Ogznet.com

Teknolojik Parçalar

Teknolojinin çok hızlı gelişme gösterdiği çağımızda, elektronik aletler içinde en çok kullandığımız ve parçamız haline gelen cep telefonları bu kapsamda ilk sırada yer alıyor. Cep telefonlarını ikinci sırada tabletler takip ediyor. Hem cep telefonlarını hemde tabletleri ele aldığımızda çok hızlı gelişim gösterdiğini anlamamız hiçte zor olmasa gerek. Bu gelişimin en başında dokunmatik ekran gelir. Ekran dokunmatiği her hangi bir tuş olmadan tamamen telefonunuz yada tabletinizin ön camına dokunarak işlem yapmanızı sağlar.

Batarya, kasa, kapak ekran ve sistemsel olarak bir kaç özellikten bahsedelim.

Ekran Özellikleri

Günlük hayatın vazgeçilmesi haline gelen ve gerek iletişim, sosyalleşme bakımından olsun gerekse iş hayatında kullanım kolaylığı sağlaması nedenler ile cep telefonu ve tabletlerde öncelik olarak aranana bir numaralı özellik ekran dokunmatik özellikli olmasıdır. Sadece ekranın dokunmatik olmasından başka dokunmatik hassasiyeti ve hızı da çok önemlidir. Ekran dokunmatiği sağlam olmayan bir cihazı kullanmak mümkün değildir. Dokunmatik özelliği iyi olan cihazlar diğer cihazlara göre her zaman bir sıfır öndedir.

Kapak ve Kasa

Cep telefonu ve tablet gibi üst düzey elektronik aletlerin bir başka önemli yerleri dış kasa ve kapağıdır. Hem dayanıklılık ve sağlamlık bakımından, hemde dış görünüş bakımından kasa kapak çok önemlidir. Her hangi bir darbeye karşı telefonu yada tableti koruyan tek malzeme kasa yada kapaktır. Kimi cihazlarda çelik kasa özelliği vardır. Çelik kasalar çok koruyucu olsa da aleti ağır hale getirebilir. Bunun dışında eğer kapaklı bir telefona sahipseniz yine olumsuz dış etmenler cihaz korunabilir, aynı zamanda şekil olarak avantajlı olunabilir.

Batarya

Telefona elektrik aktararak belli bir zaman zarfı için çalışmasını sağlayan parçadır. Telefonun aslında olmasa olmaz parçasıdır. Genel olarak kullanıcılar kullandıkları aletlerin bataryasının hep uzun bir süre çalıştırmasını bekler. Ancak cep telefonu batarya konusundan dikkat etmemiz gereken en önemli unsur bataryanın insana verdiği zarardır. Her hangi bir nedenden doları patlayan bataryalar, inanın baş bölgesine ve telefonu tuttuğu ele kalıcı veya geçici zarar verebiliyor. Genelde orjinal bataryalarda patlama riski yoktur. Ancak düzenli şarj edilmeme ise bataryanın ömrü kısalacaktır.

Cihaz Parçaları

Elektronik cihazların garantileri elbette ki vardır. Ancak bu cihazın asla bozulmayacağı anlamına gelmeyeceği gibi her hangi bir nedenden dolayı bozulması durumunda garanti kapsamında yada başka bir yerde parça bulmak mümkün olmayabilir. Bu tip durumlarda garanti firmalarının yedek parça bulundurması gerekir. Yedek parça bulunduran firmalar daima avantajlıdır. Yedek parça fiyatları hakkında konuşmak gerekirse çokta ucuz olmayan fiyatlar karşımıza çıkar. Yedek parçanın görevine bağlı fiyatlar yavaş yavaş atlar.

Yedek parça kullanma durumunda kalındığı zaman paradan kaçınılmayıp orjinal parçalardan yararlanmak gerekir ki, daha sonra daha fazla maddi durumlu arızalar baş gösterebilir. Yedek parça denilince akla genelde yan sanayi ürünler gelir. Ancak bu düşünce yanlıştır. Yedek parçayı orjinal olarak bünyesinde bulundurma zorunluluğu tablet yada cep telefonunu aldığınız firmaya aittir. Bu firmalar gerek bünyelerinde gerekse anlaşmalı olduğu bir başka firmayla da olsa gereksinim duyulduğu zaman yedek parçaya ulaşabilmesi gereklidir.

 Bu yüzden cep telefonu yada tablet alınırken tanıdık bir firmadan alınmasında yayar var.