Ogznet.com
Telefonun İnternetini Bilgisayarda Kullanma Paylaş:

Telefonun İnternetini Bilgisayarda Kullanma

Telefonun İnternetini Bilgisayarda Kullanma

Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak

Masaüstü bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız için internet bağlantısına ihtiyacınız var, ancak bir Wi-Fi erişiminiz yok mu? Çözüm basit: akıllı telefonunuzun mobil internet bağlantısını bilgisayarınıza bağlayın. Bu işlem, hotspot veya tethering olarak bilinir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Tethering Nedir?

Tethering yani internet paylaşımı, mobil cihazınızı bilgisayarınıza bağlamak için kullanılan bir terimdir. Bu sayede bilgisayarınız telefonunuzun mobil veri bağlantısı üzerinden bilgisayarınız internete bağlanabilir. USB, Bluetooth veya Wi-Fi ile çalışır.

iPhone'un 2007'de piyasaya sürülmesinin ardından, birçok cep telefonu operatörü, telefon internetini bilgisayarda kullanmaya ekstra ücret almaya başladı. Neyse ki, bu para kapma uygulaması o zamandan beri aşamalı olarak neredeyse tamamen kaldırıldı. Bu günlerde, tethering genellikle ücretsizdir.

Android Mobil Tethering Seçenekleri

Android telefon sahipleri, mobil internet bağlantısını dizüstü bilgisayarları, tabletleri ve hatta masaüstü bilgisayarlarıyla paylaşmak için üç internet paylaşımı seçeneğine sahiptir:

Android - Android Mobil Tethering Seçenekleri
 1. Bluetooth ile bağlanın
 2. Telefonunuzu kablosuz erişim noktası olarak kullanın
 3. Telefonunuzu USB ile bilgisayarınıza bağlayın

Aşağıda, hangi yöntemin pilinizi daha az harcadığını ve hangisinin internet hızının daha iyi olduğunu keşfetmek için her birine bakacağız.

Devam etmeden önce, telefonunuzda mobil interneti etkinleştirdiğinizden emin olun. İnternet paylaşımını kullanmak, telefonunuzun pil seviyesinin hızla düşmesine de neden olabilir; özellikle kablosuz tethering çok pil harcayan bir işlemdir.

1. USB Tethering ile Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlama

Cep telefonlarını USB aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Bu, mobil internet bağlantısını dizüstü bilgisayarınız veya diğer cihazlarınızla kablolu bir bağlantı üzerinden paylaşmanıza olanak tanır.

Telefonunuzla birlikte gelen USB kablosunu bilgisayarınıza bağlayın, ardından kabloyu telefonun USB bağlantı noktasına takın. Ardından, Android telefonunuzun mobil internet paylaşımını yapılandırmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Ayarlar> Wi-fi & internet> Hotspot ve tethering'i açın.
 2. Etkinleştirmek için USB tethering kaydırıcısına dokunun. Bu gri görünüyorsa, USB kablosunun her iki ucunun da düzgün şekilde bağlandığından emin olun.
 3. Bilgisayarınızda veya telefonda çıkabilecek uyarı mesajlarına Tamam deyin.
Android'de USB internet paylaşımını etkinleştirin

USB internet paylaşımı, telefonunuz ve bilgisayarınız arasındaki diğer veri aktarımını kesintiye uğratır. İnternet paylaşımının etkin olduğunu onaylamak için bir bildirim simgesi görünmelidir.

Telefonunuzun pili üzerindeki etki, dizüstü bilgisayarınızın prize takılı olup olmamasına bağlıdır. Eğer öyleyse, telefon USB bağlantısı üzerinden yavaşça şarj olacağından, pil azalması yavaş veya hiç olmamalıdır.

Not: Bilgisayarınız piliyle çalışıyorsa, telefonunuz potansiyel olarak kendi pilinden ziyade bilgisayarın pilini tüketecektir.

2. Bluetooth Tethering ile Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlama

Mobil internet bağlantınızı bir PC veya tabletle paylaşmanın başka bir yolu da Bluetooth kullanmaktır. Kısa menzilli kablosuz teknoloji, verileri telefonunuza ve eşleştirilmiş bir cihaza yönlendirmek için yeterli bant genişliğine sahiptir.

Telefonunuzu bilgisayarınızla eşleştirerek başlayın:

 1. Android telefonunuzun Bluetooth ayarlarını açın. Bunu, Hızlı Ayarlar'da Bluetooth simgesine uzun basarak veya Ayarlar> Bluetooth & cihaz bağlantısı'na göz atarak yapabilirsiniz.
 2. Cihazınızın bulunabilir olmasını sağlamak için Yeni cihazı eşle'i seçin.
 3. Şimdi, Windows 10 sisteminizde, Ayarlar uygulamasını açmak için Win + I tuşlarına basın.
 4. Burada Cihazlar> Bluetooth & diğer cihazlar'ı seçin.
 5. Henüz aktif değilse Bluetooth'u Açık olarak değiştirin. Bluetooth ya da başka bir cihaz ekle'yi ve ardından Bluetooth'u tıklayın.
 6. Göründüğünde telefonunuzu seçin ve eşleştirme adımlarını izleyin.
 7. Eşleştirildikten sonra telefonunuzda Ayarlar> Wi-Fi & internet> Hotspot ve tethering'i açın ve Bluetooth tethering'i açın.

Telefon bilgisayarınızla eşleştirildikten sonra, mobil internet bağlantısını paylaşabilirsiniz:

 1. Bluetooth simgesini bulmak için Windows Sistem Tepsisini genişletin ve  Bluetooth simgesine sağ tıklayın ve Kişisel Alan Ağına Katıl'ı seçin.
 2. Ortaya çıkan menüde, telefonunuzun simgesini bulun ve sağ tıklayın.
 3. Bağlanırken kullan> Erişim noktası'nı seçin.
Windows 10'da Bluetooth aracılığıyla bir Android tethering erişim noktasına bağlanın

Telefonunuz daha sonra Bluetooth internet paylaşımının etkin olduğuna dair bir bildirim görüntülemelidir.

Bu yöntemle telefon internetini bilgisayara bağlama, yoğun Bluetooth kullanımı nedeniyle pilinizi oldukça fazla harcayabilir.

3. Wi-Fi Hotspot ile Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlama

Bluetooth'un kablosuz avantajlarını USB hızıyla birleştirerek, telefonunuzu Wi-Fi hotspot olarak kullanmak belki de en popüler internet paylaşımı seçeneğidir.

Telefonunuz, mobil internet ve Wi-Fi bağlantınızı kullanarak, cihazlarınızı güvenli bir parola ile bağlamak için özel bir ağ oluşturur. Kesinlikle en uygun seçimdir. Wi-Fi tethering'i kurmak için:

 1. Ayarlar> Wi-Fi & internet> Hotspot ve tethering'i açın.
 2. Wi-Fi hotspot (bazı telefonlarda Kablosuz hotspot veya Wi-Fi tethering olarak adlandırılır) öğesine dokunun.
 3. Sonraki ekranda kaydırıcıyı Açık konuma getirin.
 4. Daha sonra bu sayfada ağ için seçenekleri ayarlayabilirsiniz. Örneğin, erişim noktasını hiçbir cihaz kullanmadığında otomatik olarak kapatmak için Hotspot'u otomatik olarak kapat'ı etkinleştirin, Güvenlik türünü değiştirin veya Hotspot şifresi'ni değiştirin. Bazı cihazlarda, bu seçenekleri değiştirmek için Hotspot yapılandır menüsünü açmanız gerekir.
 5. Gerekirse, parolayı görüntülemek için Hotspot şifresi kutusuna dokunun.
Android'de Wi-Fi tethering'i kurun

Ardından, Windows PC'nizde:

 1. Ayarları açmak için Win + I tuşlarına basın.
 2. Ağ ve İnternet> Wi-Fi'ye gidin.
 3. Kullanılabilir ağları görüntüle'ye tıklayın ve telefonunuzun oluşturduğu ağı bulmak için göz atın. (Bunu, Sistem Tepsisindeki kablosuz internet simgesine tıklayarak da yapabilirsiniz).
 4. Ağı seçin ve Bağlan'a tıklayın.
 5. Bağlantıyı kurmak için parolayı telefonunuzda görüntülendiği şekilde girin.

Bluetooth internet paylaşımında olduğu gibi, yoğun kullanım telefonun pili üzerinde oldukça etkili olur. Bununla birlikte, standart kullanım için Wi-Fi tethering ile daha iyi görünmektedir.

Kablosuz tethering'i bir kez kurduğunuzda, tekrar etkinleştirmek kolaydır. Yukarıdan kaydırarak telefonunuzdaki Hızlı Ayarlar panelini açın. Hotspot düğmesine dokunun, ardından bilgisayarınızın bağlanmasını bekleyin. Ağ adını veya parolasını değiştirmediğiniz sürece, bilgisayarınız otomatik olarak yeniden bağlanmalıdır.

iPhone ile Bilgisayarınızı İnternete Bağlayın

iPhone'larda, Ayarlar> Kişisel Erişim Noktası'nda etkinleştirebileceğiniz bir ortak erişim noktası modu vardır. Bu, kablosuz özellikli herhangi bir cihazın bağlanabileceği bir Wi-Fi ortak erişim noktasıdır.

Daha fazla seçenek için iOS, Android gibi Bluetooth ve USB tethering'i de destekler.

Mobil Tethering? En İyi Pil Ömrü İçin USB Kullanın

Kablosuz, Bluetooth ve USB tethering, dizüstü bilgisayarınızı veya tabletinizi internete bağlamak için tüm seçeneklerdir. Ama en iyisi hangisi?

USB tethering'in telefonunuzun pilini en yavaş bitiren seçenek olduğunu gösteriyor. Bluetooth ise en kötü hızları sunuyor.

Wi-Fi hotspot ve USB tethering arasında seçim yapmakta zorlanıyor musunuz? USB bağlantısı en hızlısı değildir. Koblosuz Wi-Fi her yönden en iyi seçenek olarak öne çıkıyor. Ancak Wi-Fi seçeneğini kullanacağınız bir bilgisayarınız yosa, USB internet paylaşımı en iyi alternatifinizdir.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!