Cep Telefonunuzu Hackerlara Karşı Koruma Yöntemleri

Cep Telefonunuzu Hackerlara Karşı Koruma Yöntemleri

Cep Telefonunun Hacklenmesi Nasıl Önlenir?

Image by rawpixel.com

Akıllı telefonunuz tüm sırlarınızı bilir. Bu ipuçlarıyla kendinizi güvenceye alın. Akıllı telefonlar kolayca kaybolan veya çalınabilen küçük cihazlardır ve sürekli sinyal gönderip alırlar, bu yüzden her zaman suçlular için bir hedeftir. Telefonunuzu ve içindeki bilgileri meraklı gözlerden ve hackerlardan korumak için bir strateji geliştirmeniz gerekir. Akıllı telefonunuzu bilgisayar korsanlarından ve davetsiz misafirlerden nasıl koruyacağınıza dair bazı ipuçlarını bu makalede bulacaksınız.

1. İşletim Sisteminizi ve Uygulamalarınızı Her Zaman Güncel Tutun

Mobil uygulamaları güncelleyin

Yazılım şirketleri, uygulamalarını ve sistem yazılımlarını sürekli olarak güncelliyorlar. Birçok yazılım güncellemesi ve hata düzeltmesi, akıllı telefonunuzu veri ihlallerine ve izinsiz girişlere karşı korumaya ve güvenlik açıklarını kapatmaya yardımcı olan ve bilgisayar korsanlarının kırmasını zorlaştıran güvenlik geliştirmeleri içerir. Akıllı telefonunuzun işletim sistemi veya kullandığınız uygulamalardan herhangi biri için bir güncelleme duyurulduğunda, gecikmeden yükleyin.

2. Herkese Açık Wi-Fi Bağlantılardan Kaçının

Herkese açık Wi-Fi kullanmanın tehlikelerini bilmeniz gerekir. Çünkü alışveriş merkezlerinde, kafelerde, havaalanlarında veya diğer herhangi bir yerde halka açık ücretsiz Wi-Fi, her türlü hack girişimine açıktır. Mümkün olduğunca yalnızca kendi mobil internetinizi kullanmaya çalışın ve herkese açık Wi-Fi bağlantısının olduğu bir yerde cep telefonunuzdaki Wi-Fi bağlantısını tamamen kapatın.

vpn kullanın

Bu mümkün değilse, şifreli bir bağlantı üzerinden ağ iletişimini sağlayan bir VPN uygulaması kullanmayı düşünün. Ancak dikkatli seçim yapın, çünkü tüm VPN'ler aynı kalitede güvenli bağlantı sunmaz. Ayrıca dışarıdayken, gerek yoksa Bluetooth'u devre dışı bırakmayı da ihmal etmeyin.

3. Akıllı Telefonunuzu Kilitleyin

Akıllı Telefonunuzu Kilitleyin
Cihazınıza girmek için her zaman dört veya altı haneli bir şifre girin. Parolalar kullanım konforunu düşürse de, akıllı telefonunuz cebinizden düşerse, onu alan ilk kişinin e-posta, rehber, fotoğraflar ve bankacılık bilgileri gibi hayat hikayenizi cep telefonunuzdan görememesini sağlar. Hem rakam hem de harf içeren daha uzun bir şifre ayarlamayı çalışın. Bu zor geliyorsa Parmak izi taraması ve Face ID gibi daha pratik telefon kilitleme yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

4. Cep Telefonu Numaranızı Gizli Tutun

Tıpkı eskiden sabit telefon numaranızı isteyen herkese vermediğiniz gibi, cep telefonu numaranızı da sizden isteyen herhangi bir uygulamaya otomatik olarak sunmayın. Numaranızı ne kadar çok yere verirseniz, SMS saldırılarına ve dolandırıcılıklarına ve 2FA korumalı (iki faktörlü doğrulama) hesaplarınızın hacklenmesine karşı o kadar savunmasız olursunuz.

5. Sosyal Medyada Paylaşım Yaparken Aşırıya Kaçmayın

Sosyal Medyada Paylaşım Yaparken Aşırıya KaçmayınGerçek adınızı Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kuruluşlarında kullanmak iyi olsa da, sosyal ağlarda kendinizle ilgili bir sürü açıklama bilgisi paylaşmaktan kaçının. Bilgisayar korsanlarının sizi izlemek için kullanabileceği ev adreslerini, iş yerlerini, telefon numaralarını, aile üyelerini ve diğer ayrıntıları vermekten kaçının.

Bu günlerde Facebook, çoğu fotoğraf, arkadaş listesi ve daha fazlası dahil olmak üzere gizlilik ayarları ve araçlarıyla kendinizle ilgili bilgilerin büyük bölümünü gizlemenizi sağlar. Hakkınızda istediğinizden daha fazlasını açığa çıkarabilecek eski, güncel olmayan bilgilerden kurtulmak için bilgilerinizi düzenleyin. Daha da iyisi, mümkünse Facebook'u telefonunuzdan değil ev bilgisayarınızdan kullanın.

6. Telefonunuzda Kişisel Dosyaları Saklamayın

Telefonunuzda kişisel bilgileri, belgeleri veya dosyaları saklamayın ve galerinizdeki coğrafi etiketli fotoğrafların sayısını sınırlayın. Görüntüleri ve belgeleri bilgisayarınıza yükleyin ve finans, iş ve sağlıkla ilgili gizlilik gerektiren e-postaları silin.

7. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kullanın

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kullanın

Çoğu kişinin daha önce duymadığı veya kullanmak için çok fazla teknik bilgi gerektiğini zannettiği bir güvenlik önlemidir iki faktörlü doğrulama. İki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA) birisinin şifrenizi ele geçirmesi durumunda ekstra bir güvenlik koruması sağlar.

8. Güçlü Şifreler Kullanın

Herkes daha kolay hatırlayacağı şifreler kullanır. Ancak bu şifreler genellikle bilgisayar korsanları tarafından kolayca kırılabilecek basit parolalar olur. Bu yüzden harfler ve rakamlar, büyük ve küçük harfler ve simgelerden oluşan 16-20 karakter içeren şifreler kullanmalısınız. Şifre kırıcıları birçok güçlü şifreyi de kırabilir ancak basit şifrelere göre daha uzun zaman alacağı için caydırıcı etkisi büyüktür. Bu yüzden, hesaplarınızda doğum gününüzü, evcil hayvanınızın adını girmekten veya her şey için aynı şifreyi kullanarak bilgisayar korsanlarını işini kolaylaştıracak adımlardan uzak durmak gerekir.

şifre üreticisi web site

Online olarak birçok güvenli şifre üreticisi site vardır, bu yüzden güveli şifre oluşturmak için çaba harcamanıza gerek yoktur. Online şifre üreticisi olarak Dashlane sitesini kullanabilirsiniz. Parolalarınızı altı ayda veya yılda bir veya kullandığınız herhangi bir sitenin ve uygulamanın hacklendiği bilgisini aldığınız anda değiştirin. Ayrıca hesap açarken güvenlik sorularını sorunun geçek cevabı olarak yanıtlamayın. Örneğin, ilk okul adı yerine, harfler ve rakamlardan oluşan bir cevap kullanabilirsiniz. Bu, bilgisayar korsanlarının online ortamda sizinle ilgili genel bilgilere ulaşarak telefonunuza nasıl gireceklerini bulmasını zorlaştırır.

9. Spam ve Kimlik Avı E-postalarına Dikkat Edin

Bilgisayar korsanlarının telefonunuzu hacklemesinin ve bilgilerinize erişmesinin en kolay yollarından biri e-posta kutunuzdur. Kimlik avı dolandırıcılık mesajları, hesaplarınıza erişme konusunda sizi kandırmak için tasarlanmışlardır. Promosyon e-postalarındaki bağlantıları tıklamak, şüpheli ekler açmak veya e-posta yoluyla istenen uygulama güncellemelerini yapmaktan kaçının. Bankadan gelmiş gibi görünen sahte e-postalara dikkat edin ve online banka hesabınıza e-postalar yoluyla erişmeye çalışmayın, bunun yerine doğrudan bankanın web sitesine gidin ve oturum açın.

10. Dahili Cihaz Koruma Özelliklerini Kullanın

Dahili Cihaz Koruma Özelliklerini Kullanın

Telefonunuz kaybolur veya çalınırsa, iPhone'umu Bul ve Google Cihazımı Bul gibi telefonunuzu bir harita üzerinde bulabilen ve bazı durumlarda otomatik olarak içindeki bilgileri silebilecek cihaz izleme hizmetlerini kullanarak hasarı kontrol edebilirsiniz. Bu hizmetler, bir cihazı bulmanıza yardımcı olmak için telefonunuzda bir ses çaldırabilir. Ayrıca, belirli sayıda hatalı şifre denendikten sonra telefonun tüm bilgilerinin silinmesini de ayarlayabilirsiniz.

11. Virüsten Koruma Uygulaması Kullanın

Bitdefender Antivirus Free

Bilgisayar korsanları, şifreleri ve hesap bilgilerini çalmak için kötü amaçlı yazılımları kullanırlar. Ancak, bunlarla bir akıllı telefon virüsten koruma uygulamasıyla mücadele edebilirsiniz. Akıllı telefon antivirüs uygulamaları, indirdiğiniz uygulamaları, PDF'leri, resimleri ve diğer dosyaları açılmadan önce kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar ve gelişmiş güvenlik sağlar.

Android için ücretsiz olarak Bitdefender Antivirus Free uygulamasını kullanabilirsiniz. iPhone için yine ücretsiz bir seçenek olan Avast Security & Privacy uygulamasını kullanabilirsiniz.

12. Uygulama İzinlerini Yönetme

İhtiyaç duyduklarından daha fazla ayrıcalığa sahip olup olmadıklarını belirlemek için telefonunuzdaki uygulamaları kontrol edin. Kameraya, mikrofona, kişilerinize veya konumunuza erişim gibi izinler verebilir veya reddedebilirsiniz. Uygulamalarınıza hangi izinleri verdiğinizi takip edin ve gerekli olmayan izinleri iptal edin. iPhone'lar için, tüm uygulamaların listesini ve onlara verdiğiniz izinleri göreceğiniz Ayarlar> Gizlilik'e gidin. Android cihazlardaki uygulama izinlerinin tam yolu cihaza bağlıdır, ancak bunları Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler> Uygulama izinleri'nden görebilirsiniz.

13. Yedekleme

telefon yedekleme

Dikkatli olmanız gereken bir konu, telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda kritik belgeleri ve görüntüleri korumak için telefonunuzu daha önceden yedekleyerek en kötüsü için hazırlanmaktır. En azından bu şekilde, telefonunuz kaybolur veya çalınırsa, fotoğraflara veya dosyalara yeniden erişebilirsiniz. iPhone'unuz yedeklenirse, art arda 10 başarısız şifre denendikten sonra otomatik olarak silinecek şekilde programlayabilirsiniz.

14. Uygulamaları Nereden İndirdiğize Dikkat Edin

google play store

iPhone uygulamaları, Apple’ın App Store ile sınırlı olsa da, Android uygulamaları, Google Play Store'dan başka bir kaynaktan indirip yüklenebiliyor. Ancak, ayarlara girip izin vermeniz gerekir. Android'de kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmanın en iyi yolu, uygulamaları Google tarafından incelenen Google Play Store'dan yüklemektir. Hackerların kötü amaçlı yazılımları doğrudan telefonunuza bulaştırmak için kullandıkları bir yöntem olduğu için uygulamaları asla kısa mesaj yoluyla indirmeyin.

15. Genel Şarj Cihazlarından Uzak Durun

Genel Şarj Cihazlarından Uzak DurunTelefonunuzu yalnızca bilgisayarınız ve arabanız gibi güvenilir USB bağlantı noktalarında şarj edin. Hackerlar herhangi bir yerde karşılaşabilceğiniz gibi genel USB şarj bağlantı noktalarını kişisel bilgilerinizi çalmak için hackleyebilir. Seyahat ediyorsanız, USB kablonuza ek olarak çıkış adaptörünüzü de yanınıza alın. Bilgisayar korsanları, USB adaptörünüz aracılığıyla telefon verilerinize erişemez.

16. Jailbreak Yapmayın

Jailbreak, iPhone sahiplerinin Apple’ın App Store'unda bulunmayan uygulamalara ve yazılımlara erişmesine izin verirken, telefonunuzu virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara da maruz bırakır.


Sonuç olarak
Akıllı telefonunuzu bilgisayar korsanlarından ve davetsiz misafirlerden korumak için bu adımları uygularsanız kritik bilgilerinizi korumak için bazı önlemler almış olursunuz. Bu, hackerların kimliğinizi çalmalarını, kişisel hayatınıza girmelerini, paranızı çalmalarını, telefonunuzu kontrol etmelerini ve genellikle hayatınızı kötü bir duruma düşürmelerini çok daha az olası hale getirir.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/mobile/how-to-protect-your-smartphone-from-hackers-and-intruders/
Ogznet.com