Bağlantılar, bizi kötü amaçlı yazılımlara sürüklemek için mükemmel bir yem. Bir bağlantıya tıklama hevesine karşı koymak son derece zor değil mi? Hileli bağlantıları belirlemenin bir yolu var mı? Aslında, birkaç küçük numara var. Garantisi olmamakla birlikte, kötü niyetli bir yazılımdan kaçınmanıza yardımcı olabilirler.

Hileli bağlantı genellikle iki farklı bağlamda görülür: bir e-postada veya sosyal ağ görüşmesinde (örneğin, Facebook Messenger'da). Dolayısıyla, yanıltıcı bir bağlantıyı tespit etmenin ilk adımı şu soruyu cevaplamaktır: Size mesaj gönderen kişiyi veya varlığı biliyor musunuz?

Bağlantı bilinmeyen bir kişi tarafından gönderilmişse, yapmanız gereken tek şey onun hesabını tıklamak ve biraz araştırma yapmaktır. Her durumda, Google'da adı arayabilirsiniz.

E-posta durumunda, mesajı gönderen kişinin veya tüzel kişinin adresini görmek için mesajın tam başlığına bakın. Adres kuşkulu ise, iletiyi hemen silebilirsiniz.

eposta

Mesajı gönderen kişiyi biliyorsanız ne olabilir, ancak bir şeylerin şüpheli olduğunu fark ettiniz mi? Unutmayın ki arkadaşınız siber saldırıya uğradıysa, bilgisayarı bu aldatıcı bağlantıları kimsenin bilgisi olmadan gönderiyor olabilir.

Hem e-postayla hem de mesajlaşma ile gelen bağlantının güvenli mi olduğunu anlamak için çözüm basittir: gönderen kişiye bağlantıyı gönderip göndermediğini sorun. Acil olarak bağlantıya tıklaman gerekmiyorsa!

İşte bir tuzak bağlantı örneği.

tuzak bağlantı

Ancak bazen hileli e-postalar veya mesajlar sizi kandırmak için kişisel verileri kullanır. Bu verilerin arkasında çok ta bir emek yoktur: Söz konusu veriler internetten sizin hakkınızda taranmış basit bilgiler olabilir.

Bu e-postaların veya mesajların gizli tuzakları olup olmadığını öğrenmek kolaydır. Banka hesabınız veya şifreniz gibi bilgileri vermenizi mi istiyorlar? İşte! Hiçbir saygın şirket böyle bir bilgi talep etmez.

Daha fazla kanıt istiyorsanız, imlecinizi söz konusu bağlantıyı tıklamadan üzerine getirin. Gezinme bölmenizin altında şüpheli bir URL var mı? O halde riske girmemeniz daha iyi.

riskli bağlantı

URL kısaltılmış mı? CheckShortURL sayfasını kullanın. Adresi buraya yapıştırın ve arkasında gizlenmiş olan sayfanın bir önizlemesini görün.

Bitirmeden önce, bazen virüsleri başka dosya uzantılarının arkasına gizlerler. Bu tip dosyalar çok kolay sizi tuzağa düşürür.

tuzak dosya uzantısı

"m" ile biten Office belgelerine dikkat edin. Genellikle kötü amaçlı yazılım içeren dosyalardır. JavaScript dosyaları (.js) ile aynıdır.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 1 kez değerlendirilmiş ve ortalama 5 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 591 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Tıklamaman Gereken Bir Bağlantıyı Nasıl Anlayabilirsiniz? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Tıklamaman Gereken Bir Bağlantıyı Nasıl Anlayabilirsiniz? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tıklamaman Gereken Bir Bağlantıyı Nasıl Anlayabilirsiniz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "