Ogznet.com
TV’yi Monitör Olarak Kullanma Hakkında Bilmeniz Gerekenler Paylaş:

TV’yi Monitör Olarak Kullanma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

TV’yi Monitör Olarak Kullanma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Televizyonu Bilgisayar Monitörü Olarak Kullanmak

TV’ler ve monitörler farklı izleme deneyimleri düşünülerek tasarlanmış teknolojik araçlardır ancak, temel olarak benzer türde girişlere sahip yüksek çözünürlüklü ekranlardır. Bir TV’yi monitör olarak kullanmak için göz önünde bulundurulması gereken bazı ekstra noktalar vardır ve burada TV’yi monitör yapma ile ilgili ipuçlarını bulacaksınız.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Televizyonu Bilgisayar Monitörü Olarak Kullanabilir misiniz?

Evet! Ancak öncesinde kontrol etmeniz gereken bazı şeyler var.

Öncelikle, doğru kabloya sahip olduğunuzdan emin olun. Çoğu yeni tip TV, HDMI bağlantılarını kullanır, ancak yine de kontrol etmek için TV'nizin kablo girişlerini kontrol edin. Ardından, bunu PC'nizin video çıkış seçenekleriyle karşılaştırın. Modern grafik kartlarının çoğu HDMI ve DisplayPort'u destekler, ancak daha eski olanlar yalnızca DVI-D ve hatta VGA sunabilir.

Bilgisayarınız ve televizyonunuz arasındaki bağlantı tiplerinde bir uyumsuzluk varsa, TV'nizi monitör olarak kullanma şansınız yoktur. Bir konektörü diğerine dönüştürmek için her zaman bir dönüştürücü veya adaptör kullanabilirsiniz. Bu, görüntü kalitesini etkileyebilir ve 4K TV'ye bağlanıyorsanız (VGA bu kadar yüksek bir çözünürlüğü desteklemediği için) BIR VGA kablosunu HDMI'ye çeviremezsiniz, ancak bilgisayarınız ve TV'niz birbirinden çok farklı olmadığı sürece, işe yarayan bir çözüm bulabilirsiniz.

Kablo için doğru çözünürlüğü yakalamanın yanı sıra, PC'nizin GPU'sunun TV'nizin çözünürlüğünü desteklemesi gerekecektir. Hangi GPU'ya sahip olduğunuzu öğrenmek için Windows arama kutusuna Aygıt Yöneticisi yazın ve Aygıt Yöneticisi seçeneğini seçin. Ardından Görüntü bağdaştırıcılarını bulun ve yanındaki oka tıklayın.

Windows'ta Aygıt Yöneticisi'nin Görüntü bağdaştırıcıları bölümü.

GPU'nuz burada listelenmelidir, ancak yoksa, sonuca sağ tıklayın (veya dokunup basılı tutun) ve Özellikler'i seçin. Ardından daha fazla bilgi için Ayrıntılar sekmesini kontrol edin.

Hangi çözünürlükleri desteklediğini öğrenmek için GPU'nuz için bir Google araması yapın ve uyumlu olduklarından emin olmak için TV'nizin çözünürlüğü ile karşılaştırın.

İlginizi çekebilir

Android Telefonu TV'ye Bağlamak için 7 Yöntem

Android telefonunuzun ekranını bir TV'ye aktarmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Böylece daha büyük bir ekranda istediğiniz içeriği açabili..

Televizyonunuzu Monitöre Dönüştürme

Doğru kabloya sahip olduğunuzu ve TV ile PC'nizin birbirlerinin çözünürlüklerini desteklediğini varsayarsak, yapmanız gereken tek şey onları birbirine bağlamak ve ikisini birden açmaktır. Bilgisayarınızı bağlamak için hangisini kullandığınıza bağlı olarak TV'nin doğru ekran konektörüne (hdmi vs.) ayarlandığından emin olun ve birkaç saniye içinde oturum açma ekranınızın göründüğünü görmelisiniz.

Çözünürlüğün beklediğiniz gibi olmadığını düşünüyorsanız veya bulanık görünüyorsa, doğru olanı manuel olarak ayarlamanız gerekebilir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

  1. Windows arama çubuğunda Gelişmiş görüntü bilgilerini görüntüleyi arayın ve ilgili sonucu seçin.
  2. Birden fazla ekran bağlıysa, TV'nizi seçmek için açılır menüyü kullanın.
  3. Ekran X için Ekran adaptörü özelliklerini seçin (örneğimiz Ekran 1 diyor).

Windows'ta harici bir monitörün çözünürlüğü nerede değiştirilir.

  1. Tüm modları listele'yi seçin.
  2. Listeyi kullanarak TV'nizin desteklediği çözünürlüğünü bulun, seçin ve ardından Tamam'ı seçin.
İlginizi çekebilir

USB Kullanarak TV'nize Telefon veya Tablet Bağlama

Telefonlar gelişmeye devam ettikçe, çoğu bilgisayarın gücünü mobil formda görüyoruz. Bu nedenle, akıllı telefonlar muhteşem çoklu görev yetenekleri sunar. Ancak..

TV'yi Monitör Olarak Kullanma Sorunları

TV'ye bağlı bilgisayarınızı oyun oynamak için kullanmayı planlıyorsanız, çözünürlüğün ötesinde göz önünde bulundurmanız gereken başka bir faktör vardır: hızı. Çoğu TV, yüksek hızlı oyunlar için tasarlanmamıştır, bu nedenle yalnızca 60 Hz veya 30 Hz yenileme hızını destekleyebilir (eski konektör standartlarıyla sınırlandırılmışsa). Bu, standartların altında bir oyun deneyimi sağlayabilir. Özellikle bir oyun monitöründe daha yüksek yenileme ve kare hızlarında oynamaya alışkınsanız.

Oyun oynamak için tasarlanmamış TV'ler de oldukça yavaş tepki sürelerine sahiptir. Tepki süresi; bir pikselin renk değiştirmesi için geçen süredir. 5 ms'nin üzerindeki herhangi bir değişim, görüntülerde gölgelenmeye yol açarak daha kötü bir görsel deneyime yol açabilir.

Yüksek yenileme hızları ve yanıt süreleri, bağlantılı olarak, yüksek giriş gecikmesine de yol açabilir: bu, sizden, yani kullanıcıdan gelen bir girişin ekrana kaydolması için geçen süredir. Bu, yüksek tempolu oyunlarda sorunlu olabilir ve rekabetçi oyunlarda gerçekten engelleyici olabilir. Bire bir çok oyunculu oyunlar oynamayı planlıyorsanız, düşük giriş gecikmesi gerçek bir fark yaratabilir ve eski TV'leri monitör olarak kullanmaktan tamamen kaçınmak anlamına gelebilir.

Daha yeni TV'ler genellikle bir "oyun modu" içerir, ancak bu sorunları sadece hafifletebilir. TV'nizin neler yapabildiğini ve oyun oynamayı nasıl etkileyebileceğini öğrenmek için kılavuzunuza bakın.

TV'nize ve onu PC'nize bağlamak için kullandığınız konektöre bağlı olarak, bant genişliğinden ve işlemden tasarruf etmek için bir çeşit renk sıkıştırma kullanma şansı da vardır. İdeal koşullarda, TV'nizin 4:4:4 renk alt örneklemesini kullanacağı yerlerde, 4:2:2 veya hatta 4:2:0'a yol açan sıkıştırma, görüntünün önemli ölçüde daha kötü görünmesine neden olabilir.

Bilgisayarınız için doğru TV olup olmadığına karar vermeden önce TV'nizin istediğiniz çözünürlükleri 4:4:4 sunup sunamadığını kontrol edin.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!