Tor vs VPN? Hangisi daha güvenli?

Tor vs VPN? Hangisi daha güvenli?

Tor ağının güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Çevrimiçi anonimlik için güçlü bir araç olarak ün kazandı. Başlangıçta, sadece belli bir grup insan tarafından kullanılıyordu ve yıllarca bir sır olarak kalmıştı. Yakın zamanda, genel kullanıma açıldı ve şimdi güvenli ve anonim internette gezinme elde etmenin en popüler araçlarından biri oldu.

Ancak, Tor'un ne olduğunu veya çevrimiçi gizlilik koruması açısından neler sunabileceğini tam olarak bilmiyor olabilirsiniz. Aşağıdaki kılavuz Tor'a kapsamlı bir açıklama sağlayacaktır - en başından günümüze kadar -. Ayrıca VPN'ler (Sanal Özel Ağlar) gibi diğer güvenlik araçlarıyla nasıl karşılaştırıldığına da bakacağız.

Tor nedir?

Tor anonimlik amaçlı kullanılan bir çevrimiçi gizlilik aracıdır. Aslen Donanma tarafından kullanılmak üzere tasarlanan Tor, teknoloji kullanıcılarının meraklı gözlerden korunmasını sağlamayı amaçlayan açık kaynaklı bir projedir. Buna ISS'ler, devlet kurumları, bilgisayar korsanları ve diğer meraklı gözler dahildir.

ABD hükümet organları ve gizliliği savunan çeşitli çevrimiçi kuruluşlar tarafından finanse edilen Tor, hizmeti kullanan herkesin neredeyse tamamen anonim olmasını sağlıyor. Bu nedenle, çevrimiçi gizliliğiniz hakkında endişeleri olan biriyseniz, Tor, ihtiyaçlarınızın cevabı olabilir.

Tor ağı yıllar geçtikçe artan sayıda insan tarafından kullanılmıştır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, şimdi bir önemli bir çevrimiçi gizlilik aracı haline geldi ve suçlular, siyasi aktivistler, gazeteciler, hükümet yetkilileri ve diğer insanlar arasında çok popülerdir.

Tor kullanmak güvenli midir?

Çevrimiçi gizlilik söz konusu olduğunda, Tor'un, gelişmiş çevrimiçi gizlilikten yararlanmanıza izin verdiği kesin olarak söylenebilir. Bununla birlikte, geçmişte yasa dışı faaliyetler için kullanılıyordu ve pek çok hükümet şüpheli herhangi bir faaliyete bakmak için ağda bulunmak istiyor.

Ayrıca, bir web tarayıcısının dışındaysanız Tor kullandığınızda da korunmaz dışında olursunuz; bu, ağ dışındaki uygulamaları kullanarak çevrimiçi korumadan yararlanmak istiyorsanız VPN'in daha iyi bir seçim olacağı anlamına gelir.

Tor ve VPN arasındaki fark

Tor ve VPN'lerin her ikisi de çevrimiçi gizlilik araçları olarak kullanılırken, farklılıklarının olduğu söylenebilir. Örneğin, Tor yalnızca özel web tarayıcısının içindeyken kullanıcıları korurken, bir VPN sizi bunun dışında da korur.

Tor, herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir, yani herkes tarafından kolayca erişilebilir. Diğer taraftan, bir VPN genellikle bir abonelik gerektirir. Bununla birlikte, temel kullanıcılar için ücretsiz sürümler de vardır.

Tor ve VPN'i eşzamanlı olarak kullanmak mümkündür, bu da çevrimiçi gizliliğin tam olmasını sağlamak için mükemmel bir yoldur. Bunu yaptığınızda, muhtemelen düşük hızlarla karşılaşacağınızı unutmayın; bu, muhtemelen HD içerik akışı gibi çevrimiçi görevleri gerçekleştirmenin zor olacağı anlamına gelir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, acaba çevrimiçi gizlilik söz konusu olduğunda hangisi daha iyi?

Tor vs VPN, hangisi daha iyi?

Artık Tor hakkında biraz daha fazla şey öğrendiğinize ve çevrimiçi anonimlik açısından neler sunabildiğini gördüğünüze göre, tamamen güvenli ve anonim çevrimiçi taramadan yararlanabilmenizi sağlamak söz konusu olduğunda hangisinin daha iyi bir seçenek olacağını karşılaştırmak iyi olacaktır.

Aşağıda, her bir çevrimiçi gizlilik aracının artılarını ve eksilerini verdik, böylece hangisinin gereksinimlerinize karşılık geleceği konusunda bilinçli bir karar verebilirsiniz. Bu yüzden, daha fazla uzatmadan, Tor kullanmanın artı ve eksi yönleri ile başlayalım.

Tor Artıları ve Eksileri

Artıları

Eksileri

Kullanımı ücretsizdir

Yavaş bağlantı hızı

IP adresinizi ve internet faaliyetlerinizi gizler

Tor bazı hükümetler tarafından izlenir

Kullanımı kolaydır

Yalnızca Web tarayıcı koruması sağlar

Taşınabilir versiyonu mevcuttur

SSL olmayan sitelerde bilgi verilebilir

Tek bir düğmeye basarak yapılan bir saldırı durdurulamaz

Belirli ülkelerde engellendi, P2P veya dosya paylaşımı için iyi değildir

Tor ağını kullanmanın yararlarını ve sakıncalarını gördük. Bazı nedenlerle, gereksinimlerinize bağlı olarak, çevrimiçi gizliliği sağlama arayışı içinde sizin için en iyi seçim olabilir.

Ancak, bir VPN'in size çevrimiçi gizlilik açısından neler sunabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, burada bir VPN'nin Tor kullanmaya göre üstünlüğü olup olmayacağına karar vermenize olanak sağlayacak bazı avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır.

VPN'in artıları ve eksileri

Artıları

Eksileri

IP adresinizi maskeler

Kayıt olmak çoğu zaman bazı kişisel bilgileri gerektirir.

Sağlam şifreleme protokollerini kullanır

Bazı VPN sağlayıcıları bir ülkeye dayanıyor

Uygun maliyetli ve ücretsiz versiyonlar mevcut

Veri toplanabilir veya paylaşılabilir

Engellenen sitelere ulaşabilirsiniz

Bağlantı hızları büyük ölçüde değişebilir

Tor'dan daha hızlı, bir web tarayıcısıyla sınırlı değil

Bazı ülkeler VPN kullanımını engelliyor

Tor En İyi İnternet Arkadaşınız Olabilir
İlginizi Çekebilir

Tor En İyi İnternet Arkadaşınız Olabilir

Tor yerine kullanılması önerilen VPN'ler

Şimdi, Tor ve bir VPN arasındaki farkları gördük. İkincisini kullanmak istiyorsanız, muhtemelen Tor yerine kullanılacak en iyi VPN'ler hakkında daha fazla bilgi edinmek istersiniz. İşte önerilen VPN'ler:

NordVPN
Piyasadaki uygun maliyete ve en yüksek puana sahip VPN'lerden biridir. Kusursuz gizlilik uygulamaları, mükemmel güvenlik, harika bir sunucu listesi ve diğer pek çok avantajla, internete güvenli ve anonim bir şekilde göz atmak istiyorsanız, bu VPN'ye yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

ExpressVPN
ExpressVPN, web üzerindeki birçok VPN incelemesinde en üst sırada yer almaktadır; bu, üst düzey bir VPN hizmeti arıyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Netflix engelini kaldırmak için mükemmel, aynı zamanda mükemmel güvenlik ve hızlardan yararlanırken, birçok avantajın yanı sıra, ExpressVPN ile paranızın karşılığını tam olarak alacağınızı söylemek doğru olur. Dezavantajı ise, diğer VPN'lerden daha yüksek bir maliyete sahip olmasıdır.

TorGuard
Dünya genelinde 50'den fazla ülkede 3.000'den fazla sunucu ile, coğrafi kısıtlamaları aşma ve internette dolaşırken kişisel verilerinizin meraklı gözlerden uzak tutulacağına dair tam anlamıyla güvende olduğunuzu belirten kesinlikle daha iyi bir seçenek yok. Ayda ücretli abonelik ile mükemmel güvenlik, harika hızlar ve daha birçok şeyden yararlanırken TorGuard'ın uygun bir seçim olduğunu göreceksiniz.

Tor Destekli Brave Web Tarayıcı Çıktı
İlginizi Çekebilir

Tor Destekli Brave Web Tarayıcı Çıktı

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile