Tüketi̇ci̇yi̇ Kalıcı Müşteri̇ni̇z Yapmanın Yolu: Uzatılmış İade Süresi̇

Tüketi̇ci̇yi̇ Kalıcı Müşteri̇ni̇z Yapmanın Yolu: Uzatılmış İade Süresi̇

Modern zamanların en büyük tutkularından birisi de hiç kuşkusuz tüketim. Uzmanlar, her ne kadar uyarsa da dünya, hızlı bir tüketim toplumu olma konusunda oldukça istekli. Alışveriş, yanına “çılgınlık” kavramının eklendiği bir hâl almış durumda.

TÜKETİCİYİ KALICI MÜŞTERİNİZ YAPMANIN YOLU: UZATILMIŞ İADE SÜRESİ

Modern zamanların en büyük tutkularından birisi de hiç kuşkusuz tüketim. Uzmanlar, her ne kadar uyarsa da dünya, hızlı bir tüketim toplumu olma konusunda oldukça istekli. Alışveriş, yanına “çılgınlık” kavramının eklendiği bir hâl almış durumda. Alışveriş kültürünün hızlı yaygınlaşması nedeniyle hükûmetler de tüketicileri koruyacak yasalar çıkartıyor. Tüketiciyi Koruma Mahkemeleri adı altında oluşumlar olduğu gibi bağlayıcı nitelikte; yaptırımlar içeren alışveriş mevzuatları da bulunuyor. Ülkemizde, Tüketici Mahkemeleri bulunduğu gibi aynı zamanda 4077 sayılı Tüketicileri Korumaya Yönelik Kanun da bulunmaktadır.

Bu tip kanunlarla ürünün garanti süresi, iade süreci, kargolanması, kullanma kılavuzu, servis hizmetleri gibi konular, tüketici lehine olmak üzere koruma altına alınmıştır. Hızlı bir biçimde büyüyen alışveriş sektöründeki uygulamalar yasal olarak düzenlenmediği takdirde tüketicilerin bolca mağdur olmalarının yolu açılabilir.

Bir firma için var olabilmenin en önemli şartlarından birisi müşteri memnuniyeti olduğuna göre, düzenlemeler, müşteri memnuniyetini güvence altına alarak, aslında firmaların da lehine olmaktadır. Açıktır ki mevzuatlara konu olan unsurlarla ilgili olarak müşterilerini tatmin edemeyen firmaların piyasada tutunabilmeleri de zordur.

Bir tüketici için alınacak ürünün kusurlu olup olmaması, servis ağının geniş olması (genel itibarıyla teknolojik ürünler için geçerli), garanti süresi ve pek tabii ki iade süreci, çok önemlidir. İade süreci, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a göre ürünün satın alınmasından sonraki 14 gün içinde yapılabilir. İlgili firma, bu iadeyi kabul etmekle yükümlüdür. MediaMarkt’ın bazı ürünlerinde ise bu iade süreci, 28 gündür. Uzatılmış iade süresi sayesinde bir ürünü daha fazla deneme imkânı elde edeceğiniz gibi, ürünün kusurlarını görme olanağına da sahip olursunuz. 14 güne nazaran bir ürünü test edebilmek için 28 gün, ideal bir süredir. İade sürecinin uzatılması, müşteri memnuniyetini hiç şüphesiz artıracak bir hareket olduğu gibi müşterinin markaya duyacağı güveni de artıracaktır. Bir yerde marka, ürününe ne kadar güvendiğini de gösterir. Bu da müşteri nezdinde marka için artı puandır. Markaların iade süreçlerine yasal mevzuat çerçevesinde önem vermesi ve bunu MediaMarkt gibi ileri götürerek 28 güne çıkarması, dikkate değerdir ve tüketiciyi cezbedecek bir noktadır. Tüketici kitlesini yanınızda tutmanın; daimi müşteriniz hâline getirmenin her geçen gün daha da zorlaştığı bir ortamda bu türden tüketici dostu uygulamalar, önem kazanıyor. MediaMarkt, pek çok konuda olduğu gibi iade süresi konusunda da tüketicinin yanında yer alarak öncü bir uygulamaya imza atıyor. Bu sayede de rekabetin kıyasıya; ürün alternatifinin ise çok fazla olduğu teknoloji perakendesi sektöründe müşterisini memnun etmeyi, her zaman başarıyor.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile