Suya Düşen iPhone Nasıl Tamir Edilir

Suya Düşen iPhone Nasıl Tamir Edilir

Eğer iPhone'unuzu banyo, tuvalet, mutfak lavabosu veya başka bir yerde suya düşürürseniz ıslak telefonunuzu çöp kutusuna atmadan ve en yakın mağazaya gitmeden önce bunu okuyun. Cihazınızı hayata döndürmenize yardımcı olabiliriz.

Yapmanız gereken ve yapmamanız gerekenler için hızlı bir listeyle başlayalım.

iPhone'unuzu Suya Düştüğünde Ne Yapmalı?

 1. Hemen kapat.
 2. Hava dolaşımını sağlamak için kasayı çıkartın.
 3. Aksesuarları çıkarın (kulaklıklar, kart okuyucuları, vb.).
 4. Kağıt havlu kullanarak olabildiğince fazla suyu silin.
 5. Sıcak, kuru ve nemli olmayan bir yere koyun.
 6. Tekrar açmaya çalışmadan önce en az 48 saat bekleyin.
 7. Çalışmaya başlarsa verilerinizi hemen yedekleyin.

Son olarak, telefonunuzu okyanusa veya parçacık içeren herhangi bir sıvıya (çorba veya kirli su birikintisi gibi) düşürdüyseniz, birkaç dakika boyunca musluğun altında iyice yıkayın. Bu yanlış gelebilir, ancak tuz elektrik devrelerini tamamlar ve parçalar kısa devre yapabilir.

iPhone'unuzu Suya Düştüğünde Yapmamanız Gerekenler

 • Prize veya bilgisayara takmak.
 • Fırına koymak.
 • Üzerine saç kurutma makinesi üflemek.
 • Radyatörün üstüne yerleştirmek.
 • Pirinç kullanmak. Pirinç bir kurutma maddesi değildir. Durumu daha da kötüleştirebilir; İnce toz telefonun içine girebilir ve suyu çopağa dönüştürebilir.
 • Sallamak ya da döndürmek. Telefonunuz sadece az bir su aldıysa suyun hala kuru olan kısımlara girmesini istemezsiniz.
 • Ana ekran tuşuna basmak.

Bu adımlardan herhangi biri, ıslak iPhone'unuza daha fazla zarar verebilir.

iPhone'unuzdaki Su Nasıl Çıkarılır?
Suya düşürdüğünüzde, suyu telefonunuzdan nasıl çıkarmanız gerekiyor?

Yine size yanlış gelebilir ancak telefonunuzu çok çabuk kurutmamanız çok önemlidir. Hızlı ısıtma, suyun telefonun içinde buharlaşmasına neden olur. Isı kaynağından çıkar çıkmaz, su cihazınızın içinde yoğunlaşacak ve geri dönecek. Herhangi bir kaplumbağanın size söyleyeceği gibi, yavaş ve istikrarlı bir şekilde yarışı kazanın.

Nemli olmayan, sıcak ve kuru bir yer bulmanız gerekir. Evinizde sıcak ve havası kuru bir alan varsa, başlamak için iyi bir yer. Sıcak bir gün ise, dışarda bırakabilirsiniz (doğrudan güneş ışığında olmasa da). Telefonunuzu masa lambası altında bırakmak da iyi bir seçimdir.

iPhone Hoparlörlerinin Suyu Nasıl Giderilir?
Telefonunu tekrar çalıştırmaya yetecek kadar şanslı olsan bile, hala bir sorununuz olabilir: hoparlörlerdeki su.

Titreşimli hoparlörlere sahip bir iPhone pek kullanışlı olmaz. Müzik dinleyemez, podcast oynatamaz veya en önemlisi, hattın diğer ucundaki kişinin ne dediğini duyamazsınız.

Peki nasıl tamir edeceksin? Bir kutu basınçlı hava kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak dikkatli olmanız gerekir. Nozulu tutucuyu çok yakın tutarsanız, onarılamayacak şekilde zarar verebilirsiniz.

Ayrıca muhtemelen bir uygulamanın iPhone hoparlörlerinden nasıl su alabileceğini merak eden Sonic adlı bir uygulamayı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Peki, nasıl çalıştığını anlamak için, Apple Watch'a bakalım. Farkında değilseniz Apple Watch, hoparlörden sıvıyı çıkarmak için farklı frekanslardaki titreşimleri kullanan yerel bir özelliğe sahiptir. iPhone'ların böyle bir özelliği yoktur.

Sonic, Apple Watch işlevini çoğaltır. Sinüs dalgası üretir ve frekansı 0Hz ile 25KHz arasında bir değere ayarlamanıza izin verir.

Hepsinden iyisi, gerçekten işe yarıyor. App Store'da neredeyse tamamen dört ve beş yıldızlı derecelendirmelere sahip. Bunların hepsi telefonlarını suda suya düşürenler.

Hoparlörler hiç çalışmıyorsa, iPhone'unuzun kulaklık modunda sıkışabileceğini unutmayın. Telefonunuzu yeniden başlatmayı, farklı bir çift kulaklık takmayı ve bu durumda krikoda artıkların olup olmadığını kontrol etmeyi deneyin.

Su Hasarlı iPhone Ekranı Nasıl Onarılır
Bu kılavuzu tam olarak izlediyseniz, telefonunuzu tekrar çalıştırabilir ve tekrar çalıştırabilirsiniz.

Su hasarlı ekranınız varsa ne yapmalısınız?

Ne yazık ki, kolay bir düzeltme yok. Kendin tamir etmede bir risk olabilir, ancak telefonunuzu parçalara ayırmanız gerekir. Ve iPhone'larda bu kolay bir iş değildir. Yine de, teknik yeteneklerinize güveniyorsanız, deneyebilirsiniz.

Ekrandaki su kesinlikle arka ışık ve LCD arasında sıkışmıştır. Backlights desolder ve çözücü için ucuz ve kolaydır. Eski olanı soyun, yenisini çözün ve daha sonra LCD'ye yapıştırın.

Arka ışık, takmadan önce mükemmel şekilde temizlenmelidir. Telefonun ekranı açıkken en küçük işaret bile görünür.

Yakınınızdaki iPhone Onarım Mağazaları'nı bulun
Tamir biraz karmaşık geliyorsa veya telefonunuzu tekrar açtığınızda çalışmıyorsa, muhtemelen bir servise gitme vakti gelmiştir.

Evinize en yakın yerleri Apple’ın web sitesinde bulabilirsiniz. Google, üçüncü taraf tamir atölyelerini bulmanıza da yardımcı olabilir, ancak resmi Apple bakımı sunmaz.

Sonraki Zaman için: Suya Dayanıklı iPhone Kılıfı Alın
Son olarak, bu durumun gelecekte olmasını önlemek için suya dayanıklı bir kılıf satın almaya değer olabilir.

Telefonunuzu Suya Dayanıklı Yapmanın Diğer Yolları
Bir vaka su güvenliği için sadece bir çözümdür. Telefonunuzu suya dayanıklı hale getirmenin birkaç yolu vardır; aslında, birçok yeni telefon su geçirmezliği ile imal edilir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 509 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Suya Düşen iPhone Nasıl Tamir Edilir konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Suya Düşen iPhone Nasıl Tamir Edilir ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Suya Düşen iPhone Nasıl Tamir Edilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Reklam Ver instagram takipçi satın al