Ogznet.com
Ogznet.com
Image by rawpixel.com

Uçak Yolculuklarında Hastalıklardan Korunmak için Yapılması Gerekenler

Birçok yolcu, her seyahat veya tatilden sonra hastalandıklarını belirtir. Bunun nedeni yemek mi, su mu, yoksa uçak yolculuğu mu? Yediğiniz veya içtiğiniz bir şeyden hasta olabileceğiniz gibi uçtuktan sonra da hastalanmak konusunda haklı olabilirsiniz.

Çalışmalar her seferinde farklı bir sonucu işaret etsede, çoğu havayolu aracının soğuk algınlığının en önemli taşıyıcıları olduğunu göstermektedir. Uçaklarda soğuk algınlığına yakalama riskinin yüzde 20'ye kadar arttığını gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Ayrıca Journal of Environmental Health Research (Çevre Sağlığı Araştırmaları Dergisi) 'nde yapılan bir başka araştırmada, soğuk algınlığının bir uçakta normal günlük yaşamdan 113 kat daha fazla bulaşma olasılığı olabileceği bulundu.

Uçakta Soğuk Algınlığına Neden Olan Şeyler: Düşük Kabin Nemi

Journal of Environmental Health Research çalışmasının ana dayanağı yüksek irtifalara çıkıldıkça düşen kabin nem miktarıdır. Kabin neminin düşmesi ile potansiyel virüs bulaşma olasılığı artmaktadır. Çalışmanın devamında, aktif olarak hava sirkülasyonu yapan hava taşıtlarının, virüs bulaşma oranını azalttığı sonucuna varılmıştır.

Çoğu ticari havayolu, nemin tipik olarak yüzde 10 veya daha düşük olduğu 30.000 ila 35.000 feet yükseklik aralığında uçar. Bu kadar düşük nem seviyelerinde, burunlarımız ve boğazlarımızdaki mukusun “doğal savunma sistemi” kurur ve sekteye uğrar. Bu yüzden soğuk algınlığı ve grip mikroplarının size bulaşması için uygun ortamı oluşturur.

Mukosiliyer klirens sistemi olarak adlandırılan bu koruyucu sistem, zararlı mikroplara ve bakterilere karşı ilk savunma hattınızdır.

İşte bu gibi uçak yolculuklarından sonra hastalanmamak için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

1. Bol bol su için. Bol su içmek, baş ağrısı, mide problemleri, kramplar, yorgunluk ve daha fazlasına yol açabilecek hava yolculuğunun genel dehidrasyon etkilerine karşı etkili olur ve aynı zamanda önleyici doğal bağışıklık mekanizmalarınızın daha iyi çalışması için metabolizmanızı güçlendirebileceğini de ortaya koyuyor.

Uçuş boyunca düzenli olarak su içmek, uçuştan önce veya uçuş sırasında bir seferde çok fazla su içmekten daha etkili olabilir; bu, koruyucu sisteminizi güçlendirecektir.

Mukoza zarlarınızı nemli tutmak için diğer seçenekler arasında yüzün buğulanması ve nemli bir bezle nefes alınması bulunur.

2. Ellerinizi temiz tutun. Elleriniz, uçaklarda ve başka yerlerde soğuk algınlığı, grip ve diğer mikroplarla ilk temasın en sorunlu noktasıdır. Bilim adamları, soğuk algınlığına ve gribe neden olan virüslerin cildinizde veya katı nesnelerde ve yüzeylerde saatlerce yaşayabileceğini bildirmektedir. Travelmath'a göre, uçaklardaki en kirli yüzeyler tepsi tablaları, tepegöz hava delikleri, lavabo muslularının tutma yerleri ve emniyet kemeri tokalarını içerir.

Neyse ki, ellerinizi sıcak su ve sabunla yıkamak gibi basit bir eylem ile bu zararlı mikroorganizmaların transferine karşı koyabilirsiniz. Mümkünse, uçuş sırasındaki yemeklerden önce ve uçuşunuzdan sonra ellerinizi yıkayın. Uçaklardaki suyun tipik olarak içilemediğini unutmayın, bu nedenle el yıkamayı bir el dezenfektanı ile tamamlamak mantıklı olabilir.

Tepsi masalarının yüksek miktarda mikrop taşıdığı için herhangi bir yemek veya atıştırmalıktan önce kendiniz dezenfekte edici bir bezle silebilirsiniz.

3. Ağız ve Diş temizliğini atlamayın. Ellerinizi temiz tutmanın mikropların bulaşmasını önleyebilmesi gibi, mikrop öldürücü ağız yıkama suyunun kullanılması uçuş sırasında başka bir koruma katmanı eklerken aynı zamanda boğazınızı nemli tutmaya yardımcı olabilir.

4. Takviye Vitamin alabilirsiniz. Vitaminlerin alındıktan sonra hemen etki gösterdiği ispatlanmamıştır ancak birçok yolcu bunların işe yaradığını belirtir. Bu arada, National Institutes of Health (NIH), kesin bir veri olmadığını, semptomların şiddetini veya süresini azaltabilmesine rağmen, yüksek dozda C vitamininin soğuk algınlığını önleyeceğini gösteren bir delil olmadığını belirtiyor.

5. Havadaki mikropları önleyin. National Institutes of Health (NIH), havadaki mikropları, soğuk virüs enfeksiyonu için en önemli iki kaynaktan biri olarak belirtmektedir; bazı insanlar enfeksiyonu önlemek veya başkalarına bulaştırmamak için koruyucu yüz maskeleri takmaktadır. Bu tip maskeler bazı insanlar için külfet gibi gelse de uçak yolculuklarından sonra hastalanmamak için etkili bir yol olabilir.

Bir maske takmak istemiyorsanız, mikroplardan kaçınmak pencere tarafındaki koltuğu seçmek mantıklı bir seçim olabilir. Bir çalışma, koridor tarafında oturan insanlara virüs bulaşma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Ayrıca, hangi tarafta oturursanız oturun, mikropları yüzünüzden uzaklaştırmak için hava üfleyiciyi kullanabilirsiniz. Uzmanlar mikropları ağzınızdan ve burnunuzdan uzaklaştırmak için, hava akışını açmanız gerektiğini söyler.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz