Torrent Nedir? İşte Bilmeniz Gereken Şeyler

Torrent Nedir? İşte Bilmeniz Gereken Şeyler

Torrenting son yıllarda oldukça popülerlik kazandı ve toplam internet trafiğinin yaklaşık %3.35'i, aylık 170'den fazla milyon kullanıcı getiren BitTorrent aracılığıyla yürütülüyor. Yöntem torrent istemcisi aracılığıyla film, kitap, şarkı, oyunlar vb. gibi dosyaları indirmek için kullanılır.

Tüm dünyadaki dosyaları almak için torrentçiler tarafından kullanılan yaygın bir tekniktir. İnsanların çoğu, normal bir indirme işlemi olarak düşünür. Bununla birlikte, onu kullanan normal bir insanın anlayacağı şeyden çok daha fazla şey var.

Torrent, tek bir kaynaktan veya sunucudan indirilmek yerine dosya, bu dosyayı zaten bilgisayarında bulunan çok sayıda kullanıcı tarafından aktarılır.

Torrent Nedir?

Torrenting bir tür eşler arası (P2P) dosyasıdır. Tek bir web sitesine veya dosya indirmeye yönelik kaynağa bağımlı olmak yerine, bir çok kullanıcının dosyalarını bağlayıp paylaşabileceği teknoloji paylaşımı.

Bir kullanıcı sadece dosyayı doğrudan kaynaktan indirmekle kalmaz aynı zamanda aynı torrentteki diğer kullanıcılardan da kullanıcılar arasında daha yumuşak bir transfer sağlar. Akranların her biri bir mini sunucu görevi görür ve ağ yükünü önemli ölçüde azaltır.

Seçtiğiniz bir dosyayı internette aramak ve bir torrent aracılığıyla indirmek kolaydır. Bununla birlikte, kullanıcılar bir dosya indirildiğinde her zaman gerçekleşen teknikleri öğrendikten sonra, torrent deneyimi şaşırtıcı bir şekilde gelişebilir.

Torrent Nasıl Çalışır?

Eşler arası süreci (Peer-to-Peer) anlamak için, birkaç terimi bilmek gerekir.

 • Peers: Torrent P2P paylaşımı yoluyla dosya paylaşımına katılan tüm kullanıcılara peers denir. Ağda dosya paylaşmaya devam ettikleri sürece peers olduğu söylenir.
 • Seeders: Bir torrentten bir dosya indiren ve aynı anda diğer kullanıcılar tarafından kullanılmak üzere yükleyen bir kullanıcı bir seeder olarak bilinir.
 • Indexers: Bir torrent aracılığıyla indirilecek dosya ve içerik için arama motoru olarak çalışan belirli web siteleri vardır. Bunlar dizinleyiciler (indexers) olarak bilinir. Bazı ünlü dizinleyiciler Piratebay ve yaygın olarak kullanılan Extratorrent veya Torrentz.
 • Trackers: İzleyiciler (Trackers), akranlar (peers) arasında köprü görevi gören sunuculardır. Paketleri kullanıcıdan kullanıcıya yönlendirir ve belirli bir indirme için ağdaki eşleri bulmanıza da yardımcı olur.
 • Swarms: Aynı torrent dosyalarını indiren veya yükleyen bir takım eşlere swarms denir.
 • Leechers: Bir dosyayı indiren ancak yüklenmeyi sunucularından kısıtlayan veya yüklenmeyi önlemek için dosyaları indirilir yüklenmez torrent'i durduran akranlara sülük (Leechers) denir. Onların niyeti indirmek için diğer akranlara yardımcı olmaktır.
 • BitTorrent İstemcisi: Torrentleme için ana gerekliliklerden biri bir müşterinin varlığıdır. Genellikle,’ uTorrent ' birçok seed parçaları birleştirerek bunları montaj ve indirme yöneterek süreci sağlar.

İnsanlar Neden Torrent Kullanıyor?

Herhangi bir görev için her zaman çok fazla seçenek vardır. İnternetten, doğrudan indirme ve torrent kullanılan yollardan dosya indirmek için bazı seçenekler vardır. Kaynaktan bir dosya indirmek için bir seçenek olduğunda insanların torrent'e olan ilgisi, insanların normal indirme seçeneği üzerinden torrent'i tercih ettikleri başlıca nedenlerin ne olduğunu merak etmemizi sağlıyor. Torrent'in ikinci seçeneği aşan birkaç neden var.

 • Torrent kullanmak için en önemli neden ücretsiz. uTorrent ve indirme hiçbir ücret ödemeden başlar.
 • Daha fazla, indirme sunucusu olur. Dosya tek bir sunucuya tam olarak yüklenmediğinden, indirme işlemini destekleyen diğer sunucular her zaman olacaktır.
 • İndirme işlemlerini yönetmek, torrent duraklatmak ve devam ettirmek için çok daha kolaydır.
 • Daha iyi tohumlanan torrentler aracılığıyla daha hızlı indirme mümkündür.
 • Torrent aynı zamanda birçok dosya indirme işlemini aynı anda kullanıcılara kolaylık sağlama zahmetine katmadan yapar.

Torrent Nasıl Kullanılır?

1. Adım: Torrent İstemcisi İndirin:

Torrentleme için ilk adım, bir torrent istemcisinin indirilmesidir. En yaygın kullanılanlar, kullanımı kolay ve ücretsiz olan uTorrent ve BitTorrent'tir.

Bu istemciler, eş dosyalarına bağlanarak ve karşıya yükleme ve indirme ile torrent dosyalarının yüklenmesini kolaylaştırır.

2. Adım: İndirilecek bir Torrent araması yapın:

Bir torrent istemcisini indirdikten sonra, bir sonraki adım, web sitelerinde indirmeniz gereken dosyayı aramaktır (dizinleyiciler). İstenilen dosyayı bulduktan sonra birçok orijinal ekme makinesinin bulunduğundan ve web sitesinde iyi değerlendirmeleri olduğundan emin olun. Bu, dosyanın bozulmadığından ve hiçbir virüs taşımadığından emin olmak içindir.

3. Adım: Torrent Dosyasını İndirin:
Torrent dosyası indirme düğmesine veya yanındaki torrent simgesine tıklayarak indirilebilir. Torrent düğmesi, ‘.torrent’ dosyasını indirmeye gerek kalmadan indirmeyi destekler.

Adım 4: Torrent Dosyasını İstemciye Ekleme:

.torrent dosyası indirildikten sonra, sonraki adım dosyayı torrent istemcisinde açmaktır. Torrent dosyasını istemciye yükleyin ve indirme için istediğiniz hedefi seçin. Bu, istemcide indirmeye başlayacaktır.

Bir uTorrent istemcisinin özellikleri, torrent dosyalarının eklenmesi veya silinmesi ile birlikte indirme işleminin duraklatılması ve devam ettirilmesini içerir.

Bağlandığınız eşlerin sayısıyla, yükleme ve indirme hızı ilgili bilgileri görüntüler.

Torrent Güvenli mi?

Evet, güvenlidir, uTorrent tüm kötü amaçlı yazılım ve virüslerden arındırılmıştır. Güvensiz olma riski indirilen dosyalarla yatmaktadır.

İnternette bulunan dosyalar güvenli veya güvensiz olabilir. Dosya ve içerdiği bilgileri bilmek önemlidir. Bazı dosyalar, kullanıcının makinesine zarar verebilecek virüs içerebilir.

Ayrıca, bilgilerinizi ve IP adresinizi diğer kullanıcılarla paylaşır ve kişisel bilgileriniz telif hakkı trolleri ve ISS'ler tarafından kolayca takip edilebilir.

Torrent Yasal mı, Yasadışı mı

Kafa karıştırıcı bir tartışma, torrentlemenin yasal mı yoksa yasadışı mı olduğu konusunda her zaman aklımıza gelebilir. Bunu anlamak için, torrentlemenin kullanıcılar arasında dosya paylaşımının bir yolu olduğunu ve torrentleme eyleminin yasadışı olarak nitelendirilemeyeceğini bilmek önemlidir.

Torrent'in yasal yönü, indirilmekte olan dosyaya bağlı olarak değişir. Bununla paylaşılan dosya kısıtlanmamış veya telif hakkıyla korunmamışsa, torrent işlemi yasaldır, ancak onaylanmamış ve telif hakkıyla korunan dosyaların indirilmesi yasal değildir ve bu nedenle paylaşım veya böyle dosyaları barındırmanın kendi yasal sonuçları vardır.

Torrent Yaparken Güvende Olmak

Telif hakkı trollerini önleyebildiğiniz ve güvenlik ve gizliliğinizi önceliği koruyabilmeniz için yasal risklere ve sıkıntıya düşmeden yapmanız gereken bir kanal üzerinden torrent yapmak önemlidir.

VPN kullanımı

VPN, kişisel bilgilerinizi ve ip adresinizi torrentleme sırasında korumanın en akıllı yoludur. Gerçek IP adresinizi gizlediğinden ve başka bir IP adresine değiştirdiğinden, telif hakkı trollerinin ve ISS'lerin sizi izlemesi imkansız hale gelir.

Bir VPN'nin bu konuya çözüm olarak çalışmasının bir başka yolu da internet trafiğinizi şifreleyerek, ISS'niz tarafından takip edilememesidir. Tüm internet aktivitelerinizi kapsar ve böylece güvenli ve özel bir internet deneyimi sağlar.

Yasadışı İçeriği İndirmekten Kaçının

Yasal sonuçlardan ve sorunlardan kaçınmak için, telif hakkıyla korunan dosyaları ve materyalleri bir torrentden indirmemek gerekir. Bunlar, orijinal olarak izinsiz veya belirli ücretler olmadan paylaşılamayan dosyalardır, ancak torrent hala bunları sağlar.

Bu nedenle kendinizi bu tür materyalleri indirmekten uzak tutmak daha iyidir. Eğer hala önceliğiniz varsa, yasal otoriteler tarafından yakalanmaktan kaçınmak için VPN kullanmak zorunludur.

Özel İzleyicileri Kullan

Torrent'inizi indirdiğiniz yerde çok önemlidir. İzleyiciler, bilgisayar korsanlarının ve telif hakkı trollerinin, indirme işleminizi kesintiye uğratmak veya bilgilerinize erişim kazanmasını engellediği ana yerdir. Kamu izleyicisi ise, daha az riskli bir tanınmış ünvanı kullanın veya iyi bir özel izleyici için kaydolun.

Sonuç

En İyi 25 Torrent Sitesi 2019 (Güncel Torrent Siteleri)
İlginizi Çekebilir

En İyi 25 Torrent Sitesi 2019 (Güncel Torrent Siteleri)

En İyi 9 Torrent İndirme Yazılımı
İlginizi Çekebilir

En İyi 9 Torrent İndirme Yazılımı

Torrent, bu nedenle, dosyaları aktarmak için devrim niteliğinde bir teknolojidir ve tüm dünyada kullanılır. Yukarıdaki blogda torrentin arkasında yapı ve çalışma hakkında ayrıntılı bilgi verilmektedir. Torrenting anlamak için önemli tüm terminoloji kapsar. Ayrıca, bu blog torrent'in yasal ve yasadışı yönlerini kapsar. Bu bir VPN kullanarak hem güvenlik hem de gizlilik açısından güvenli torrent gerçekleştirmek için yollar sağlar.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile