Triangle ile Uygulamaların Veri Kullanımını Kısıtlayın

Triangle ile Uygulamaların Veri Kullanımını Kısıtlayın

Google'ın yeni denemesi olan Triangle, ayrı ayrı uygulamaların mobil veri kullanmasını engellemenize olanak tanır.

Google son zamanlarda akıllı telefonlar tarafından kullanılan mobil verilerin daha iyi yönetilmesine yardımcı olan yeni bir aracın testine başladı. Triangle olarak adlandırılan yeni Android uygulaması, şu anda sadece Filipinler'de indiriliyor ve test ediliyor. Mobil veriler kullanımınızı görüntülemek, hangi uygulamaların daha fazla veri kullandığını görmek ve hatta ayrı ayrı uygulamaların mobil veriyi kullanmasını engellemek gibi şeyleri yapmanıza olanak tanır uygulama.

Şu anda test aşamasında ancak denemek isterseniz yazımızda apk dosyasını vereceğim. Telefonunuza dışarıdan apk uygulaması yüklemesini biliyorsanız deneyebilirsiniz. Ayrıca uygulama Android 5.0 ve üzerindeki sisteme sahip cihazlarda çalışıyor.

Kotalı mobil veri hepimizin sorunu. Özellikle 4,5G ile birlikte cepten internet deneyimimiz iyice arttı. Ancak sınırlı kotalar bizi zorluyor. Google, Triangle ile, kullanıcılara verilerin nasıl kullanılacağı konusunda daha ayrıntılı denetim sağlayarak mobil verilerin kısıtlanması için farklı bir yol deniyor.

Bu, Google'ın bizler için daha iyi mobil veri kullanımı denetimleri sunmasının ilk girişimidir. Şirket, örneğin, yıllar önce mobil Chrome tarayıcısına "Veri Tasarrufu" modu ekledi ve Pixel telefonlarındaki Veri Tasarrufu özelliği gibi belirli cihazlarda yerleşik veri koruma kontrollerini tanıttı.

Karşılaştırma yaparsak, Triangle, uygulamalarınız üzerinde Pixel'de sağlananlara kıyasla daha ince kontrol sağlar.

Tekli uygulama düzeyinde, Triangle kullanıcıları, her seferinde 10 dakika, 30 dakika veya "Her Zaman" gibi seçenekler arasından seçim yaparak uygulamanın mobil veriyi nasıl kullanılacağını özelleştirebilir.

triangle

Uygulama test aşamasında olduğu için Türkiye'den bir operatör desteği yok ancak diğer ülke kullanıcıları, Globe ve Smart gibi operatörlerde ön ödemeli mobil veri bakiyelerini görebilir ve veri dolaşım uygulamalarıyla ilgili genel bir fikir edinebilir. Operatörler, kullanıcılara mobil veriyi etkilemeden yeni uygulamalar indirip denemelerini sağlayan, Triangle aracılığıyla mobil veri ödülleri de sunmakta ve hesaplarına ekstra veri eklenmesi karşılığında mevcut uygulamaların kullanımını teşvik etmektedir.

Google, Triangle'ın lansmanı hakkında resmi bir açıklama yapmadı, ancak uygulama sadece geçen ay çevrimiçi forumlarda tartışılıyordu. Bununla birlikte, Google'ın Nisan ayında Triangle'yi denemeye başladığını anlıyoruz.

triangle

Deneysel olsa da, Triangle resmi bir Google ürünüdür. Sizde mobil verilerinizi kontrol etmek isterseniz bu deneysel uygulamayı telefonunuza yükleyip sonuçlara bakabilirsiniz.


Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 1 kez değerlendirilmiş ve ortalama 4 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 621 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Triangle ile Uygulamaların Veri Kullanımını Kısıtlayın konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Triangle ile Uygulamaların Veri Kullanımını Kısıtlayın ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Triangle ile Uygulamaların Veri Kullanımını Kısıtlayın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "