Stresle Başa Çıkmanın 10 Yolu

Stresle Başa Çıkmanın 10 Yolu

Stresle Başa Çıkmanın En Etkili 10 Yolu

Image from rawpixel.com

Kendinizi stresli mi hissediyor musun? Bu makalede stresi durdurmak için en etkili 10 yolu okuyun. Nefes alma, günlük spor ve hatta daha fazla gülümsemeye odaklanmak stresi azaltabilir ve sizi sağlıklı tutabilir.

Stres yaşamın kaçınılmaz bir parçası. Bununla nasıl başa çıkacağınız hem fiziksel hem de duygusal durumunuzu etkiliyor. İşte şimdi daha az stresli bir psikolojiye girmek için kullanabileceğiniz 10 sakinleştirici strateji.

Sakız Çiğne

Stresli gibi mi hissediyorsun? Bir tane sakız çiğne. Araştırmalar, çikletin hem stresi hem de endişeyi gidermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Çiğnemenin ritmik hareketi, beyine kan akışını artırmaya yardımcı olabilir. Alternatif bir teori, gevşeme tepkisini ortaya çıkaran sakızın tadı ve kokusu olduğunu göstermektedir.

Dışarı çık

Dışarıda vakit geçirmek, strese karşı büyük bir panzehirdir. Araştırmalar, dışarıda birkaç dakika harcamak, hatta evine yakın olsa bile, moralinizi artırabilir. Sadece doğal ortamlar sakinleşmekle kalmaz, aynı zamanda açık havada olmak da aktif olmak demektir.

Gerçekten ve Hissederek Gülümse

Stresli hissettiğinizde gülümsemek yüz kaslarında stresi azaltmaya yardımcı olan küçük bir gerilme yaratır. Gülüşler özellikle orijinal olduklarında, ağız ve göz çevresindeki kasları kullanan stres kırıcıdır. Gülümseme, stresli bir durumun geçmesinden sonra kalp atış hızınızın daha hızlı iyileşmesine de yardımcı olabilir.

Biraz Lavanta Kokla

Bazı kokular gevşemeye neden olabilir. Bir çalışma lavanta yağı içeren şişeleri olan hemşirelerin stres düzeylerini, kıyafetlerine tutturulmamış olanlarla karşılaştırdı. Lavanta kokusuna maruz kalan hemşireler, kokusuz olanlara göre daha rahat hissettiğini bildirdi. Lavanta, kaygı önleyici ilaçların ve ağrı kesicilerin etkisini artırabilir. Bazı ilaçlardan birini kullanıyorsanız lavanta yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Müzik Dinle

İş yerinde bir konuşma yapmak zorundaysanız veya stresli bir olayla karşı karşıya kalırsanız, müzik sizi sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Bir araştırmaya katılanlar, Latin koro müziği dinlerken (Gregorio Allegri'nin Miserere), sadece dalgalanan suyun sesini dinlediklerinden daha düşük kortizol seviyelerine (stres hormonu) sahipti.

Nefes Açmak

Nefes egzersizleri stresi hızlı bir şekilde durdurmanın bir yoludur. Nefes egzersizlerinin sakinleştirici yeteneği iki kattır. Nefese odaklanmak, dikkati korku dolu ve stresli düşüncelerden uzaklaştırır ve vücutta algılanan zararlı bir olaya, saldırıya veya hayatta kalma tehdidine cevap olarak ortaya çıkan fizyolojik reaksiyon tepkisini durdurur. Egzersizi yapmak için, burundan derin ve yavaşça nefes alın. Göğsünüzün ve karnınızın genişlemesine ve havayla dolmasına izin verin. Soluduğunuz süre boyunca sizi sakin ve huzurlu hissettiren bir cümleyi veya sözcüğü tekrarlayarak yavaşça nefes alın. En az 10 dakika boyunca nefes egzersizi yaparak en büyük yardımı elde edersiniz.

Kendine Karşı Nazik Ol

Hepimizin zihninde olan bir iç diyalog var. Bazen kendimizle kibar ve güven verici bir şekilde konuşmayız. Merhametli ve olumlu bir kendi kendine konuşma sanatında ustalaşmak, sakin olmanıza yardımcı olabilir ve sorunlara etkili çözümler bulmayı kolaylaştırabilir. Bir problemle ya da üzücü bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, benzer bir şeyle karşı karşıya olan bir arkadaşınızla nasıl konuşacağınızı hayal edin. Kendinize, “bunu anlayabiliyorum” ya da “Tamam olacak” demek, kendi kendine olumsuz konuşmalar yapmaktan çok daha güven vericidir.

Daha Akıllı, Daha Sağlıklı ve Daha Mutlu Olmak İçin Günlük Yapabileceğiniz 13 Şey
İlginizi Çekebilir

Daha Akıllı, Daha Sağlıklı ve Daha Mutlu Olmak İçin Günlük Yapabileceğiniz 13 Şey

Stresinizi Yazarak Atın

Stresli hissetmek? Bir dergide problemleriniz hakkında yazmak daha sakin hissetmenize ve daha önce hiç düşünmemiş olduğunuz çözümlere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu düşünceleri bir dergide, bilgisayarınızda bir word dosyasında, hatta telefonunuzda bir uygulamada yazarak elde edebilirsiniz. Sadece en büyük faydaları elde etme duygularınız konusunda dürüst olun.

Arkadaşınla Konuş

Sosyal destek, büyük bir stres gidericidir. Stresli hissettiğinizde arkadaşlarınızla veya sevdiklerinizle bir araya gelin. Benzer zorluklarla uğraşan başkalarını arayın. Deneyimlerinizi gerçekten empati kurabilecek başkalarıyla paylaşmak, daha az yalnız hissetmenize yardımcı olacaktır.

Harekete Geç

Egzersiz, birçok yönden ruh halinize yarar sağlar. Fiziksel aktivite, aklınızı günlük kaygılardan çıkarmanıza yardımcı olur. Ayrıca ruh halini arttırıcı endorfin salgılar. Spor salonunda egzersiz yapmak veya uzun yürüyüşler yapmak sizin tarzınız olsa da, her türlü egzersiz stresi ve kaygıyı azaltır.

Kaynak : https://www.onhealth.com/content/1/stress_reduction
Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.