Titanik hakkında hiç bilmediğiniz 17 şey

Titanik hakkında hiç bilmediğiniz 17 şey

/ / Okuma süresi: 9 dk, 54 sn / Yorum (0)
A A A

"Çözülemez" geminin vazgeçilmez hikayesi efsane statüsüne kavuştu. 2012'de dünyada en çok bilinen üçüncü kelimenin Tanrı ve Coca-Cola'nın hemen ardından Titanic olduğu söyleniyor. İşte ünlü trajedi hakkında bilmediğiniz 17 şey var.

1. Dünyadaki en büyük nesnelerden biriydi.

Titanic sadece büyük değil - "Dünyanın en büyük hareketli, insan yapımı nesnesiydi", Live Science'a göre. 882 feet uzunluğunda dörtten fazla şehir bloğuna uzanan gemi, tamamlanması iki yıl ve 7,5 milyon dolar mal oldu.

2. Gemi, birinci sınıf olanaklara sahipti.

Titanik'in büyük merdivenleri

Lüks gemi, International Business Times'a göre, ısıtılmış bir yüzme havuzu, Türk hamamı, spor salonu, squash kortu ve daha pek çok şeyi içeren geçmişteki okyanus gemilerinde görülmeyen pek çok olanak içeriyordu. Titanik, tüm kabinlerde su akışı yapan ilk gemi idi. Birinci sınıf müşteriler geminin lükslerine en çok göz söz sahibi olmakla birlikte, geminin üçüncü sınıf barınakları o zamandan bu yana diğer gemilere kıyasla çok daha hoş olanaklara sahipti.

3. Geminin ilk seyahati buzdağından önce sorunsuz geçti.

Trajik sonundan önce, Titanik'in ilk gezisi iyi gidiyordu. Yolculuk mükemmel hava koşullarında başladı ve herşey programa göre çalışıyordu. Ultimate Titanic'e göre, geminin ikinci subayı Charles Lightoller "deniz cam gibi" yazdı.

Tabii ki, bu sakin koşullar uzun sürmez. Geminin yolculuğu dört gün sürdü - kabaca saat 11.4'de 14 Nisan 1912 - Titanik, Kuzey Atlantik Okyanusunda bir buzdağına çarptı ve daha sonra 15 Nisan'da saat 02: 20'da denize gömüldü.

4. Gerçek çarpışma o kadar da kötü değildi.

Gemi buzdağına çarpması nedeniyle değil, çarpmanın etkisiyle gemi bölmelerinin su ile dolmasına neden olduğundan battı. Ultimate Titanic'e göre, gemi buzdağına kafadan vurmadı, doğrusu gemi döndü ve sancak tarafından buzdağına çarptı. Bu çarpma mürettebat tarafından hafif bir çarpma gibi algılandı, en azından anlık olarak, geminin her şeyden önce "batmaz" olabileceğine inanıyorlardı.

Buzdağı çarpışmasının hemen ardından birinci sınıf yolcu Edith Louise Rosenbaum Russell şöyle diyordu hatıratlarında:

A11 nolu odama gitmeden hemen önce bir çarpışma oldu. Kapı kolunu çevirirken bir başka çarpma oldu. Odama girerken, üçüncü bir sarsma oldu ... küçük bir şey itiyor gibi, şiddetli değildi. ... Promosyon güvertesine çıktığımda büyük gri bir şey gördüm, bana yüzen, binaya benzeyen bir şey gibi geldi. Ancak "gemi" yol boyunca çarpmaya devam etti ve çarptığı sırada güvertede her yere düşen buz parçalarını dilimlenmiş halde bıraktı. Buzu aldık ve kartopu oynamaya başladık. Eğlenceli olduğunu düşündük. Memurlara herhangi bir tehlike olup olmadığını sorduk ve: "Ah, hayır, hiçbir şey yok, hiçbir şey yok, sadece bir buzdağı var" dediler.

5. Onboard Fire, afete katkıda bulunmuş olabilir.

Son zamanlarda yapılan bir keşif, geminin trajik sonu için buzdağının suçlanmasından daha fazla şey olabileceğini öne sürüyor. Yazar ve gazeteci Senan Molony, Ocak ayında İngiltere'nin Kanal 4'ü ile ilgili olarak yayınlanan bir belgeselde, buz dağının vurduğu nokta olan Titanik'in çatlak çeliklerini geminin kömür bunkerlerinden birinde çıkan büyük bir yangınla zayıfladığını bildirdi.

6. Çoğunlukla kadınlar ve çocuklar hayatta kalmıştır.

Sebep ne olursa olsun, Titanik'in batışı ölümcül bir olaydı. Ultimate Titanic'e göre, 2,223 yolcu ve mürettebattan sadece 711 tanesi geminin batmasından sağ kurtuldu.

Hayatta kalanlar büyük ölçüde kadınlar ve çocuklardı ve geminin sınırlı sayıdaki cankurtaran gemisine, birinci sınıf konaklama için para ödemiş erkeklerinkine bile öncelik verildi. Birinci sınıftaki erkeklerin% 33'ü ile karşılaştırıldığında, üçüncü sınıf kadınların% 46'sı kurtuldu. Birinci sınıfa giren hemen hemen tüm kadınlar, ikinci sınıfta kadınların% 86'sı hayatta kaldı.

7. Titanik aslında yasal olarak gerekli olduğu kadar çok cankurtaran bandına sahipti.

Titanik kurtulanların son filikası 1912'de Karpatya'ya ulaştı.

Titanik, toplam yolcu sayısının çok altındaki 1,178 kapasiteli sadece 20 kurtarma filikası taşıyordu. Bununla birlikte, bu sınırlı kapasite aslında hukuken gerekli değildi. O sırada, deniz güvenliği yasaları, gemideki insan sayısından ziyade bir gemi "brüt kayıt tonajına" dayalı cankurtaran sayısını belirledi. Bu kanunlar Titanik felaketinden sonra yeniden düzeldi.

8. Kurtarma filikaları tam dolu değillerdi

Sınırlı sayıdaki kurtarma filikası tam kapasiteye doldurulmadı. Olsaydı yüzlerce kişi batan gemiden kaçabilirdi. Ultimate Titanic, az kullanılan kapasitenin birkaç nedeni olduğunu öne sürüyor: Çarpışma anında gerçekleştiğinde yolcular, küçük ve potansiyel olarak yapısal olarak sağlam olmayan filikalar için Titanic'in ihtişamını ve konforunu terk etmek konusunda isteksiz olabilirler. Ek olarak, mürettebat, can simidlerini hızla almasını ve yarı boş teknelerin daha sonra sudaki yolcuları kurtarmak için geri dönmesini istiyorlardı.

Filo gemisinden kaçanlar yakındaki bir gemiyle, 18 Nisan 1912'de New York'a gelen RMS Carpathia tarafından kurtarıldı.

9. Geminin batması hemen bildirilmedi.

Titanik buzdağına vurduktan sonra, gemide olanlar o an kazanın ölçeğini anlayamadılar. Variety'ye göre White Star Line, geminin buzdağından sağ çıktıklarını, herkesin iyi olduğunu ve geminin Halifax'a çekildiğini iddia eden yanlış bir rapor gönderdi. Halk gerçeği öğrendiğinde, "sarsılmış ve bunalmış" kalmıştı.

10. Trajedi hemen sahne prodüksiyonlarının konusu oldu.

Tiyatro üreticileri hızla Titanik felaketinden yararlandılar. İngiltere'nin Gloucester kentinde bulunan bir vaudeville grubu, Mayıs 1912'de, felâketi "gerçekçi ayrıntılarla" göstereceğini, Variety'ye göre ilan etti. Titanik'in Sinking'ı kısa süre önce Chicago'daki White City Park'ta üretildi.

11. Filmler de hemen trajediyi tasvir ettiler.

1912'de "Titanik'ten Kurtulmuş" filmin posteri

Carpathia New York'a geldiğinde, film yapımcısı Jules Brulatour, geminin gelişini belgelemek üzere hazır bulundu ve Smithsonian'a göre 22 Nisan'da Doğu Sahilindeki tiyatrolarda bir haber röportajı hazırladı.

Brulatour sevgilisini ve Titanik'ten kurtulan Dorothy Gibson'ı oynadığı trajediyi anlatan bir film çıkardı; sessiz bir film yıldızı. Film, Gibson'ın Carpathia'ya inmesinden sadece bir ay sonra çıktı.

12. Şok edici sayıda şarkı Titanik hakkında yazılmış.

Sanat dünyasının devam eden Titanic hayranlığı şarkılarla da ifade edildi - aslında 100'den fazla şarkı. Smithsonian, 1912'de yalnızca 112 Titanik esin kaynağı olan şarkının Amerika Birleşik Devletleri'nde telif hakları bulunduğunu bildirdi.

13. Nazi propaganda filmine ilham verdi.

Smithsonian'a göre, dünyanın dört bir yanındaki halkın Titanik'e olan ilgisi Birinci Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı yıllarında zayıfladı. Görünüşe göre, Nazi Almanyası hariç. Telegraph'a göre, Naziler Titanik adlı savaş zamanı filmi üretti. Bu film, İngilizleri ağır bir biçimde eleştiren trajedi ve bir Alman'ı geminin birinci subayı olarak nitelendiren bir propaganda filmi. Film daha sonra "Nazi Titaniği" olarak daha çok sözlü olarak anılacaktı.

Telegraph'ın kaydedtiği filmde, "şimdiye kadar yapılmış en pahalı ve iddialı filmlerden biri" olarak gösterilen Nazi propaganda bakanı Joseph Goebbels, filmi tiyatrolardan çekti ve trajediyi tasvir etmesinden korkarak Almanlara moral bozucu olacağını söyledi.

14. Titanik hikayesi 1950'lerde popülerlik kazandı.

Bu dönemde felaketle ilgili iki yeni film ortaya çıktı: Barbara Stanwyck'ın başrolünü oynadığı Titanik ve İngiliz Filmi A Night to Remember. Sonuncusu, kurtarılanlarla yapılan röportajlara dayanan trajediyi ayrıntılı olarak anlatan Walter Lord'un başarılı 1955 kitabının uyarlamasıydı.

Smithsonian'ın aktardığı gibi, "Titanik efsanesinin yaratılışında iki belirleyici an vardı" diye yazmıştı. "1912, elbette ve 1955"

15. Geminin enkazı 1985 yılında bulundu.

2003 yılında Los Angeles'taki bir sergide Titanik'ten eserler sergileniyor

1960'lı ve 70'li yıllarda tekrar sessizliğe bürünen efsane, 1985'te geminin enkazı keşfedildikten sonra ortaya çıkan bir sonraki "Titanic deliliği" dalgası ile gene ses buldu. Enkaz Kanada'nın Newfoundland sahilinden 370 mil uzakta, okyanus yüzeyinin 2,5 mil altında bulundu.

Smithsonian, bu keşfin kamuoyunun ilgisini daha da arttıracağını ve 6000 eserin enkazdan geri kazanılmasının halkın merakını uzatan dünya sergilerine yol açtığını belirtti. Hollywood yönetmeni James Cameron daha sonra bu artan ilgiden yararlanacak ve rekor kıran 1997 filmi ile Titanik efsanesini yeniden zirvelere getirecekti.

16. Son kurtulan kişi 2009'da vefat etti.

Titanic'in kalan son kurtulan kişisi Millvina Dean, 2009'da vefat etti ve ikonik felakete olan son canlı bağlantıyı sildi. 97 yaşında ölen Dean bir İngiliz vatandaşı idi. Titanik'e bindiğinde sadece 2 aylıktı. Guardian'a göre, ailesi yolculuk sırasında üçüncü sınıf yolcular idi. Dean, annesi ve kardeşi gemiden bir filikanın üzerinde ilk giden kişiydi. Babası ise gemi batarken öldü.

Dean geminin enkaz keşfi sonrasında ün kazandı. Cameron, Titanic oyuncuları Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet ile birlikte, daha sonra Dean'ın hemşirelik bakımı için toplam 30.000 dolar bağışta bulunduğu söylendi.

17. Çinli bir tema parkı trajediden yararlandığı için eleştiriliyor.

Şimdi, 1912 trajedisinin üzerinden 105 yıl geçtikten sonra, dünya üzerindeki insanlar batmaya karşı hala hayranlar. Çin'de, Sichuan eyaletindeki yeni bir tema parkında ikonik geminin yaşam boyu kopyası yer alacak. Yongle Yedi Yıldız Kültür Turizmi Geliştirme Şirketi CEO'su Shaojun Su, 1997 filmi sayesinde Titanik "çok sayıda Çinli hayrana" sahip. BBC'ye verdiği demeçte.

İngiliz Titanik Derneği üyeleri, simüle edilmiş bir buzdağı kazasında "6D tatil deneyimi" düzenleyecek olan tematik park cazibesini ellerinden aldığı mağdurlara karşı duyarsızlık olarak eleştirdiler.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 1
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 1544 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Titanik hakkında hiç bilmediğiniz 17 şey konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Titanik hakkında hiç bilmediğiniz 17 şey ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Titanik hakkında hiç bilmediğiniz 17 şey ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.