Ogznet.com
Android veya iPhone’u Klavye, Fare veya Joystick’e Dönüştürme Paylaş:

Android veya iPhone’u Klavye, Fare veya Joystick’e Dönüştürme

Android veya iPhone’u Klavye, Fare veya Joystick’e Dönüştürme

Bazen, bilgisayarınızda kullanmak için alternatif bir fare gerekebilir. Özellikle PC’de bir sunum yaptığınızda ve slaytları ilerletmek istediğinizde, bu kablosuz fare uygulamaları kullanışlı hale gelir. PC’nizi kontrol etmek için iPhone’unuzu veya Android’inizi kablosuz fareye dönüştürebilen birçok mobil uygulama vardır. Bu makalede, iOS ve Android cihazınızı bir fareye, klavyeye veya joystick’e nasıl dönüştürebileceğinizi göreceğiz.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Akıllı telefonu ve bilgisayarınızı birbirine bağlamak için ortak bir bağlantıya ihtiyacımız vardır. Bu cihazların çoğu WiFi veya Bluetooth üzerinden birbirine bağlanabilir. Bluetooth bağlantısı için Akıllı Telefonu ve PC'nin Bluetooth özelliğini açmanız gerektiğini unutmayın.

PC ve akıllı telefon arasında bağlantı kurmanın ikinci yolu ise WiFi ağı üzerinden yapılır. Hem telefon hem de PC birbirleriyle bağlantı kurmak için genellikle aynı Wi-Fi ağını kullanır.

Bulunduğunuz ortamda eşleştirme uygulamasını kullanmak için bir Wi-Fi ağı yoksa, cihazların hotspot özzelliğini kullanabilirsiniz. Yani cihazlar arasında bağlantı kurmak için akıllı telefonun hotspot'unu veya PC'nin hotspot'unu kullanabilirsiniz. Akıllı Telefon için hotspot'u Ayarlar> Wi-fi & internet > Hotspot ve tethering > Kablosuz hotspot bölümüne giderek ‘AÇIK‘ konumuna getirin. Bu menü adımları diğer akıllı telefonlarda veya iPhone'da biraz farklılık gösterebilir.

Akıllı telefonun Hotspot özelliğine alternatif olarak, Windows PC'nin Hotspot özelliğini basit bir komutla açıp kullanabilirsiniz. Bunu etkinleştirmek için, başlat düğmesinin yanındaki arama simgesine tıklayıp ve arama alanına CMD yazın. Çıkan sonuçlarda CMD'ye sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır öğesini seçin. Şimdi aşağıdaki komutu girin;

NETSH WLAN set hostednetwork mode=allow ssid=Hotspot_name key=password

Burada, ‘SSID‘ görüntülemek istediğiniz etkin nokta adınız ve ‘key‘ paroladır. Bundan sonra, Hotspot'u açmak için NETSH WLAN start hostednetwork yazın.

Bilgisayarı hotspot olarak ayarlama

Bilgisayarınızı hotspot olarak ayarlama fikrinden hoşlanmıyorsanız veya bir süre sonra kapatmak istiyorsanız, CMD penceresine aşağıdaki komutu yazarak hotspot'u kapatabilirsiniz:

NETSH WLAN stop hostednetwork

Şimdi, Google PlayStore'dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz birkaç uygulamadan oluşan bir listemiz var. Bilgisayarınız için bu uygulamaların uyumlu programlarından herhangi birini indirip yükleyebilirsiniz. Bu, PC'nizi bir ana bilgisayar veya sunucu olarak ayarlar. Bundan sonra uygulamayı Google Play veya App Store üzerinden akıllı telefonunuza yükleyin. Uygulama ve programların indirme bağlantıları aşağıda verilmiştir.

1. Android için PC Remote

Hem Windows hem de Android için uygulamayı aşağıdaki bağlantılardan yüklemeniz gerekir. Bu uygulama, Wi-Fi veya Hotspot'a ek olarak Bluetooth veya Kablo bağlama yoluyla da bağlanmanızı sağlar. Yükledikten sonra Bağlan'a tıklayın ve sunucuyu seçin.

Android için PC Remote

Bluetooth ile bağlanmak için bilgisayarı iOS veya Android cihazla eşleştirmeniz gerekir. Kablo Bağlantısı için, akıllı telefonunuzu veri aktarım kablosuna bağlayın ve bilgisayarın USB sürücüsüne takın.

 

Bu uygulama, iOS veya Android cihazınızın, fare veya klavyenin yerini almasını sağlar ve aynı zamanda onu bir Oyun kumandasına dönüştürebilir. Ayrıca, PowerPoint sunumlarını kontrol edebilir ve varsayılan müzik uygulamasında veya herhangi bir multimedya uygulamasında müziği değiştirebilir. Hatta sesi artırabilir veya azaltabilir ve Android'den PC'nizde yeniden başlatma, kapatma, uyku ve hazırda bekletme gibi işlevleri zamanlayabilirsiniz. Bu PC Remote Uygulaması ayrıca, hareketle yönlendirmeyi sağlayan G-sensörünü kullanan Yarış oyunları için GTA5 sürüş modu gibi oyunlar için önceden tanımlanmış düzenler sunar. Birinci şahıs oyunları için Shooter modu, daha doğru hedefleme için Jiroskop sensörlerini etkinleştirir. Bu uygulama aynı zamanda akıllı telefon aracılığıyla PC'nizdeki dosyaları düzenlemek için bir dosya gezgini içerir.

2. Unified Remote

Unified Remote uygulaması, sunucu için tarayıcı tabanlı bir arayüz sunar. Temel sürüm, bir kullanıcının iOS ve Android telefonlarını fare ve klavyeye dönüştürmesine olanak tanır. Bu Android Remote uygulaması ayrıca dosya yöneticisini ve multimedya kontrolünü destekler.

 

Premium sürüm, bilgisayar ekranını gerçek zamanlı olarak yansıtan ve CPU kullanımını kontrol altında tutmak için telefonunuzda ve Performans monitörünüzde görüntüleyen Uzaktan Ekran Görüntüleyici gibi daha güçlü özellikler sunar.

Unified Remote uygulaması, sunucu için tarayıcı tabanlı bir arayüz sunar.

Unified Remote uygulaması da PowerPoint slayt denetimlerini ve Netflix, Skype vb. gibi özel uygulamaları destekler. Kullanıcılar PC'yi kilitlemeyi, yeniden başlatmayı veya kapatmayı da seçebilir. Düzgün gezinmeyi sağlamak için özel bir kaydırma tekerleği mevcuttur. Uygulama ve yardımcı programlar için toplam 70'den fazla farklı uzaktan kumanda mevcuttur. Sunucunun akıllı telefona bağlanması için parola içeren güvenlik özellikleri vardır. Ağ Şifreleme ayrıca ekstra güvenlik için desteklenir.

3. AndroMouse

AndroMouse, Android'inizi fare ve klavyeye dönüştürmek için Java tabanlı bir uygulamadır. Bu nedenle, bilgisayarınızda Java yüklü olması gerekir.

 

Bulunduğunuz ortamda Wi-Fi veya Hotspot'unuz yoksa Bluetooth aracılığıyla bağlanabilirsiniz. Android'inizi fareye veya klavyeye dönüştürmenin yanı sıra başka hizmetler de sunar. Kullanıcılar PC'deki dosyaları görebilir. Hatta herhangi bir Video veya Ses oynatıcıdaki oynatma seçeneklerini kontrol etmeyi bir medya uzaktan kumandası olarak bile yapabilirler. Ayrıca, Speak-To-Type için özellikler ve daha kolay ve verimli hale getiren ayrı sayısal ve işlev tuşları sunar. Ayrıca joystick entegrasyonlu oyun oynamak için bir Gamepad de vardır. Şu an yalnızca Android için kullanılabilir.

4. RemoteMouse

RemoteMouse, Android veya iOS ile klavye ve fare işlevlerini kontrol etmek için basit bir uygulamadır. Kullanıcılar, ekran üzerindeki uygulama penceresine gerçek zamanlı olarak geçebilir.

 

Premium sürüm, klavye ve dokunmatik yüzeyde etkinleştirilmiş ses seviyesi ve işlev tuşları ile tüm oynatma işlevlerini kontrol etmek için medyanın uzaktan kontrol edilmesini sağlar.

İçinde bulunan diğer bir özellik, web tarayıcısı ile ilgili tüm işlevleri kontrol altında tutmak için Web uzaktan kumandasıdır. Ayrıca premium sürüm ile reklamlardan kurtulabilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!