Ogznet.com
Ogznet.com
Image by OpenClipart-Vectors from Pixabay

Telefondan yazıcıya bağlanıp çıktı nasıl alınır?

Google Cloud Print hizmeti sayesinde, artık doğrudan akıllı telefonlarınızdan Wi-Fi üzerinden yazdırma işlemi yapabilirsiniz. İşte Android telefonunuz ile yazıcıdan çıktı almanın en kolay yolu.

Google Cloud Print, temel olarak her yazıcıyla ve bir çok uygulamayla birlikte çalışır. Android akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kullanarak, herhangi bir yerden, yazıcınıza güvenli bir şekilde belgeler gönderebilirsiniz, ancak ilk kurulum biraz zor olabilir. En iyi deneyimi elde etmek için, “Cloud Ready” bir yazıcı, yani web'e bağlanabilen bir yazıcı kullanmak gerekebilir (yazıcınız bu kategoride mi, desteklenen yazıcıların tam listesine bakın) ve ayrıca Google Chrome kullanıyor olmalısınız. Wi-Fi özellikli bir yazıcınız yoksa endişelenmeyin, bunun için USB yazıcınızı da kullanabilirsiniz, ancak bunu yapabilmek için usb ile bilgisayarınıza bağlamanız gerekir.

Android akıllı telefonların çoğu zaten Google Cloud Print işlevselliğini içeriyor. Kontrol etmek için, Ayarlar> Bluetooth & cihaz bağlantısı > Bağlantı tercihleri > Yazdırma bölümüne gidin ve buraya bir yazıcı bağlayıp bağlayamayacağınıza bakın. Servis genellikle önceden kuruludur, bu yüzden seçeneklere gidin ve “Cloud Print” e basın ve açın. Her cihazın kendine ait bir arayüzü olacaktır, bu nedenle bazı menü yerleri veya kelimeler biraz farklı olabilir.

Ayarlarınızda yazdırma seçeneğiniz yoksa veya önceden yüklenmiş bir servisiniz yoksa, Google Play Store'a gidin, ücretsiz Cloud Print uygulamasını indirin ve oradan yeni bir yazıcı ekleyin.

Seçenekler menüsünden “yazıcı ekle” yi seçtiğinizde, Google'ın Cloud Print web sayfasına (ya da oturum açmamışsanız Google hesap sayfanıza) yönlendirilirsiniz.

Cloud Print sayfası kullanıcı dostu değil, ancak kurulum işlemi oldukça basit. Çevrimdışı bir model veya bir "Cloud Ready" model olup olmadığını belirlemek için özel yazıcınızın adımlarını izleyin ve sonunda Google, aynı Google hesabında oturum açtığınızda bu yazıcıyı kullanabileceğinizi size söyleyecektir. Yani, telefonunuzda yalnızca tek bir hesap kullanıyorsanız, istediğiniz zaman bunu kolayca kullanabilirsiniz.

Şimdi, Android cihazınızda ve seçenekler menüsünde yazdırmak istediğiniz dosyaya gidin, normalde yeniden adlandırabilir, ayrıntıları görüntüleyebilir, öğeyi silebilirsiniz., ayrıca yazdırmak için seçeneğiniz olmalıdır. İşte adım adım nasıl yapılacağı.

Cloud Print ile Android telefonunuzdan nasıl yazdırabilirsiniz:

  1. Yazdırmak istediğiniz dosyayı açın (Google Drive dokümanlarından telefonunuzda depolanan resimlere kadar).
  2. Menü düğmesini seçin (sağ üst köşedeki üç nokta).
  3. Print düğmesine basın
  4. 'Aşağı' okunu seçin (PDF Olarak Kaydet'in yanında)
  5. Yazdırmak istediğiniz yazıcıyı seçin. Yazıcıyı göremezseniz, bir seçenek listesi getirmek için Tüm yazıcılar'ı seçin.
  6. Her şey ayarlandıktan sonra, Yazdır düğmesine tıklayın (genellikle yazıcı şeklindeki buton).

Telefonumdan metin mesajları yazdırabilir miyim?

Özel olarak metin mesajları yazdırmak için en kolay seçenek, SMS Backup & Restore adlı bir uygulamayı kullanmaktır. Bu uygulama SMS mesajlarınızı telefonunuza, e-postaya veya Dropbox veya Google Drive gibi bulut hizmetlerine yedekler. İstediğiniz konuşmaları istediğiniz hedefe yedeklemeniz yeterli ve ardından dosyaların depolandığı yere gidin. Örneğin, dosyalarınızı Gmail'e yedekleyin, ardından Gmail hesabınıza gidin ve bunları yazdırmak için seçenekler menüsünden “yazdır” seçeneğini seçin. 

Hepsi bu kadar. Cloud Print mükemmel fakat çoğu zaman gözden kaçan bir hizmettir ve şu anda bu dosya türlerini destekler: pdf, jpg, jpeg, docx, ods, xls, xlsx, ppt, odp, txt, doc ve xps. Bunlardan herhangi birini cihazınızdan yazdırmak için uygun bir yol istiyorsanız, kesinlikle kontrol etmenizi tavsiye ederim ve ücretsiz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz