Ogznet.com

Telefondan IP Adresi Nasıl Bulunur?

IP adresinizi bulmanız mı gerekiyor? Bunu Windows veya Mac bilgisayarınızda nasıl yapacağınızı biliyor olabilirsiniz, fakat telefonunuzdan nasıl yapılır?

Bu yazının içeriği:

Göster
  Gizle

  Yardım etmek için buradayız. Telefonunuzda hem genel hem de özel IP adresinizi nasıl göreceğinize, bunların ne anlama geldiğine ve bunların özel olarak nasıl saklanacağına bakalım.

  IP Adresi Nedir?

  Hep duyduğunuz IP adresi (internet protokol adresi anlamına gelir), bir ağa bağlanan her aygıta atanmış numaralı bir etikettir.

  Bir cihazın IP adresini bilmek, hem ev ağınızda hem de internette bunu tanımlamanıza yardımcı olur. Aslında, her cihaz için takip edeceğiniz iki IP adresi vardır.

  Genel bir IP adresi, internetin geri kalanının ağınızdaki herhangi bir cihazı nasıl gördüğüdür. Bu ağa özgü olduğundan, global IP'niz telefonunuz, masaüstünüz veya diğer cihazlarınızda aynı olacaktır.

  Bir özel IP adresi (veya yerel IP adresi) kendi ağınızdaki bir aygıtı tanımlar. Bir cihaz bir ağ üzerinde sadece belirli bir adrese sahip olabilir, ancak aynı adres diğer özel ağlarda da kullanılabilir.

  Ayrıca, IP adresinizi kontrol ettiğinizde, IPv4 ve IPv6 adresini göreceksiniz. IPv4 adresleri daha kısadır, ancak internet'e bağlı cihazların muazzam sayısı nedeniyle, bunlardan kaçıyoruz. IPv6 adresi okunması kolay değildir.

  Çoğu durumda, IPv4 hala birincil adrestir, ancak bu formata geçiş yaptığımızda IPv6 zamanla bunları aşamalı hale getirecektir.

  Genel IP Adresi Nasıl Bulunur

  İnternete bağlı herhangi bir cihazın herkese açık IP'sini bulmak kolaydır. Bu amaçla açılmış, IP adresinizi anında gösterecek çok sayıda web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  Android telefonunuzdaki Chrome'u veya iPhone'unuzdaki Safari'yi (veya kullandığınız başka bir tarayıcıda) açın. Ardından, aşağıdaki genel IP sitelerinden birine gidin:

  Bu sitelerin bazılarının konumunuzu ve ISS adını da gösterdiğini fark edeceksiniz. Bunun nedeni, IP adresinizin bu bilgiyi onunla taşımasıdır. IP adresinden birinin adını ve tam adresini bulamazsınız, ancak bir kente kadar daraltır.

  Benzer siteler, yerini görmek için herhangi bir IP adresini izlemenizi sağlar. IP gizliliği hakkında daha fazla bilgi aşağıda tartışacağız.

  Telefonunuzda Özel IP Adresi Nasıl Bulunur
  Yukarıda tartışıldığı gibi, küresel IP adresleri sadece hikayenin yarısıdır. Telefonunuzun ev ağınızdaki özel IP adresini nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

  Android'de IP Adresinizi Nasıl Bulunur

  Ayarlar'ı açın ve Ağ ve internet> Wi-Fi'ya gidin. Kablosuz ağınıza henüz bağlı değilseniz, adına dokunun ve bağlandığını doğrulayın.

  Ardından ağ adına dokunun ve Gelişmiş bölümünü genişletin. Burada IP adresinizi ve diğer ağ bilgilerinizi bulacaksınız. IPv6 adresleri sayfanın alt kısmında görünür.

  Android'in sürümüne bağlı olarak bu adımlar biraz farklı olabilir.

  iPhone'da IP Adresinizi Nasıl Bulunur

  iPhone'da özel IP adresinizi bulmak için Ayarlar> Wi-Fi'ye gidin. Ev ağınıza henüz bağlı değilseniz, dokunun ve hemen bağlanın. Ardından, seçeneklerini açmak için ağın adına dokunun.

  Burada, IPv4 Adresi başlığı altında listelenen IP Adresi alanını göreceksiniz. IPv6 Adresi başlık aşağıdaki cihazınız için bu alternatif adresi olacaktır.

  Dinamik ve Statik IP Adresleri

  Çoğu zaman, yukarıda bulduğunuz IP adreslerinin sabit olmadığından bahsetmeye değer. Her iki durumda da, muhtemelen bir dinamik IP adresiniz var.

  Bu, bir süre sonra veya bir cihaz yeniden başlatıldığında, cihazın veya tüm ağınızın yeni bir IP alacağı anlamına gelir. Tersine, statik bir IP zaman içinde değişmez.

  Dinamik genel IP'leri, ISS'nizden yönetmek için daha basittir. ISS'nizden statik bir IP isteyebilirsiniz, ancak bunlar genellikle ek ücrete tabidir. Başkalarının eriştiği bir sunucuyu barındırmıyorsanız, ev kullanıcıları için gerekli değildir.

  Yönlendiriciniz, DHCP'yi (Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü) kullanarak ağınızdaki aygıtlara özel IP adreslerini dinamik olarak aktarır. Pratikte bu, evinizin Wi-Fi ağına yeni bir cihaz bağladığınızda, bir IP adresini manuel olarak atamanız ve her şeyin kaydını kendinizin tutması gerekmediği anlamına gelir.

  İsterseniz yönlendiricinizi ve ayarlarınızı çeşitli cihazlarda kullanarak statik IP adresleri atayabilirsiniz. Ama yine de, bu sadece ileri düzey kullanıcıların düşünmesi gereken bir şey. Yanlış yapılması büyük sorunlara neden olabilir.

  IP Adresinizi Gizleme
  Mevcut IP'nizi bulduktan ve konumunuzu ortaya çıkardığını öğrendikten sonra, bunun gizlilikle ilgili sonuçları konusunda endişelenebilirsiniz. Eğer öyleyse, en iyi çözüm bir VPN (sanal özel ağ) kullanmaya başlamaktır .

  Temel olarak, bir VPN sağlayıcısına bağlanmak tüm trafiğinizi güvenli sunucularından geçirmenizi sağlar. Dış dünyaya, trafiğinizin başka bir yerden geldiği anlaşılıyor. Bu IP'nizi maskeler ve taramayı izlemeyi zorlaştırır.

  Şimdi IP Adresinizi Nasıl Kontrol Edeceğinizi Biliyorsunuz
  Hangi cihazda olursanız olun, IP adresinizi bulmak kolaydır. Sık sık kontrol etmeniz gerekmeyecek olsa da, herhangi bir kullanıcının bilmesi iyi bir beceridir.

  Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz