini aldatıyor ve çevrimiçi olarak başka evlilikler kuruyor ve bu da evlilikte çok fazla çatışmaya neden oluyor.

Sosyal medya ahlaksızlıkları teşvik etmek için kullanılıyor

Sosyal medyayı herhangi bir şeyi tanıtmak için kullanabildiğiniz için, genç insanlar uyuşturucu, alkol ve fuhuşa sürükleniyorlar. Çünkü sosyal medya bu tarz yaşam tarzını gösterişli ve modaya uygun hale getirerek etkiliyor. Gençler, şüpheli yaşam tarzları ve karakterleriyle ünlüleri takip ediyor ve taklit ediyorlar, çünkü onlardan hoşlanıyorlar.

Sosyal medya ile hack işlemine maruz kalma

Birçok kişi ve işletme hacklendi ve tüm hassas ve özel bilgileri internette paylaşıldı; bu da büyük mali kayıplara ve mahremiyet sorunlarına yol açmış olabilir. Birinin kişisel verilerinizi çaldığı ve bilgilerinizi, başkalarını dolandırmak için kullandığı kimlik hırsızlığı da vardır.

Sonuç

Sosyal Medya Bağımlılığı ile Mücadele Etmek için Uygulamalar
İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Bağımlılığı ile Mücadele Etmek için Uygulamalar

Sosyal medyanın bu artıları ve eksileri, sosyal medyayı kullanırken sorumlu olmanıza yardımcı olacaktır. Sosyal medyayı ölçülü olarak kullandığınız sürece, endişelenecek hiçbir şeyiniz yoktur.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile