Ogznet.com
Telefonum Yavaş Şarj Oluyor, Ne Yapmalıyım? Paylaş:

Telefonum Yavaş Şarj Oluyor, Ne Yapmalıyım?

Telefonum Yavaş Şarj Oluyor, Ne Yapmalıyım?

Akıllı telefonunuz yavaş şarj oluyor ise bunun birçok nedeni olabilir. Cihazın yaşı, kullanım şekli vb. gibi. Yavaş şarjın neden kaynaklandığına dair çözüm aramadan önce nedenlerine bakalım.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Akıllı telefonunuz ile çok fazla şey yapabilirsiniz, ancak pilin ömrü bitmişse herşey biter. Ne yazık ki, telefonunuzun ebatları büyüdükçe, şarj edilmesi daha uzun sürebilir.

Mobil cihaz şarjının nasıl çalıştığı ve mevcut yeni nesil telefonların bunu nasıl yaptığına bir bakalım. Ayrıca, daha eski telefonların şarj için daha fazla zamana ihtiyacı olduğuna ve bu konuda neler yapabileceğinize bakacağız.

Şarj Edilebilir Pillerin Yapısı

Her cep telefonunun bir bataryası vardır. Çoğunlukla, her bir batarya aynı şekilde güç sağlar.

Bir hücre pili iki elektrot (bir pozitif ve bir negatif) ve bir elektrolit içerir. Kullanım sayesinde elektrotlarda iyonlar oluşur.
Bataryanın negatif dış terminaline bir elektronik akışını yönlendirir ve böylece şarjı bırakır.

Şarj edilemeyen pillerdeki bu kimyasal reaksiyonlar sadece bir kez gerçekleşir. Telefonlarda bulunanlar gibi, şarj edilebilir lityum-iyon pillede kimyasal tepkimeler “tersine çevrilebilir” dir. Bu sayede şarj işlemi, hücrelerin gücü emmesini sağlar.

Temel olarak, akıllı telefonlarınızı şarj etmenin iki yolu vardır: kablolu ve kablosuz. Her ikisi için de artılar ve eksiler vardır.

Kablolu Şarjın Artıları ve Eksileri

Akıllı telefonların yanında şarj amacıyla genellikle kablolar gönderilir. Bu kablolar yakın zamana kadar oldukça değişti.

Apple cihazları, ilk olarak USB 3.0 mimarisini destekleyen USB kablolarıyla birlikte gönderildi. Buna karşılık, 2012'den beri Apple cihazları, özel bir bilgisayar veriyolu ve güç konektörü olan Lightning kablosunu kullanıyor.

Hızlı Şarj” teknolojisi, son yıllarda kablolu şarj hızlarını önemli ölçüde artırdı. Bu tür teknoloji tipik olarak daha yeni bir USB bağlantı türü gerektirir (Type-C bağlantısı gibi). Hızlı şarj özellikleri üreticiye ve cihaza göre değişir.

Üreticiler, çoğu pilin belirli bir yüzdesinin 30 dakika içinde yeniden şarj edildiğini iddia ediyor. Örneğin, hızlı şarj kullanarak, iPhone'unuzu 30 dakika içinde yüzde 50'ye kadar şarj edebilirsiniz.

Kablolu Şarjın Avantajları

En azından şimdilik, kablolu şarj teknolojisine bağlı kalmanın en önemli nedeni verimliliktir. Ve alışkanlıklar.

Kablolu Şarjın Dezavantajları

Normal olarak, kablolar, kablolu şarj teknolojisini terk etmenin en büyük nedenidir. Kablolar can sıkıcıdır ve zamanla aşınabilir. Ayrıca, kötü görünüyorlar.

Kablosuz Şarj Artıları ve Eksileri

Kablosuz şarj, giderek artan oranda popüler bir telefon şarj etme yöntemi haline geliyor. Kablosuz şarj etmenin bir çok avantajı vardır, ancak bazı dezavantajlarla birlikte gelir.

Kablosuz Şarjın Avantajları

Kablosuz şarj ile artık kablo bulma konusunda endişelenmenize gerek yok. Bunun yerine, telefonunuzu sabit bir şarj pedi üzerine koyarsınız. Bu, en azından uzun vadede cihazınızda daha az aşınma ve yıpranma ve ayrıca daha az maliyet anlamına gelir. Kaliteli şarj kabloları her şeyden önce pahalı da olabilir.

Kolaylık, tüketicilerin kablosuz şarj etmeyi benimsemelerinin başka bir nedenidir. Piyasadaki şarj pedlerinin birçoğu, aynı anda birden fazla cihazı şarj etmenize izin veriyor.

Kablosuz Şarjın Dezavantajları

Kablosuz şarj hala nispeten daha yavaş ve kablolu şarjdan daha az verimlidir.

Kablosuz şarj cihazlarının da bazı noksan yönleri vardır. Örneğin telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olabilir. Sorun çıkmaması için, yalnızca sertifikalı kablosuz şarj cihazı aldığınızdan emin olun. Kablosuz şarj ürünleri ayrıca kablolu çözümlerden daha pahalıdır.

İlginizi çekebilir

Hızlı Şarj Zararlı mı?

Hızlı Şarj Zararlı mı?

Telefonun Yavaş Şarj Olmasının 5 Sebebi

Artık bataryaların nasıl şarj edildiği hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, eski telefonunuzun neden yavaş şarj edildiğini daha iyi anlayabilirsiniz. İşte buda, büyük olasılıkla aşağıdaki nedenlerden biri nedeniyle olmaktadır:

1. Kalitesiz Şarj Aksesuarları

Cep telefonunuzun yavaş şarj olmasının en basit nedeni, telefonun kendisiyle hiçbir ilgisi olmayabilir. Bunun yerine, kalitesiz bir usb kablosu veya adaptörünüz veya zayıf bir güç kaynağınız olabilir.

USB kabloları, özellikle birden fazla kullanıcı ve cihaz içeren evlerde çok fazla yer kaplıyor. Bu kablolar genellikle eğilip, bükülüyor ve sıcaklıkların önemli ölçüde değiştiği ve hatta üzerine basıldığı yerlerde duruyorlar. Bu nedenle, herhangi bir işlemden önce şarj kablosunu değiştirin ve sorunun ortadan kalkıp kalkmadığına bakın.

Ayrıca şarj adaptörünü değiştirmeli ve bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmelisiniz. Evinize yeni bir telefon aldıktan sonra bile aynı adaptörü kullanmaya devam ediyor musunuz? Muhtemelen yeni olanı kullanmalısın.

Pek çok insan, mobil cihazlarını bilgisayarlarındaki USB girişini kullanarak şarj etmeyi sever. Bu, bilgisayarınızın yaşına ve makinenizdeki diğer bağlantı noktalarının aynı anda kullanılmasına bağlı olarak her zaman ideal bir çözüm değildir. Telefonunuzu şarj etmek için doğrudan bir şarj adaptörü kullanmalısınız. Diğer bir deyişle: mümkün olduğunda bir normal şarj cihazı kullanın.

2. Şarj Soketi Sorunları

Kablonuzun günlük kullanımından kaynaklanan sorunlar, yavaş şarjın tek önemli sebebi değildir. Telefonunuzun şarj bağlantı noktası da ufak hasarlara uğrayabilir. Korozyon veya tıkanıklık için telefonunuzun şarj girişine bakın. Bu, muhtemelen cihazınızın yavaş şarj olması ile ilgili olmasa da, en azından bir teknik detayı da aradan çıkarmış olursunuz.

Telefonunuzun şarj soketinin içine bakmak için bir el feneri ve büyüteç gibi bir alet kullanın. Buraya ait olmayan herhangi bir nesneyi (tiftik, toz vb.) çıkarmaya çalışın, ancak bağlantı noktası bileşenlerinin zarar görmemesine çok dikkat edin.

Benim tavsiyem, herhangi bir nesneyi çıkarmak için plastik bir kürdan kullanın. Bağlantı noktasının içinde küçük, yumuşak bir fırça kullanılması önerilir.

3. Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Şarj etmenin sonsuza dek süren bir işlem olmaması için arka plan uygulamalarına dikkat edin. Bu uzun şarj sorununun nedeni genel olarak arka plan uygulamaları olabilir.

Hem Android hem de iOS'un artık hangi uygulamaların arka planda çalıştığını öğrenmek için kullanabileceğiniz araçları var. Android tabanlı cihazlar için Ayarlar> Pil'de bulunan pil kullanım menüsünü inceleyin. iPhone'unuzda, hangi uygulamaların en fazla pili kullandığını görmek için Ayarlar uygulamasında Pil'i seçin.

Şark tüketiminin fazla olduğu uygulamayı bulduğunuzu düşündüğünüzde, onu silin ve pil ömrünün ve şarj hızınızın iyileşip iyileşmediğini görün.

İlginizi çekebilir

Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Zararlı mıdır?

Akıllı telefonunuzun pil kullanım ömrünü nasıl arttırabilirsiniz? Gece boyunca telefonu şarjda tutup, pili yüzde 100'e getirmek ideal bir durum değildir. Bu, pi..

4. Eskiyen Bataryalar

Bu listedeki diğer ipuçlarını denediyseniz ve batarya hala yavaş şarj oluyorsa, bataryayı değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Küçük bir endüstri sırrı, lityum iyon pillerin ömrünün sonsuza dek sürmeyeceğidir ve sınırlı sayıda yeniden şarj edilebilir olmalarıdır. Bu nedenle, bataryanın kendisi yavaş şarj olmaya neden olan şey olabilir.

Cihazınızdaki pilin değiştirilmesi hakkında daha fazla bilgi için telefonunuzu yetkili bir satıcıya götürün.

5. Yavaş Şarj Sorununun Kaynağı Siz Olabilir misiniz?

Akıllı telefonunuzu, şarj ederken bile kullanıyor musunuz? Belki de cihazın yavaş şarj olmasının nedeni budur.

Facebook gibi uygulamalar telefonlarda pil ömrünü kısaltırlar. Bu, cihazınızı şarj etmeye çalışırken sosyal ağdaki haberlere bakmayı bıraktığınızda daha hızlı şarj edilceği anlamına gelir.

Bunun yerine, biraz mola verin. Telefonunuz şarj olurken kullanmamaya çalışın.

Telefonunuzdaki pili yeniden şarj etmek uzun sürmemeli. Büyük ölçüde yavaşladığını fark ederseniz, çözülmesi kolay bir sorun olabilir. Bu makalede bulunan ipuçları yardımcı olmadıysa, cihazınızı en yakın yetkili servise götürmeyi düşünün.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!