Ogznet.com
Türkiye AB Üyeliğine Kabul Edilir mi? Paylaş:

Türkiye AB Üyeliğine Kabul Edilir mi?

Türkiye AB Üyeliğine Kabul Edilir mi?

Türkiye AB Üyeliğine Kabul Edilecek mi?

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda ThoughtCo sitesinde ele alınmış bir makale ile ”Türkiye AB üyeliğine kabul edilir mi?” sorusuna cevap aranmış. Bu makaleyi tercüme edip paylaşmak istedim. İşte bizim dışımızdaki bir gözden Türkiye ve AB üyelik süreci.

Belittiğim gibi aşağıdaki makale kendi düşüncelerim olmayıp yabancı kaynaktan alıntılardan oluşmaktadır. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği çalışmalarının dışarıdan nasıl göründüğü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Türkiye, hem Avrupa hem de Asya kıtalarında topraklara sahiptir. Türkiye tüm Anadolu Yarımadası'nı (Küçük Asya olarak da bilinir) ve güneydoğu Avrupa'nın küçük bir bölümünü kaplar. 2005 yılının Ekim ayında, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında, gelecekte AB'nin muhtemel bir üyesi olması için müzakereler başlamıştır.

Türkiye'nin Konumu

Türkiye topraklarının büyük çoğunluğu coğrafi olarak Asya'da, kalan kısmı ise Avrupa kıtasındadır. 9 milyondan fazla nüfusu ile Türkiye'nin en büyük şehri İstanbul, boğazın hem doğu (Asya) hem de batı (Avrupa) tarafında yer alır. Ancak Türkiye'nin başkenti Ankara tamamen Avrupa dışında ve Asya kıtasındadır.

Avrupa Birliği, Avrupa Birliği'ne üye olabilmek için Türkiye ile birlikte çalışırken, Türkiye'nin potansiyel üyeliği konusunda endişe duyanlar da var. Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olanlar çeşitli konulara değiniyor.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Üyeliği Konusunda Avrupa Ülkelerinin Endişeleri

İlk olarak, Türkiye'nin kültürünün ve değerlerinin bir bütün olarak Avrupa Birliği'nden farklı olduğunu belirtiyorlar. Türkiye'nin % 99,8 Müslüman nüfusunun Hıristiyan merkezli Avrupa'dan çok farklı olduğuna dikkat çekiyorlar. Ancak AB, AB'nin din temelli bir birlik olmadığını, Türkiye'nin laik bir devlet olduğunu ve halihazırda Avrupa Birliği'nde 12 milyon Müslüman'ın yaşadığını savunuyor.

İkincisi, Türkiye'nin nüfus ve coğrafi olarak çoğunluğunun Avrupa'da olmadığı için Avrupa Birliği'nin bir parçası olmaması gerektiğini düşünenler var. AB ise, "AB nehirlere ve dağlara göre değil daha çok değerlere ve siyasi iradeye dayanıyor" diye yanıt veriyor ve "Coğrafyacılar ve tarihçiler Avrupa'nın hiçbir zaman fiziksel veya doğal sınırları üzerinde anlaşamadılar." diye ekliyor!

İlginizi çekebilir

Avrupa Birliğinin Tarihçesi ve Gelişim Süreci

Avrupa Birliği (AB), 1 Kasım 1993'te Maastricht Anlaşması'nın bir sonucu olarak kuruldu. Üye ülkelerin ekonomileri, toplumları, yasaları ve bir dereceye kadar g..

Türkiye'nin sorun yaşamasının üçüncü bir nedeni de, Avrupa Birliği'nin bir üyesi olan Kıbrıs'ı tanımamasıdır. Türkiye, üyelik için Kıbrıs'ı bir bütün olarak kabul etmek zorunda kalacaktır diye belirtiyorlar.

Son olarak, bazıları Türkiye'nin büyük nüfusunun Avrupa Birliği'ndeki güç dengesini değiştireceğinden endişe duyuyor. Ne de olsa, Almanya'nın nüfusu (AB'nin en büyük ülkesi) sadece 82 milyonda ve nüfus giderek azalıyor. Türkiye, AB'nin ikinci en büyük ülkesi (ve belki de en yüksek büyüme oranıyla belki de en büyüğü) olacak ve Avrupa Birliği'nde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Bu etki özellikle nüfusa dayalı Avrupa Parlamentosu'nda derin bir etki yaratacaktır.

Türkiye nüfusunun kişi başına düşen düşük geliri de endişe vericidir, çünkü yeni bir AB üyesi olarak Türkiye ekonomisinin bir bütün olarak AB üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Türkiye, bazı projeler için AB'den önemli miktarda yardım almaktadır. AB'nin bir gün Avrupa Birliği'ne üye olabilecek daha güçlü bir Türkiye'ye yatırım yapmaya yardımcı olacak projeler için milyarlarca avro fon ayırması bekleniyor.

Özellikle Türkiye'nin geleceğin Avrupa Birliği'nin bir parçası olması gerektiğine dair bu AB bildirisi de var, "Avrupa'nın, değerlerimizi, hukukun üstünlüğünü ve ortak politikalarımızı benimseyen istikrarlı, demokratik ve daha müreffeh bir Türkiye'ye ihtiyacı var. Katılım perspektifi şimdiden cesur ve önemli reformlar getirmiştir. Ülke genelinde tüm konularda ilerlemeler sağlanırsa, Türkiye AB'ye katılabilir ve böylece bugün olduğu gibi medeniyetler arasında daha da güçlü bir köprü olabilir." denmektedir.


İşte bu kısa makale ile bizim görüşlerimiz dışında içeriden biri tarafından Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik durumu ele alınmış. Makalenin tam İngilizce metnine aşağıdaki kaynak bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.thoughtco.com/turkey-in-the-european-union-1435439
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!