Ogznet.com
Dünyayı Değiştiren Adam Steve Jobs Paylaş:

Dünyayı Değiştiren Adam Steve Jobs

Dünyayı Değiştiren Adam Steve Jobs

Dünyayı Değiştiren Adam Steve Jobs

Dünyayı Değiştiren Adam Steve Jobs

24 Şubat 1955 doğumlu Steve Jobs, Suriyeli bir Müslüman babanın ve İsviçre doğumlu bir annenin oğluydu. Ailesi evlat edinmek için bir Kaliforniya ailesine çocuklarını verdi. Koleje gittiğinde umduğunu bulamayan Jobs  altı ay sonunda sıkıcı sınıflar tüm aile tasarruflarını harcamaya değmediğini fark etti ve üniversiteden ayrıldı. 1974'te Kaliforniya'ya dönen Steve, video oyunları yapan ari Atari video adlı şirkette bir teknisyen olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda Homebrew bilgisayar kulübüyle tanıştı. O sırada Hewlett-Packard'da hesap makineleri üzerinde çalışan Steve Wozniak ile birlikte, devrimci keşiflerini ilk kez paylaşmak için bu toplantılardan birine düzenli olarak katıldılar. Steve Jobs'un ailesinin garajında Wozniak tarafından yaratılan anakart, bilgisayar klavyesinde basılan mektubu monitörde gösterdi.

Apple Nasıl Kuruldu?

1976 yılında, Steve Jobs Steve Wozniak ve Ronald Wayne ile Apple kurucularından. Ancak, üçüncü kurucu Ronald Wayne iki hafta sonra ayrıldı. Wozniak ile olan bu ortaklıkta, işler, ürünün üretimi ve pazarlanması için kaynak yaratmakla görevlendirildi.

Genişleyen vizyonu ile kısa sürede alanında en yenilikçi firmalardan biri olan Apple, ilk grafik kullanıcı arayüzü ve “büyük düşün” yaklaşımı ile Macintosh'u duyurdu. 1985'te kurduğu şirketten bir yönetim kararı ile görevden alındı ve bir süre sonra X NeXT adlı yeni bir şirket kurdu.. 1986'da Jobs, Lucas Graphics Studio'yu grafik grubunu 10 milyon dolara satın aldı ve stüdyonun adını Ar Pixar " olarak değiştirdi. Pixar 2006 yılında Disney'e 7.4 milyar dolara satıldı. Bu arada, Apple oldukça zor bir zaman geçirmeye başladı. Böylece bir danışman olarak Apple'a döndü.

2000'li yıllarda Apple şirketi; iPod, iTunes, Apple Store ve iPhone gibi bir dizi yeni ürün tanıttı ve mobil telekomünikasyon ve müzik çalar pazarına odaklandı. Bilgisayar üretimi, şirketin ilk yılları kadar önemli bir rol oynamamasına rağmen, Apple bilgisayarları hala prestij ve lüksün sembolü olmaya devam ediyor.

Apple Ürünlerinin Tasarım Olgusu

Steve Jobs, tüm ürünlerinde  sadeliği öncelikle vurguladı. Bir kişi yaratılışının bir ürününü aldığında, çok fazla düşünmek zorunda kalmadan tüm özellikleri kolayca anlayabilmelidir. Bu mükemmeliyetçi yapı, insanların hayatlarını işaretleyen mükemmel ürünlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Steve Jobs'un en önemli özelliği, yetenekli insanlardan maksimum verimlilik elde etme yeteneğiydi. Her zaman geliştiricilerle çalışmayı tercih etmişti, “bir lig oyuncuları onları ve diğer insanların imkansız gördüklerini yapabileceklerine ikna etme yeteneğine sahipti.

Steve Jobs, kararlılığı, hırsı, kararlılığı ve diğer birçok özelliği ile, 5 Ekim 2011'de pankreas kanseri nedeniyle Bizi terk ettiğinde dünyanın en değerli şirketinin kurucusuydu.

Kaynak: Sanat Karavanı

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!