Akıllı telefonunuz yavaş şarj oluyor ise bunun birçok nedeni olabilir. Cihazın yaşı, kullanım şekli gibi. Yavaş şarjın neden kaynaklandığına dair çözüm aramadan önce nedenlerine bakalım.

Akıllı telefonunuz ile çok fazla şey yapabilirsiniz - ancak pil bitmişse herşey biter. Ne yazık ki, telefonunuzun ebatları büyüdükçe, şarj edilmesi daha uzun sürebilir.

Mobil cihaz şarjının nasıl çalıştığı ve mevcut yeni nesil telefonların bunu nasıl yaptığına bir bakalım. Ayrıca, daha eski telefonların şarj için daha fazla zamana ihtiyacı olduğuna ve bu konuda neler yapabileceğinize bakacağız.

Şarj Edilebilir Pilleri Anlama
Her cep telefonunun bir bataryası vardır. Çoğunlukla, her bir batarya aynı şekilde güç sağlar.

Bir hücre pili iki elektrot (bir pozitif ve bir negatif) ve bir elektrolit içerir. Kullanım sayesinde elektrotlarda iyonlar oluşur.
Akü'nün negatif dış terminaline bir elektronik akışını yönlendirir ve böylece şarjı bırakır.

Şarj edilemeyen pillerdeki bu kimyasal reaksiyonlar sadece bir kez gerçekleşir. Şarj edilebilir lityum-iyon pillerle, telefonlarda bulunanlar gibi, kimyasal tepkimeler “tersine çevrilebilir” dir. Bu sayede şarj işlemi, hücrelerin gücü emmesini sağlar.
Geniş anlamda, akıllı telefonlarınızı şarj etmenin iki yolu vardır: kablolu ve kablosuz. Her ikisi için de artılar ve eksiler vardır.

Kablolu Şarjın Artıları ve Eksileri
Diğer tüketici elektroniği gibi, akıllı telefonlar da her zaman şarj amacıyla kablolarla birlikte gönderilmiştir. Bu kablolar yakın zamana kadar bu kadar değişmemişti.

Apple cihazları, USB 3.0 mimarisini destekleyen USB kablolarıyla birlikte gönderilmiştir. Buna karşılık, 2012'den beri Apple cihazları, özel bir bilgisayar veriyolu ve güç konektörü olan Lightning'i kullandı.

“Hızlı Şarj” teknolojisi, son yıllarda kablolu şarj hızlarını önemli ölçüde artırdı. Bu tür teknoloji tipik olarak daha yeni bir USB türü gerektirir -C bağlantısı. Hızlı şarj özellikleri üreticiye ve cihaza göre değişir.

Üreticiler çoğu pilin belirli bir yüzdesinin 30 dakika içinde yeniden şarj edildiğini iddia ediyor. Örneğin, hızlı şarj kullanarak, iPhone'unuzu 30 dakika içinde yüzde 50'ye kadar şarj edebilirsiniz.

Kablolu Şarj Artıları
En azından şimdilik, kablolu şarj teknolojisine bağlı kalmanın en önemli nedeni verimliliktir. Ve alışkanlıkları ekleyin.

Kablolu Şarj Eksileri
Normal olarak, kablolar, kablolu şarj teknolojisini terk etmenin en büyük nedenidir. Kablolar can sıkıcıdır ve zamanla aşınabilir. Ayrıca, kötü görünüyorlar.

Kablosuz Şarj Etme Artıları ve Eksileri
Kablosuz şarj giderek artan oranda popüler bir telefon şarjı haline getiriyor.
Kablosuz şarj etmenin bir çok avantajı vardır, ancak bazı dezavantajlarla birlikte gelir.

Kablosuz Şarj Artıları
Kablosuz şarj ile artık kablo bulma konusunda endişelenmenize gerek yok. Bunun yerine, telefonunuzu sabit bir şarj pedi üzerine koyarsınız. Bu, en azından uzun vadede, cihazınızda daha az aşınma ve yıpranma ve ayrıca daha az maliyet anlamına gelir. Şarj kabloları her şeyden önce pahalı da olabilir.

Kolaylık, tüketicilerin kablosuz şarj etmeyi benimsemelerinin başka bir nedenidir. Piyasadaki şarj pedlerinin birçoğu, aynı anda birden fazla cihazı şarj etmenize izin veriyor.

Kablosuz Şarj Eksileri
İçinde bulunduğumuz 2018'de kablosuz şarj hala daha yavaş ve kablolu şarjdan daha az verimlidir. Ancak, çoğu cep telefonu artık batarya ömründe bir güne kadar dayandığı için bu tutarsızlık önemli olmayabilir.

Kablosuz şarj cihazları da bazı eksi yönleri vardır. Örneğin telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olabilir. Kaza çıkmaması için, yalnızca sertifikalı kablosuz şarj cihazı aldığınızdan emin olun. Kablosuz şarj ürünleri ayrıca kablolu çözümlerden daha pahalıdır.

Telefonunuzun Yavaş Şarj Edilmesinin 5 Sebebi
Artık bataryaların nasıl şarj edildiği hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, eski telefonunuzun neden yavaş şarj edildiğini daha iyi anlayabilirsiniz. İşte buda büyük olasılıkla, aşağıdaki nedenlerden biri nedeniyle olmaktadır:

1. Kötü Aksesuarlar
Cep telefonunuzun daha yavaş şarj edilmesinin en basit nedeni, telefonun kendisiyle hiçbir ilgisi olmayabilir. Bunun yerine, kötü bir kablo veya adaptörünüz veya zayıf bir güç kaynağınız olabilir.

USB kabloları, özellikle birden fazla kullanıcı ve cihaz içeren evlerde çok fazla yer kaplıyor. Bu kablolar genellikle eğilip, bükülüyor ve sıcaklıkların önemli ölçüde değiştiği ve hatta basıldığı yerlerde tutuluyor. Bu nedenle, herhangi bir işlemden önce kabloyu değiştirin ve sorunun ortadan kalkıp kalkmadığına bakın.

Ayrıca şarj adaptörünü değiştirmeli ve bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmelisiniz. Evinize yeni bir telefon aldıktan sonra bile aynı adaptörü kullanmaya devam ediyor musunuz? Muhtemelen yeni olanı kullanmalısın.

Pek çok insan, mobil cihazlarını bilgisayarlarında bir bağlantı noktasını kullanarak şarj etmeyi sever. Bu, bilgisayarınızın yaşına ve makinenizdeki diğer bağlantı noktalarının aynı anda kullanılmasına bağlı olarak her zaman ideal bir çözüm değildir. Telefonunuzu şarj etmek için doğrudan bir kaynak kullanmalısınız. Diğer bir deyişle: mümkün olduğunda bir normal şarj cihazı kullanın.

2. Port Sorunları
Kablonuz günlük kullanımından kaynaklanan sorunlar yavaş şarjın tek önemli öğesi değildir. Telefonunuzun şarj bağlantı noktası da ufak hasarlara uğrayabilir. Korozyon veya tıkanıklık için şarj girişine bakın. Bu, muhtemelen cihazınızı şarj etmek için zaman harcamasada, en azından bir teknik detayı da aradan çıkarmış olursunuz.

şarj sorunu port

Telefonunuzun şarj soketinin içine bakmak için bir el feneri ve büyüteç gibi bir alet kullanın. Buraya ait olmayan herhangi bir nesneyi (tiftik, toz vb.) çıkarmaya çalışın, ancak bağlantı noktası bileşenlerinin zarar görmemesine çok dikkat edin.
Benim tavsiyem, herhangi bir nesneyi çıkarmak için plastik bir kürdan kullanın. Bağlantı noktasının içinde küçük, yumuşak bir fırça kullanılması önerilir.

3. Arka Plan Uygulamaları
Şarj etmemin sonsuza dek süren bir işlem olmaması için arka plan uygulamalarına dikkat edin. Bu uzun şarj sorununun nedeni genel olarak arka plan uygulamaları olabilir.
Hem Android hem de iOS'un artık hangi uygulamaların arka planda çalıştığını öğrenmek için kullanabileceğiniz araçları var. Android tabanlı cihazlar için Ayarlar> Pil'de bulunan pil kullanım menüsünü inceleyin. IPhone'unuzda, hangi uygulamaların en fazla pili kullandığını görmek için Ayarlar uygulamasında Pil'i seçin.

android batarya

Şark tüketiminin fazla ollduğu uygulamayı bulduğunuzu düşündüğünüzde, onu silin ve pil ömrünün ve şarj hızınızın iyileşip iyileşmediğini görün.

4. Eskiyen Bataryalar
Bu listedeki diğer ipuçlarını denediyseniz ve batarya hala yavaş şarj ediliyorsa, bataryayı değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Küçük sanayi sırrı, lityum iyon pillerin sonsuza dek ömrünün sürmeyeceğidir ve sınırlı sayıda yeniden şarj edilebilirler. Bu nedenle, bataryanın kendisi yavaş şarj edilmeye neden olan şey olabilir.

Cihazınızdaki pilin değiştirilmesi hakkında daha fazla bilgi için telefonunuzu yetkili bir satıcıya götürün.

5. Sorun siz misiniz
Akıllı telefonunuzu şarj ederken bile kullanıyor musunuz? Belki de cihazın yavaş şarj olmasının nedeni budur.

Facebook gibi uygulamalar telefonlarda pil ömrünü kısaltırlar. Bu, cihazınızı şarj etmeye çalışırken sosyal ağınızdaki yayınları bıraktığınızda daha hızlı şarj edilceği anlamına gelir.

Bunun yerine, biraz mola verin. Telefonunuz şarj olurken kullanmamaya çalışın.

Telefonunuzdaki pili yeniden şarj etmek uzun sürmemeli. Büyük ölçüde yavaşladığını fark ederseniz, çözülmesi kolay bir sorun olabilir. Bu makalede bulunan ipuçlarına yardımcı olmadıysa, bir uzmana göz atmak için cihazınızı en yakın yetkili servise götürmeyi düşünün.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 1787 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Telefonunuz Neden Yavaş Şarj Oluyor? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Telefonunuz Neden Yavaş Şarj Oluyor? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefonunuz Neden Yavaş Şarj Oluyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "