Tüm iPhone Modelleri için Sorun Giderme İpuçları

Tüm iPhone Modelleri için Sorun Giderme İpuçları

/ Okuma süresi: 9 dk, 21 sn / Yorum (0)
A A A

iPhone'lar, birçok kişinin akıllı telefon tasarımının zirvesi olarak gördüğü, güzel hazırlanmış tasarım harikaları olabilir, ancak bu cihazlarda sorunlarla bile gelebilir. Tüm iPhone sürümleri için en iyi sorun giderme ipuçları burada.

İlginizi Çekebilir
 En Sıkıcı 7 iPhone X Sorunu ve Çözümleri

En Sıkıcı 7 iPhone X Sorunu ve Çözümleri

iPhone X, 2017'in sonlarında piyasaya sürüldüğünde Apple'ın akıllı telefon serisine birkaç büyük yeni özellik getirdi. Ne yazık ki, aynı zamanda yeniden tasarıma özgü birkaç yeni sorunu da başlattı. Neyse ki çoğu için geçici çözümler ve düzeltmeler v..

Genel sorun giderme ipuçlarına bakarak başlayacağız, daha sonra modele özel sorunlara odaklanacağız.

1. iPhone'unuzu yeniden başlatın

Herhangi bir teknoloji ürünü (iOS veya Android, Windows veya Mac, TV veya yazıcı) için bir numaralı tedavi, cihazı kapatmak ve tekrar açmaktır. Gerçekten, basit bir yeniden başlatma işleminin ilk yapmanız gereken işlem olmaması için çok az durum vardır. Beklenmedik bir olay dizisinin sonlanmasına neden olur ve yazılımı istikrarlı bir duruma sıfırladığı için bu her zaman çalışır.

2. iOS'u güncelle

Yani basit bir yeniden başlatma sorununuzu çözmedi mi? Endişelenme.

Şimdiki adım, iOS işletim sisteminizin güncel olduğundan emin olmanız gerekir. iOS’un eski bir sürümünü çalıştırıyorsanız, belirli uygulamalar ve özellikler uyumlu olmayabilir.

iOS'u güncellemek için Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme'ye gidin .

3. Uygulamalarınızı Güncelleyin

Belirli bir uygulama ile ilgili sorun yaşıyorsanız, en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun.

Uygulamaları App Store üzerinden manuel olarak güncelleyebilirsiniz. Sadece uygulamanın arayüzünün altındaki Güncellemeler sekmesine dokunun.

Ayrıca Ayarlar > [adınız] > iTunes ve App Store'a giderek uygulamaların otomatik olarak güncellenmesini sağlayabilirsiniz. Otomatik indirme bölümünde, güncellemelerin yanındaki geçişi AÇIK konuma kaydırın.

4. Bir Uygulamayı Zorla Kapatma

Bazen bir uygulama yanıt vermeyerek donmaya neden olur. Böyle bir durumda, kamera uygulamanızın arızalanması durumunda sıklıkla siyah bir ekran görürsünüz.

iPhone X'te Bir Uygulamayı Zorla Kapat
Bir iPhone X üzerinde bir uygulamayı zorla kapatmak için ekranın altından yukarı doğru kaydırın, ancak parmağınızı ekranın yarısına kadar yukarı kaldırın. Telefon, uygulama değiştiriciyi başlatır. Kapatmak için bir uygulama kartında yukarı kaydırın.

iPhone 8'de veya Daha Eski Bir Uygulamayı Zorla Kapat
iPhone 8'de bir uygulamayı zorla kapatmak, uygulama değiştiricisini getirmek için ev düğmesine çift basın. Kapatmak istediğiniz uygulamayı bulmak için sola ve sağa kaydırın, sonra yukarı kaydırın.

5. Ağ Ayarlarını Sıfırla

Çoğu bağlantı sorunları ağ ayarlarınızı sıfırlayarak çözülebilir. Yapması çok kolay. Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarları Sıfırlama.

Not: Bu sıfırlamayı gerçekleştirerek kayıtlı Wi-Fi şifrelerinizi kaybedersiniz.

6. Tüm Ayarları Sıfırla

Hatalı bir ayarın (yazılım veya donanımdan ziyade) sorunlarınızın kökü olduğunu düşünüyorsanız, verilerinizi kaybetmeden tüm telefon ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Elbette, herşeyi daha sonra olduğu gibi geri koymanız gerekecek.

İşlemi başlatmak için Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm Ayarları Sıfırla'ya gidin .

7. Fabrika Ayarları

Detaylı bir seçeneğe ihtiyacınız varsa, iPhone'unuzu fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Cihazınızı orijinal durumuna döndürür. Bu, donanım sorunlarını iyileştirmese de, çoğu yazılım ve işletim sistemi sorununu çözer.

iPhone'unuzu sıfırlamak için Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm İçeriği ve Ayarları Sil'i açın. Cihazınızı iTunes kullanarak bir bilgisayarda sıfırlamak da mümkündür.

Not: Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini gerçekleştirmeden önce tüm iPhone verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Yedeklemediğiniz verileri geri dönüşü olmayan bir şekilde kaybedersiniz.

8. Batarya Kullanımını Kontrol Edin

Bir iPhone'un pil ömrü, özellikle ağır bir kullanıcıysanız, genellikle harika değildir. Ancak, cihazınızın pilinin olağandışı bir şekilde boşalması durumunda, rahatsız edici uygulamayı tespit etmeye çalışabilirsiniz.

Hangi uygulamaların pili en çok kullandığını görmek için Ayarlar> Pil bölümüne gidin. Belirli bir zaman dilimi boyunca uygulamaların pil kullanımını incelemek için alt kısımdaki grafikleri kontrol edebilirsiniz.

9. Pil Sağlığını Gözden Geçirme

Piller, bozulmaya başlamadan önce sadece belirli sayıda şarj döngüsüne dayanabilir. iOS 11.3 veya daha yenisini çalıştırıyorsanız, artık pilinizin sağlığını görebilirsiniz. Bir göz atmak için Ayarlar> Pil> Pil Sağlığı bölümüne gidin.

10. Bluetooth Sorunlarını Düzeltin

iPhone'unuz ile başka bir cihaz arasında Bluetooth bağlantısı oluşturmada sorun yaşıyorsanız, deneyebileceğiniz birkaç çözüm bulunmaktadır.

Öncelikle, artık kullanmadığınız eski cihazları kaldırın. Çatışmaları önlemek için yardımcı olabilir. Bir cihazı kaldırmak için Ayarlar> Bluetooth> Bilgi> Bu Cihazı Unut seçeneğine gidin .

İkinci olarak, Bluetooth'u kapatıp tekrar açın. Kontrol merkezine erişmek için bir iPhone 8 veya daha önceki versiyonlarda (iPhone X ve üstü için sağ üstten aşağı doğru kaydırın) ekranın alt kısmından yukarı doğru kaydırın ve geçiş yapmak için Bluetooth simgesine dokunun.

11. HomeKit Sorunlarını Düzeltin

Bazı akıllı ev cihazları HomeKit özelliklidir, böylece iPhone'unuzu Siri kullanarak kontrol etmenizi sağlar.

HomeKit cihazları beklendiği gibi çalışmıyorsa, hem iPhone hem de cihazların kendisinde doğru iCloud hesabına giriş yaptığınızdan emin olun. Başka hiçbir şey işe yaramazsa, HomeKit bağlantılarınızı Sıfırla> Gizlilik> HomeKit> HomeKit Yapılandırmasını Sıfırla'ya giderek sıfırlayabilirsiniz .

12. Kir Kontrolü

Cihazınızı şarj ederken, güç ve / veya ses tuşlarını kullanarak veya fiziksel ana düğmeyi kullanarak (iPhone 8 ve daha eski sürümlerde) sorun yaşıyorsanız, her zaman, altında birikmiş olabilecek kir, toz ve diğer şeyleri kontrol etmelisiniz.

Kirleri çıkarmanın en iyi yolu, basınçlı hava kullanmaktır.

13. Arka Plan İzinlerini İptal Et

Cihazınız aşırı ısınıyorsa, kamera flaşı gibi özellikleri kullanamazsınız. Olağanüstü durumlarda, telefonunuzu soğuyana kadar hiç kullanamayabilirsiniz.

Açıkçası, telefonunuzu yanlışlıkla güneşte bırakırsanız, suçluyu tanımlamak kolaydır. Ancak, normal kullanım sırasında düzenli olarak aşırı ısınıyorsa, çalışan bir arka plan uygulaması suçlanabilir.

Uygulamaların arka planda çalışmasını önlemek için Ayarlar> Genel> Arka Planda Uygulama Yenile'ye gidin ve gerekli olduğu şekilde uygulama başına geçişleri açın.

14. SIM Kartı Çıkarın

Ağ sinyalini beklenmedik bir şekilde aniden kaybettiyseniz, yerinden çıkmış bir SIM kart sorun olabilir.

Neyse ki, SIM'i çıkartmak ve yeniden yerleştirmek kolaydır. Tepsiyi açmak için bir iğne veya ataç ihtiyacınız var.

15. Bir Apple Store'a git

Sorunu kendiniz çözemezseniz, muhtemelen yerel servise gitme vakti gelmiştir. Cihazınız garanti kapsamındaysa veya Apple Care'iniz varsa, mağaza onarım için göndermeyi gerektiriyor olsa bile, cihazı ücretsiz olarak tamir edecektir.

iPhone X Sorun Giderme İpuçları
iPhone X'e özgü iki sorun, yanlışlıkla otomatik acil aramalar ve ekranda yeşil çizgilerdir.

Otomatik acil durum çağrılarını, Ayarlar> Acil Durum SOS> Otomatik Çağrı'ya giderek devre dışı bırakabilirsiniz. Yeşil çizgi sorun yaşıyorsanız, Apple Destek ile iletişime geçmeniz gerekir .

iPhone 8 Sorun Giderme İpuçları
Zorla yeniden başlatma yöntemi iPhone 8'de değişti. Bir tanesine sahipseniz, Ses Seviyesini basıp serbest bırakmanız, Sesi Kısma düğmesine basıp bırakmanız ve ardından Apple logosunu görene kadar Yan düğmesini basılı tutmanız gerekir.

Çok sayıda iPhone 8 cihazını etkileyen bir başka sorun da şişen bir bataryaydı. Bu sorunla karşılaşırsanız, bir yedek için Apple ile iletişime geçmeniz gerekir.

iPhone 7 Sorun Giderme İpuçları
En yaygın iPhone 7 şikayeti zayıf çağrı kalitesidir. Apple sorunu kabul etti ve düzeltmelerin bir listesini sundu.

Şirketin önerileri:

 1. Telefonunuzun Sessiz modda olmadığını kontrol edin.
 2. Bir kasanın hoparlörü engellemediğinden emin olun.
 3. İPhone'unuzu yeniden başlatın.
 4. Hoparlörden kir, toz veya döküntüleri temizleyin.
 5. Hoparlör ses düzeyinizin maksimum değere ayarlandığından emin olun.

iPhone 6 Sorun Giderme İpuçları

 1. Ekranın ve kasanın arasındaki küçük bir boşluk nedeniyle insanların saçını çektiği tespit edildi (çözüm: kulağınıza çok yakın tutmayın).
 2. Kullanıcılar, üçüncü bir taraf servis kullanarak ev düğmesini değiştirirlerse hata 53 mesajı alır; Apple cihazları kilitledi!
 3. Plus modelinin optik görüntü sabitleme sistemi bozuktu.
 4. Dokunmatik ekran arızaya eğilimliydi.

Hemen hemen tüm bu sorunlar telefonunuzu bir Apple Store'a götürerek çözüldü.

iPhone Sorun Giderme
En yaygın iPhone sorunları için düzeltmeleri ve belirli cihazlar için ipuçlarını gözden geçirdik. Umarım bunlardan biri sorununuzu düzeltmenize yardımcı olur; aksi takdirde Apple Destek ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

İlginizi Çekebilir
Suya Düşen iPhone Nasıl Tamir Edilir

Suya Düşen iPhone Nasıl Tamir Edilir

Eğer iPhone'unuzu banyo, tuvalet, mutfak lavabosu veya başka bir yerde suya düşürürseniz ıslak telefonunuzu çöp kutusuna atmadan ve en yakın mağazaya gitmeden önce bunu okuyun. Cihazınızı hayata döndürmenize yardımcı olabiliriz.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 211 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Tüm iPhone Modelleri için Sorun Giderme İpuçları konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Tüm iPhone Modelleri için Sorun Giderme İpuçları ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüm iPhone Modelleri için Sorun Giderme İpuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.