Ogznet.com
Stresle Başa Çıkmanın 10 Yolu Paylaş:

Stresle Başa Çıkmanın 10 Yolu

Stresle Başa Çıkmanın 10 Yolu

Stresle Başa Çıkmanın En Etkili 10 Yolu

Kendinizi stresli mi hissediyor musun? Bu makale ile stresle başa çıkabilmek için en etkili 10 yolu öğrenin. Nefes egzersizleri, günlük spor ve hatta daha fazla gülümsemeyle stresi azaltabilir ve daha sağlıklı olabilirsiniz.

Stres hayatın kaçınılmaz bir parçası. Bununla nasıl başa çıkacağınız hem fiziksel hem de duygusal durumunuzla etkilidir. İşte daha az stresli bir psikolojiye sahip olmak için uygulayabileceğiniz 10 sakinleştirici hareket.

Sakız Çiğneyin

Stresli gibi mi hissediyorsun? Bir sakız çiğne. Araştırmalar, çikletin hem stresi hem de endişeyi gidermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Çiğnemenin ritmik hareketi, beyine kan akışını artırmaya yardımcı olabilir. Alternatif bir teori, sakızın tadı ve kokusunun gevşeme tepkisini ortaya çıkardığını göstermektedir.

Dışarıya çıkın

Dışarıda vakit geçirmek, strese karşı önemli bir panzehirdir. Araştırmalar, evine yakın olsa bile, dışarıda birkaç dakika harcamanın moralinizi düzeltebileceğini gösteriyor. Aynı zamanda, açık havada olmak aktif olmak anlamına gelir.

Gerçekten ve Hissederek Gülümseyin

Stresli durumlarda gülümsemek, yüz kaslarında stresi azaltmaya yardımcı olan küçük bir gerilme yaratır. Gülüşlerin, özellikle doğal olduklarında, ağız ve göz çevresindeki kasları kullanarak stresi azaltıcı bir etkisi vardır. Gülümseme, stresli bir durumun geçmesinden sonra kalp atış hızınızın daha hızlı normale dönmesine de yardımcı olabilir.

Biraz Lavanta Koklayın

Bazı kokular gevşemeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, lavanta yağı koklayan hemşirelerin stres düzeylerini, diğerleri karşılaştırdı. Lavanta kokusuna maruz kalan hemşireler, diğerlerine göre kendilerini daha rahat hissettiklerini belirttiler. Lavanta, kaygı önleyici ilaçların ve ağrı kesicilerin etkisini artırabilir. Bu yüzden, bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız lavanta yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Müzik Dinleyin

İş yerinde bir konuşma yapmak zorundaysanız veya stresli bir olayla karşı karşıya kalırsanız, müzik sezi sizi sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Bir araştırmaya katılanlar, Latin koro müziği dinlerken, sadece dalgalanan suyun sesini dinlediklerinden daha düşük kortizol seviyelerine (stres hormonu) sahipti.

Nefes Egzersizleri Yapın

Nefes egzersizleri stresi hızlı bir şekilde durdurmanın etkili bir yoludur. Nefes egzersizlerinin sakinleştirici yeteneği iki kattır. Nefese odaklanmak, dikkati korku dolu ve stresli düşüncelerden uzaklaştırır ve vücutta algılanan zararlı bir olaya, saldırıya veya hayatta kalma tehdidine cevap olarak ortaya çıkan fizyolojik reaksiyon tepkisini durdurur. Egzersizi yapmak için, burundan derin ve yavaşça nefes alın. Göğsünüzün ve karnınızın genişlemesine ve havayla dolmasına izin verin. Soluduğunuz süre boyunca sizi sakin ve huzurlu hissettiren bir cümleyi veya sözcüğü tekrarlayarak yavaşça nefes alın. En az 10 dakika boyunca nefes egzersizi yaparak en büyük etkiyi elde edersiniz.

Kendinize Karşı Nazik Olun

Hepimizin zihninde olan bir iç diyalog var. Bazen kendimizle kibar ve güven verici bir şekilde konuşmayız. Merhametli ve olumlu bir şekilde kendi kendine konuşma konusunda ustalaşmak, sakin olmanıza yardımcı olabilir ve sorunlara etkili çözümler bulmayı kolaylaştırabilir. Bir problemle ya da üzücü bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, benzer bir şeyle karşı karşıya olan bir arkadaşınızla nasıl konuşacağınızı hayal edin. Kendinize, “bunu anlayabiliyorum” ya da “Tamam olacak” demek, kendi kendine olumsuz konuşmalar yapmaktan çok daha güven vericidir.

Stresinizi Yazarak Azaltın

Problemleriniz hakkında yazmak, daha sakin hissetmenize ve daha önce hiç düşünmemiş olduğunuz çözümlere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu düşünceleri bir kağıda, bilgisayarınızda bir word dosyasına ve hatta telefonunuzda bir uygulamaya yazabilirsiniz. Sadece en büyük faydaları elde etmek için duygularınız konusunda dürüst olun.

Arkadaşınızla Konuşun

Sosyal destek, büyük bir stres gidericidir. Stresli hissettiğinizde arkadaşlarınızla veya sevdiklerinizle bir araya gelin. Benzer zorluklarla uğraşan başkalarını arayın. Deneyimlerinizi gerçekten empati kurabilecek başkalarıyla paylaşmak, daha az yalnız hissetmenize yardımcı olacaktır.

Egzersiz Yapın

Egzersiz, birçok yönden ruh sağlığınıza fayda sağlar. Fiziksel aktivite, zihninizi günlük kaygılardan uzaklaştırmanıza yardımcı olur. Ayrıca ruh halini düzeltici endorfin salgılar. Spor salonunda egzersiz yapmak veya uzun yürüyüşler yapmak bir fikir olsa da, her türlü egzersiz stresi ve kaygıyı azaltır.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!