Ogznet.com

Telefon Bağımlılığını Azaltan Uygulamalar

Telefon Bağımlılığını Azaltan En İyi 5 Uygulama

Image from Pixabay

Akıllı telefonunuz hayatınızın tam merkezine yerleştirdiyseniz ve ondan kopamıyorsanız yalnız değilsiniz. Günümüzde birçok insan ekran bağımlısı oldu ve bu daha da kötüye doğru gidiyor. Ama bugün bir şeyler yapabilirsiniz. İşte sizi bu bağımlılıktan kurtaracak yardımcı uygulamalar.

Şimdi telefon bağımlılığından kurtulmak için yine telefonunuza bağımlılıkla mücadele için uygulama yükleyeceğiz. Söylemesi garip gelse de, garip bir şekilde en iyi çözüm yine bir uygulama olabilir. İşte, akıllı telefon kullanımına karşı mücadelenize yardımcı olacak en iyi beş uygulama.

1. Akıllı Telefonunuzun Dahili Araçları

Hem Apple hem de Google, kullanımınızı izlemenize yardımcı olmak için işletim sistemlerine bazı özellikler eklemiştir.

Apple kendi aracı olan Screen Time'ı iOS 12'ye entegre etti ve cihazınızın ayarlarından bunu bulabilirsiniz. Google’ın Dijital Denge özelliği başlangıçta bir beta uygulaması olarak görüldü, ancak Android 9.0 Pie’in piyasaya sürülmesinin ardından, şimdi işletim sisteminin bir parçası.

Dijital Denge, tüm Google Pixel telefonlarında bulunur ve Android 9 yüklü çoğu cihazda bulunur.

google Dijital Denge

Her iki sistemdeki araçta ne kadar süre telefon ekranına baktığınızı uygulamaya göre ayrı ayrı gösterir ve her uygulama için zaman sınırlayıcı ayar sunar. Google'ın Dijital Denge uygulaması ayrıca mavi ışığı filtreleyen Gece Işığı, gri tonlamalı bir seçenek ve o gün için kilit açma sayısını da içeren özellikler sunar.

2. Forest: Stay focused

  • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
  • İndir: Android | Firefox | iOS

Forest: Stay focused

Telefonunuza bakmaya ara vermek için uğraşıyorsanız bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Telefonunuzu geçici olarak kapatmak ve gerçek hayata odaklanmak istiyorsanız, Forest uygulamasında bir ağaç tohumu ekebilirsiniz. Zaman geçtikçe, bu tohum yavaş yavaş bir ağaca dönüşecek. Ancak, telefonunuzu kullanmaya kalkarsanız ağacınız ölür.

Bu aldatıcı basit bir mantıkla kurulan uygulama meydan okumayı oyunlaştırıyor. Bir göreve konsantre olmanız gerekiyorsa, Forest uygulamasını açın ve bir tohum ekin. Telefonunuzu ne kadar uzun süre elinize almazsanız, ekilen ağaç o kadar büyük olur. Eğer buna dayanamazsanız, ağaç yok olacak ve ölecek.

3. Headspace: Meditation & Sleep

  • Ücretsiz · Uygulama içi satın alma içeriyor
  • İndir: Android | iOS

Headspace: Meditation & Sleep

Kendimizi çoğunlukla bir YouTube sarmalında kaybediyoruz yada sosyal yayınlarımızı sınırsızca kaydırırken buluyoruz. Fakat farkında olmadan saatler geçiyor. Bu uygulama internette gezinirken harcadığınız saatleri rahatlamak için harcamanıza çalışır. Yani sizi sanal ortamdan uzaklaştırıp meditasyon yapmaya teşvik ediyor.

Headspace, sağlık ve mutluluk için kişisel rehberinizdir. Yaşamınızı değiştirecek rahatlama, meditasyon ve farkındalık becerileri sayesinde odaklanmanıza, nefes almanıza, sakin olmanıza, en iyi şekilde performans göstermenize ve daha iyi bir gece geçirmenize yardımcı olur. Günde sadece birkaç dakika içinde, zihninizi ve bedeninizi daha sağlıklı, daha mutlu, stressiz bir yaşam için nasıl geliştireceğinizi öğreneceksiniz. Zorlu bir gün boyunca biraz stres atmanız veya gece nasıl iyi uyuyacağınız konusunda rehberlik mi istiyorsunuz? Headspace yardımcı olabilir. Yapmanız gereken tek şey bu ücretsiz meditasyon, farkındalık ve uyku uygulamasını indirmek. O zaman arkana yaslan, rahatla ve nefes al.

Headspace, hemen hemen tüm oturumları için uygulama içi satın alma gibi abonelik isteyen bir uygulamadır.

4. Space - Telefon bağımlılığından kurtulun

  • Ücretsiz · Uygulama içi satın alma içeriyor
  • İndir: AndroidChrome | iOS

Apple'ın Ekran Saati ve Google'ın Dijital Denge araçları telefon kullanımını azaltma yönünde doğru bir adım. Ancak, bu özellikler alışkanlığınızın tam olarak şeklini söyleyemez.

Uygulama telefon kullanımını azaltmak için daha kapsamlı bir yaklaşım getiriyor. Telefonunuzu nasıl kullandığınıza bağlı olarak, Space sizi dört telefon kullanıcısı türünden biri olarak sınıflandırır. Bu, belirlediğiniz önerileri ve hedefleri kişiselleştirmek için kullanılır.

Ana özellikler, telefonunuzun dahili seçeneklerine benzer, ancak Space, telefonunuzun tüm kontrolünü elinize almanızı kolaylaştırır. Örneğin, telefonunuzun bildirimlerini devre dışı bırakmak için tek bir dokunuş yeterli.

Uygulama tüm kullanıcılar için ücretsizdir, ancak Space Pro'a yükseltme yaparak belirli özelliklerin kilidi açılabilir.

5. RescueTime

RescueTime

Telefonlarımız her zaman yanımızda olsa da, gün boyunca dikkatimizi dağıtan tek teknolojik cihaz onlar değil. RescueTime Android, Linux, macOS ve Windows işletim sistemlerinde kullanılabilen çapraz platform bir zaman takip uygulamasıdır.

Buradaki amaç, harcadığınız zamanın otomatik olarak izlenmesidir, böylece gününüzü gerçekçi bir şekilde görürsünüz. Herhangi bir sitede veya uygulamada çok uzun zaman geçirdiğiniz zaman hedefleri belirleyebilir ve ardından alarmlar ayarlayabilirsiniz.

Her gün harcanan zaman, verimlilik ve hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınız konusunda ayrıntılı bir rapor oluşturulur. RescueTime Premium, rahatsız edici web sitelerini engellemenize, çevrimdışı etkinliğinizi izlemenize, özelleştirilebilir bildirimler eklemenize ve günlük olarak verilen günlükleri tutmanıza olanak tanır.

Akıllı Telefon Bağımlılığınızı Yönetme
Bazen akıllı telefonlar hayatınızı kontrol altına alıyor gibi görünebilir. Ancak bu beş uygulamayla, daha dikkatli bir akıllı telefon kullanıcısı olabilirsiniz. Tabii ki, eski tip bir telefona geçmek de bir seçenektir.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz