Tipik Kuranglez Statik Detay Projesi
Tipik Kuranglez Statik Detay Projesi

Tipik Kuranglez Statik Detay Projesi

Bina dışına doğru taşınmış bir kuranglezin tipik statik projesi. Bu projeyi uygulama projesi olarak kullanabilir ve örnek olarak inceleyebilirsiniz.

Kuranglez nedir? Projeyi indirmeden önce sorulması gereken soru bu galiba. Kuranglez binaların toprak altında kalan katlarına doğal ışık veya havalandırma işlevi sağlamak için yapılan galeri şeklindeki bir bölümdür. Genelde bina cephesine yapışık olarak inşaa edilmesine rağmen statik olarak binadan ayrı çalıştırılır.

Bu örnekte binaya bitişik olarak çıkan kuranglez toprak üstüne çıkmadan hemen önce ileriye doğru bir tünel galerisi ile götürülüyor ve atış ilerideki bu noktadan sağlanıyor. Bu sayede binadaki ticari alanların önünde çirkin bir çıkış görüntüsü engellenmiş oluyor. Tabiki bunu ancak yeterli arsa payı varsa uygulayabilirsiniz.

Kuranglez detay çizimini dosyasında sadece statik çizim bulunmaktadır. Örnek olabilir veya uygulamak istediğinizde küçük değişikliklerle uygulayabilirsiniz. Galerinin binadan ayrı çalışması için soğuk derz teşkil edilmiş ve su tutucu bantlarla birliktelik sağlanmış.


Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 385 kez okundu.

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
İstanbul Firma, İlan, Gezi Rehberi ve Haberleri instagram takipçi satın al