Ogznet.com
Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri Paylaş:

Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri

Windows Alternatifi Ücretsiz İşletim Sistemleri

Windows Benzeri Ücretsiz İşletim Sistemleri

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Hiç bir maliyeti olmayan hızlı, ücretsiz ve yeni bir işletim sistemine mi ihtiyacınız var? Windows'un ücretsiz ve açık kaynaklı alternatifi olan Linux'u duymuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar için başka birçok ücretsiz işletim sistemi vardır. Bir işletim sisteminden bekleyebileceğiniz standar tüm görevleri gerçekleştirebilen bu ücretsiz işletim sistemleri, Windows'a güçlü alternatiflerdir.

1. Linux: En İyi Windows Alternatifi

Linux: En İyi Windows Alternatifi

Linux ücretsiz ve Windows'tan sonra en popüler işletim sistemidir, kolayca bulunabilir ve bir çok online kurulum ve kullanım rehberine sahiptir, bu da onu Windows için bariz olarak en iyi alternatif haline getirir.

Linux'un bir diğer güzelliği de tüm donanım sistemlerinde çalışabilmesidir. Windows'a ücretsiz bir alternatif arıyorsanız, şu anda en popüler Linux işletim sistemi olan Linux Mint'i deneyin. Ama macOS'un görsel tasarımını seviyorsanız Elementary OS'mi düşünebilirsiniz.

Linux, Windows'a alternatif bir numaralı ücretsiz işletim sistemidir.

 

Chromium OS, zamanlarının çoğunu web'de geçiren kişiler için hızlı, basit ve daha güvenli bir bilgi işlem deneyimi sağlayan bir işletim sistemi oluşturmayı amaçlayan açık kaynaklı bir projedir.

Google Chrome OS, Chromebook'lar olarak bilinen birkaç düşük maliyetli ve bazı yüksek kaliteli dizüstü bilgisayarlarda mevcuttur. Ayrıca, eski tip donanımlara yüklenmeye uygundur ve ücretsiz olarak indirilebilir.

Hafif ve bulut bilişime odaklanan Chrome OS, web'de gezinme, sosyal ağ ve ofis programları (word, excel) için mükemmeldir. Medya oynatma konusunda yeterli değildir, ancak medya düzenleme yetenekleri iyidir. Oyun, web uygulamaları ve Google Stadia gibi yayın hizmetleri aracılığıyla mümkündür.

Kullanımı kolay bir işletim arıyorsanız, Chrome OS PC'ler için iyi bir ücretsiz işletim sistemidir.

 

Çoğu kişi FreeBSD'nin başka bir Linux dağıtımı olduğunu düşünüyor. Linux'un Unix benzeri köklerini paylaşırken, FreeBSD, Berkeley Yazılım Dağıtımı'nın (BSD) modern, açık kaynak sürümüdür.

FreeBSD, sunucuları, masaüstlerini ve gömülü platformları güçlendirmek için kullanılan bir işletim sistemidir. Büyük bir topluluk, otuz yıldan fazla bir süredir onu sürekli olarak geliştirdi. Gelişmiş ağ iletişimi, güvenliği ve depolama özellikleri, FreeBSD'yi en yoğun web sitelerinin çoğu ve en yaygın gömülü ağ ve depolama aygıtları için tercih edilen platform haline getirmiştir.

FreeBSD, Linux'un bir akrabası olarak düşünülebilir ve kodu birçok yerde bulunabilir. Bunlara Apple'ın macOS'u ve Sony'nin PlayStation 4 işletim sistemi dahildir.

Genel olarak FreeBSD, hem sunucular hem de masaüstleri için güvenilir bir işletim sistemidir. Varsayılan olarak bir masaüstü ortamıyla birlikte gelmese de, GNOME, KDE ve Xfce masaüstleri için destek vardır.

4. FreeDOS: MS-DOS Tabanlı Ücretsiz İşletim Sistemi

FreeDOS - MS-DOS Tabanlı Ücretsiz İşletim Sistemi

FreeDOS, klasik DOS oyunlarını oynamak, eski iş yazılımlarını çalıştırmak veya gömülü sistemler geliştirmek için kullanabileceğiniz açık kaynaklı, DOS uyumlu bir işletim sistemidir. MS-DOS üzerinde çalışan herhangi bir program da FreeDOS üzerinde çalışmalıdır.

FreeDOS, Windows'un selefi MS-DOS'a dayanmaktadır. Daha eski oyun ve uygulamaları destekleyen ücretsiz bir işletim sistemi olan FreeDOS, ağınıza kolayca bağlanabilir. Ek olarak, klasik DOS deneyimini geliştirmek için araçlardan uygulamalara ve oyunlara kadar çeşitli yazılım paketleri yüklenebilir.

FreeDOS, eski verileri kurtarmak için olduğu kadar üretkenlik için de faydalıdır.

Modern bir masaüstüne, eski bir teçhizata sahip olmanız veya onu sanal bir makinede çalıştırmanız fark etmez. FreeDOS, 80'li / 90'lı yılların bilgisayarlarını anımsatan daha geleneksel bir deneyim arıyorsanız harika bir seçenektir.

 

Bir başka UNIX tabanlı ücretsiz Windows alternatifi olan illumos, 2009 yılında Oracle tarafından terk edilen bir işletim sistemi olan OpenSolaris'e dayanmaktadır. BSD ve System V Release 4 (SVR4) temelli illumos çekirdeği, birçok OpenSolaris çatalının kalbidir.

Bu, Linux çekirdeğinin her Linux dağıtımında bulunma biçiminden farklı değildir.

6. ReactOS: Ücretsiz Windows Klonu İşletim Sistemi

ReactOS - Ücretsiz Windows Klonu İşletim Sistemi

En sevdiğiniz Windows uygulamalarını ve sürücülerini güvenebileceğiniz açık kaynaklı bir ortamda çalıştırdığınızı hayal edin. ReactOS'un misyonu budur!

Linux ve UNIX olan alternatifleri sizin ilginizi çekmiyorsa, Windows alternatifiniz olarak ReactOS'u düşünün.

İlk olarak 1996 yılında bir Windows 95 klon projesi olarak başlatılan resmi web sitesi, "ReactOS'un nihai amacının, son kullanıcı değişikliği fark etmeden Windows'u kaldırmanıza ve ReactOS'u yüklemenize izin vermek olduğunu" belirtir.

Kısacası, amaç PC'nizi daha önce yaptığınız gibi kullanmaya devam edebilmenizdir. ReactOS, 9 milyon satırdan fazla kod içerir ve açık kaynaklıdır.

Bununla birlikte, ReactOS epey bir süredir alfa aşamasındadır. Adobe Reader gibi bazı uygulamalar ReactOS üzerinde çalışacak olsa da çoğu program çalışmayacaktır. Yine de hafiftir, çalışması için sadece 500MB sabit disk alanı ve 96MB RAM gerektirir.

ReactOS, belki ileride Windows'a mükemmel ve ücretsiz bir alternatif olabilir, ancak o zamana gelene kadar değerlendirmeniz için önyükleme CD'sinden yükleyin veya LiveCD'yi mevcut işletim sisteminizde çalıştırın.

7. Haiku

Haiku - Haiku ücretsiz ve açık kaynaklıdır ve ilk olarak 2001 yılında piyasaya sürülmüştür.

Haiku ücretsiz ve açık kaynaklıdır ve ilk olarak 2001 yılında piyasaya sürülmüştür. O zamandan beri, bu ücretsiz işletim sistemi sürekli geliştirilmektedir ve çeşitli uygulamaları çalıştırmaktadır. Haiku, özellikle kişisel bilgi işlemi hedefleyen açık kaynaklı bir işletim sistemidir. BeOS'tan ilham alan Haiku, hızlı, kullanımı basit, öğrenmesi kolay ve yine de çok güçlü.

Windows'a ücretsiz bir alternatif arıyorsanız, kesinlikle Haiku'ya bakmaya değer.

 

MorphOS, hafif, yüksek verimli ve esnek bir masaüstü işletim sistemidir. Öncelikle tescilli ve açık kaynaklı bileşenleri içerir. Pek çok özelliği, 3D donanım hızlandırmayı kullanabilen, olağanüstü derecede özelleştirilebilir modern bir grafik kullanıcı arabiriminden, 68k işlemci ailesini taklit eden ve böylece Commodore Ax00 serisi bilgisayarlar için geliştirilen eski uygulamaları şeffaf bir şekilde çalıştırmaya izin veren yüksek performanslı bir Just-in-Time derleyicisine kadar uzanır. Aşağıda açıklanan temel bileşenlerden bir seçim bulacaksınız.

Bununla birlikte, Mac deneyiminiz Apple'ın x86 CPU'ları benimsemesiyle sona erdiyse, bir Windows alternatifi yararlı olabilir. Eski iMac, Mac Mini veya Power Mac'i keşfetme zamanı!

9. AROS

 

AROS, MorphOS'a benzer bir geçmişe sahip, ancak x86 sistemleri için tasarlanmış ücretsiz bir işletim sistemidir. Bazı yönlerden, PC'niz veya dizüstü bilgisayarınız eski ve yeni yazılımları çalıştırabilen modern bir Amiga bilgisayarına dönüşür.

Bununla birlikte, eski Amiga disklerini 3,5 inçlik bir sürücüyle bile modern bir bilgisayarda okuyamayacağınızı unutmayın. Bu nedenle, ROM'larla sınırlı olacaksınız.

Bu, Windows'a ilginç bir alternatif oluşturur. PC'ler için bu ücretsiz işletim sisteminden iyi bir tat almak için AROS'unLlive CD sürümünü deneyin.

 

MenuetOS, tamamen assembly dilinde (64bit ve 32bit) yazılmış bir PC işletim sistemidir. Özellikleri, çoklu işlemci desteği ve grafik kullanıcı arayüzü ile önceden ve gerçek zamanlı çoklu görevi içermesidir. Menuet64, Lisans ve Menuet32 altında GPL altında yayınlandı.

Menuet, daha küçük, daha hızlı ve daha az kaynak gerektiren uygulamalar için hem 64 hem de 32 bit x86 derleme programlamayı destekler. Menuet başka bir işletim sistemine dayanmaz ve kökleri UNIX veya POSIX standartlarına dayanmaz. Tasarım amacı, normalde programlamayı karmaşıklaştıran ve hatalar oluşturan bir işletim sisteminin farklı bölümleri arasındaki ekstra katmanları kaldırmaktır.

MenuetOS ayrıca USB web kamerası desteği sunar ve 1920x1080'e (16 milyon renk) kadar çözünürlükleri yönetir. E-posta istemcisi, FTP ve HTTP sunucusu ile birlikte bazı tanınabilir oyunlar da yerleşiktir. MenuetOS'u CD veya USB'den de başlatabilirsiniz.

11. PrimeOS

PrimeOS - PrimeOS işletim sistemi, milyonlarca Android uygulamasına erişim ile Windows veya MacOS'a benzer eksiksiz bir masaüstü deneyimi sunar.

Zaten Android kullanıyorsanız, PrimeOS'u seveceksiniz. PrimeOS ile neler yapabilirsiniz? PrimeOS işletim sistemi, milyonlarca Android uygulamasına erişim ile Windows veya MacOS'a benzer eksiksiz bir masaüstü deneyimi sunar. Size her iki dünyanın en iyisini sunmak için tasarlanmıştır; Android ve PC'nin eksiksiz bir birleşimi.

Android'i ücretsiz Windows alternatifiniz olarak kullanmanın faydaları açıktır. Windows'tan sonra, en çok kullanılan işletim sistemidir. Android için uygulamalar her yerde ve muhtemelen zaten en az birini kullanıyorsunuz.

Bilgisayarınızı en iyi mobil oyun cihazına dönüştürün. Bu işletim sistemi ile herhangi bir Android oyununu Klavye ve Fare rahatlığında oynayın.

PrimeOS'u dizüstü bilgisayarlar için ücretsiz işletim sistemi olarak da düşünebilirsiniz.

12. RISC OS

 

RISC OS, Acorn tarafından Cambridge, İngiltere'de tasarlanmış bir bilgisayar işletim sistemidir. İlk olarak 1987'de piyasaya sürülen modelin kökenleri, Arm mikroişlemcisini geliştiren orijinal takıma kadar izlenebilir.

Bazı açılardan biraz temel olsa da, RISC OS kullanıcıya işlevsel bir masaüstü deneyimi sunar. Ofis programlarından medya düzenleyicilere kadar olması gereken tüm uygulamalar mevcuttur. Bu, Windows'tan farklı, alışılmadık bir işletim sistemidir, ancak ücretsiz bir işletim sistemine ihtiyacınız varsa denemeye değer.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!