Ogznet.com
Sevilmeyen İnsanların Ortak Özellikleri Paylaş:

Sevilmeyen İnsanların Ortak Özellikleri

Sevilmeyen İnsanların Ortak Özellikleri

Herkes, toplum tarafından sevilmek ve saygı duyulmak ister. Ancak bu bazı nedenlerden dolayı pek mümkün olmaz. Sevilmeyen insanların ortak özelliklerine bakarak nerede yanlış yaptığınızı görün.

İnsanların sinir bozucu sevimeyen özellikleri ve alışkanlıkları:

1. Aşırı Fedakarlık

Nezaket, hepimizin takdir edeceği bir özellik. Ama bazen, insanlar çok kibar ve fedakar olabiliyorlar ve bu başkalarını rahatsız ediyor. Her zaman kibar ve yardım etmeye hazırsanız (bu yardım sizi olumsuz yönde etkilese bile), insanlar size şüphe ile bakmaya başlayabilir.

Araştırmalar, insanların hem aşırı özveriden hem de aşırı bencillikten nefret ettiğini göstermektedir. Bu, insanların nankör olduğu için olmaz. Mesele şu ki, özverili nezaket birçok soruya neden oluyor "karşılığında ne istiyor" ya da "aklında ne var acaba". Dahası, hiç kimse gerçekten fedakar biriyle karşılaştırıldığında, o kişiden ”daha kötü" veya "daha az özverili" görünmek istemez.

2. Cehalet

Yazım hataları yapan insanlar güvenilir bir kişi olarak görünmezler. Gerçek hayatta güzel, kibar ve nazik bir kişi olabilirsiniz, ancak özellikle iş yazışmalarınızdaki birkaç hata muhtemelen insanların size karşı tutumunu etkileyecektir.

İnsanları, metinlerindeki hatalarla yargılayan insanlara gelince, bilim adamları bir insanın yazım hataları ve yanlışlıklara verdikleri tepkiyle içe ya da dışa dönük olup olmadığını anlayabildiğinizi söylüyorlar. Okuma yazma bilmeyen kişiler çoğu zaman içe dönük insanları rahatsız eder. Hatalara dikkat etmezseniz, muhtemelen dışa dönüksünüz.

Ancak, iyi eğitimli olmak ve yalnızca herkesin sizi sevmesini sağlamak önemlidir. Uluslararası eğitim örgütlerine göre, duyar seviyesi bir kişinin başarısı ve zenginliği üzerinde bir etkiye sahiptir.

3. Tanınmış İsimleri Referans Vererek Konuşmak

Kimse palavraları sevmez (özellikle tanınmış insanları tanıdıklarından bahsedenleri). İsviçre'li bilim adamları, konuşma sırasında ünlü bir ismi referans vermenin olumlu bir etkisi olmadığını gösterdi. Aksine, ünlü "dostlarınız" hakkında ne kadar çok konuşursanız, o kadar az insan size inanır. İnsanlar, ünlü insanları tanıdığınızı söyleyerek onları kandırmaya çalıştığınızı düşünüyorlar.

Sosyal Medya Hesaplarındaki Çok Fazla Resim ve Arkadaş Sayısı
Photo by Eaters Collective on Unsplash

4. Sosyal Medya Hesaplarındaki Çok Fazla Resim ve Arkadaş Sayısı

Sosyal medya hesapları, potansiyel işverenlere ve diğer insanlara bir kişi hakkında çok şey anlatıyor. Sosyologlar ve psikologlar bu sorunu incelemeye karar verdiler ve itibarınızı bozabilecek çeşitli göstergeler topladılar.

  • Çok fazla resim. Yemek yiyen insanlar hesaplarında çok fazla sayıda yemek resmi paylaşıyor (her yemeğin farklı açılardan onlarca fotoğrafı vb. gibi). Bu insanlar psiklojik açıdan tuhaf olarak görülür.
  • Çok fazla "arkadaş”. Kural olarak, insanlar binlerce arkadaş ve takipçiye sahip olanlara güvenmezler. Sosyal medya şöhretinin bu kişiyi ilgilendiren tek şey olduğunu düşünebilirler. Bilim adamları, ortalama olarak 338 online arkadaşın normal olduğunu belirtiyorlar, bu yüzden daha fazlası ile insanları ürkütmeyin.

5. Çok Mutlu Görünmek

Bir gülümsemenin yalnızca olumlu duygular getirebileceğine inanıyoruz. Fakat görünen o ki gülümsemeleri fazla olan insanlar başkalarını rahatsız ediyor.

İşte psikologların söyledikleri: Aşırı mutluluk ve saadet, hoşnutsuzluğa neden oluyor. Çok mutlu ve memnun görünen (iyi bir sebep olmadan) insanlar saf ve hatta cahil görünüyorlar.

Ayrıca, her zaman olumlu ve neşeliyseniz, her zaman en nahoş görevleri alabilirsiniz. İnsanlar, yolunuza çıkan görevlerin zorluğunu değerlendirmek için yeterince akıllı olmadığınızı düşüneceklerinden ve bunları yapmayı reddetmeyeceğinizi varsaydıklarından size yüklenirler.

6. Söylenmesi veya Akılda Kalması Zor İsimlere Sahip Olmak

Bazen insanların sizi sevmemesi için hiçbir şey yapmak zorunda değiliz: ismimiz bu işi gayet iyi yapıyor. Yapılan 5 ayrı çalışmada, telaffuz edilmesi zor isimlerin, kolay anlaşılır isimlerden daha az pozitif etki yapıtığı kanıtlamıştır. Bu yüzden basit isimleri olan insanlar genellikle başarılı ve daha saygın.

Peki bu neden oluyor? Beynimiz her zaman yeni ve sıradışı şeylere şüphe ile yaklaşır. Bir ad çok uzun veya tuhaf görünüyorsa, sahibi otomatik olarak şüpheli bir kişi olur. Tabii ki, bu bilinçaltı ile olur. Ünlülerin, uzun ve garip isimlerini, kitleler için daha basit bir şey ile değiştirdiği gerçeğini hiç fark ettiniz mi?

Sahte Utangaçlık Haller
Image by Andii Samperio from Pixabay

7. Sahte Utangaçlık Halleri

İnsanlar kendilerini eleştirenleri hiç bir zaman sevmezler. Yeni arkadaşlar veya işverenler hakkında iyi bir izlenim bırakmaya çalışırken, bazı insanlar kendi kendilerini eleştiriyor gibi görünüp palavralarını gizlerler. Kural olarak, bu hileler farkedilir. İşte bir örnek: Bir iş görüşmesinde zayıf yönlerinizin sorulduğunu düşünün.

Yanlış cevaplar:

  • “Ben mükemmeliyetçiyim. Bir şeyin yapılması gerekiyorsa uyuyamıyorum ve başka türlü yapamam.”
  • “Ben bir işkolikim, hafta içi ve hafta sonları benim için aynı. O kadar ki ailemin yüzünü unuttum.”

Kimse bu sözlere inanmayacak. Sahte utangaçlık aynı zamanda bir kişinin itibarını da etkiler ve kariyer basamaklarını tırmanmalarını engeller çünkü bu davranış samimiyetsiz görünüyor.

8. Kimseyi ve Hiçbir Şeyi Sevmeyen İnsanlar

Bazı insanlar her zaman ve her şeyi kolayca eleştirir, çünkü bunu yapmayı bırakamazlar. Psikologların bu konuyu açıklayan birkaç teorisi vardır:

  • Sosyal eğilim. Eğilim hem olumlu hem de olumsuz olabilir. Olumsuz eğilimi olan insanlar, tüm olayların olumsuz bir şekilde değerlendirilmesine yatkındır: daima sevmeyecekleri bir şey bulurlar. Olumlu eğilimi olan insanlar, her zaman bardağın dolu tarafına bakmaya çalışırlar. Psikologlar, "bu eğilimin bir karakter özelliği olduğundan eminiz, algınızı değiştirmek gerçekten zor" der.
  • Sosyal anksiyete. Akılcı bir şekilde izlenme ya da yargılanma korkusu olan insanlar başkalarını eleştirmeye başlarlar, böylece kendilerini yalnız hissetmezler.
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!