Dünyayı Değiştiren Adam Steve Jobs

Dünyayı Değiştiren Adam Steve Jobs

Dünyayı Değiştiren Adam Steve Jobs

Dünyayı Değiştiren Adam Steve Jobs

24 Şubat 1955 doğumlu Steve Jobs, Suriyeli bir Müslüman babanın ve İsviçre doğumlu bir annenin oğluydu. Ailesi evlat edinmek için bir Kaliforniya ailesine çocuklarını verdi. Koleje gittiğinde umduğunu bulamayan Jobs  altı ay sonunda sıkıcı sınıflar tüm aile tasarruflarını harcamaya değmediğini fark etti ve üniversiteden ayrıldı. 1974'te Kaliforniya'ya dönen Steve, video oyunları yapan ari Atari video adlı şirkette bir teknisyen olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda Homebrew bilgisayar kulübüyle tanıştı. O sırada Hewlett-Packard'da hesap makineleri üzerinde çalışan Steve Wozniak ile birlikte, devrimci keşiflerini ilk kez paylaşmak için bu toplantılardan birine düzenli olarak katıldılar. Steve Jobs'un ailesinin garajında Wozniak tarafından yaratılan anakart, bilgisayar klavyesinde basılan mektubu monitörde gösterdi.

Apple Nasıl Kuruldu?

1976 yılında, Steve Jobs Steve Wozniak ve Ronald Wayne ile Apple kurucularından. Ancak, üçüncü kurucu Ronald Wayne iki hafta sonra ayrıldı. Wozniak ile olan bu ortaklıkta, işler, ürünün üretimi ve pazarlanması için kaynak yaratmakla görevlendirildi.

Genişleyen vizyonu ile kısa sürede alanında en yenilikçi firmalardan biri olan Apple, ilk grafik kullanıcı arayüzü ve “büyük düşün” yaklaşımı ile Macintosh'u duyurdu. 1985'te kurduğu şirketten bir yönetim kararı ile görevden alındı ve bir süre sonra X NeXT adlı yeni bir şirket kurdu.. 1986'da Jobs, Lucas Graphics Studio'yu grafik grubunu 10 milyon dolara satın aldı ve stüdyonun adını Ar Pixar " olarak değiştirdi. Pixar 2006 yılında Disney'e 7.4 milyar dolara satıldı. Bu arada, Apple oldukça zor bir zaman geçirmeye başladı. Böylece bir danışman olarak Apple'a döndü.

2000'li yıllarda Apple şirketi; iPod, iTunes, Apple Store ve iPhone gibi bir dizi yeni ürün tanıttı ve mobil telekomünikasyon ve müzik çalar pazarına odaklandı. Bilgisayar üretimi, şirketin ilk yılları kadar önemli bir rol oynamamasına rağmen, Apple bilgisayarları hala prestij ve lüksün sembolü olmaya devam ediyor.

Apple Ürünlerinin Tasarım Olgusu

Steve Jobs, tüm ürünlerinde  sadeliği öncelikle vurguladı. Bir kişi yaratılışının bir ürününü aldığında, çok fazla düşünmek zorunda kalmadan tüm özellikleri kolayca anlayabilmelidir. Bu mükemmeliyetçi yapı, insanların hayatlarını işaretleyen mükemmel ürünlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Steve Jobs'un en önemli özelliği, yetenekli insanlardan maksimum verimlilik elde etme yeteneğiydi. Her zaman geliştiricilerle çalışmayı tercih etmişti, “bir lig oyuncuları onları ve diğer insanların imkansız gördüklerini yapabileceklerine ikna etme yeteneğine sahipti.

Steve Jobs, kararlılığı, hırsı, kararlılığı ve diğer birçok özelliği ile, 5 Ekim 2011'de pankreas kanseri nedeniyle Bizi terk ettiğinde dünyanın en değerli şirketinin kurucusuydu.

Kaynak: Sanat Karavanı

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.