Mimarlar için En İyi 5 Ücretsiz Mimari Yazılım

Mimarlar için En İyi 5 Ücretsiz Mimari Yazılım
Image from stockvault.net

En iyi 5 mimarlık yazılımı ile mimari tasarımlar ve çizimler yapabilirsiniz. Pratik yapmak isteyen bir mimarlık öğrencisi yada; paradan da tasarruf etmek isteyen profesyonel bir çalışan olabilirsiniz. Bu programlar mimari tasarım ile ilgilenen herkes için uygundur.

1. DesignWorkshop Lite

DesignWorkshop Lite

Bu ücretsiz yazılım, ev ve kat planlarının yanı sıra gerçekçi bir model görmek istediğiniz herhangi bir manzara için 3D tasarım sunar. Arayüz gerçekten kullanıcı dostudur ve yükseklik, projeksiyon, uzatma, yakınlaştırma ve uzaklaştırma, nesnelere ve malzemelere isim ekleme ve kullanıcı için görsel bir adım atma deneyimi gibi özelliklere izin verir. Metin mesajları eklenebilir ve kullanıcı sanal kalemle çizim yapmakta serbesttir. Daireler ve dikdörtgenler gibi şekiller de mevcuttur ve kesilmiş kopya seçenekleri de vardır. Kullanıcılar, JPG, GIF, PICT ve diğer bazı ortak formatlarda fon görüntülerini içe aktarmakta özgürdür.

Bu yazılım kat planları için ideal değildir, ancak bir tane oluşturmak için kullanmayı deneyebilirsiniz. Kullanıcılar, gerekenden daha fazla fare kontrolünden ve karmaşık tasarım araçlarının eksikliğinden şikayetçi olmuşlardır. Belirli bir alanın 3B görüntülerini görüntülemek istiyorsanız ve gelişmiş mimari araçları aramıyorsanız, bu yazılım sizin için idealdir. Basit kullanıcı arayüzü çevrimiçi düzenleme ve tasarım konusunda pek deneyimli olmayan bir kullanıcı için idealdir.

2. My Virtual Home

My Virtual Home

Bu, kullanıcıya, örneğin duvarlar, kapılar, banyolar gibi belirli bir yapı türünün etkisinin gerçek bir gösterimini gösterdiğinden, evlerinin nasıl görüneceğini öngörmek ve planlamak isteyenler için harika bir yazılımdır; evin düzeni ve yapısı üzerinde durur. Bu yazılım, nesnelerin, yüzeylerin, malzemelerin oldukça yaratıcı ve etkileşimli modellerini sunar ve aynı zamanda, mizanpajın farklı bölümlerinde aydınlatmanın nasıl görüneceğini belirler.

Bir mimar kiralamak istemeyenler için, ya da sadece evlerinin neye benzemesini istedikleri hakkında bir fikir edinmek isteyenler için, bu yazılım ile mimara aynı şekilde talimat verebilirler. Üstelik ücretsizdir ve onlarla nasıl iletişim kuracağının yanı sıra malzeme ve hizmet tedarikçilerinin ayrıntılarını içerir. Sadece bina malzemeleri değil, ev dekorasyon ve bahçe malzemeleri de temin edilmektedir.

Bu görünüşte mükemmel olan yazılımın tek dezavantajı, büyük ölçüde Avustralyalı bir kitleyi hedeflemektedir. Bu nedenle, Avustralya’da kalmadığınız sürece, sunulan malzemelerin yanı sıra tedarikçilerin maliyeti sizin için hiçbir fayda sağlamayacaktır. Tasarım amacı için, bu yazılım harika, ama tedarik listesi uyumsuzdur.

3. AutoCAD Architecture

AutoCAD Architecture

Bu, özellikle mesleğe yeni atılmış mimarlara ve daha önce mesleğe atılmış olan mimarlara yöneliktir. Her mimarlık öğrencisinin aşina olduğu gelişmiş araçlarla dolu olan bu yazılım, ayrıntılı bir hassasiyet, kolay taslak hazırlama ve sorunsuz tasarım oluşturma sunar. AutoCAD Architecture iki versiyonda gelir: ücretsiz deneme ve ücretli.

Windows ile tam uyumlu (hem 32 bit, hem 64 bit), bu yazılım, oluşturduğunuz çizimlerin, grenli olarak gösterilen pürüzsüz, daha pürüzlü bir malzeme olarak gösterilen gerçek yaşam davranış-pürüzsüz malzemesini göstereceği gerçeği bakımından benzersizdir.

Autocad'e Alternatif Programlar
İlginizi Çekebilir

Autocad'e Alternatif Programlar

4. SketchUp

Google SketchUp’a adını verdikten sonra, bu yazılım hızla kullanıcılar arasında popülerlik kazandı. SketchUp, SketchUp Make ve SketchUp Uzmanları gibi çeşitli sürümlerde gelir, kullanıcılar kendilerine uygun gördükleri sürümü seçebilirler. SketchUp sınırlamaları nedeniyle çok fazla eleştiriyle karşı karşıya kaldı - dikdörtgenler veya daireler gibi düz kesilmemiş bir şekli tanıyamıyor ancak kendine özgü bir şekli var.

Ancak birçok eklenti ve yardımın sağlandığı bir forum sunar. Öğrenilmesi çok kolaydır, net 3B görüntüler oluşturur, döşemeyi kontrol etmenizi sağlar, ahşap işçiliği, garaj, baraka, güverte vb. ek armatürler oluşturabilirsiniz. Her nesne, yüzey ve malzeme kesinlikle bir artı olan kendi benzersiz dokusu ile birlikte gelir.

5. Revit Architecture

revit

Revit, yazılımı kullanmak için tüm kullanıcılara üç yıllık ücretsiz bir lisans sunar, ki bu gerçekten harika. Ücretsiz üyelik bu yazılımı mimarlık öğrencileri için ideal kılar. Son derece yapılandırılmış ve profesyonel olan bu yazılım, yaptığınız andaki değişiklikleri kaydeder ve size ideal bir deneyim sunmak için üzerinde çalıştığınız peyzajı / planı değiştirmeye devam eder. Doğruluk, bu yazılım için önemli bir artıdır - tasarımları temiz ve hatasız olarak garanti eder ve sunar. Kullanıcılar herhangi bir yapı tasarlayabilir ve 3B formda görüntüleyebilir, hızlı bir şekilde taslak oluşturabilir ve yapım sürecinin başından başlayarak kullanıcının çıkarmak istediği parçalara kadar denetleyebilir.

Revit yeni öğrenciler ve evlerini planlayan meslekten olmayan kişiler için sadece mimari çalışma sunar. Tasarım tecrübesi olan bir kişi Revit'i binalar, demirbaşlar ve ek detaylar oluşturmak için kullanabilir.

Ödemeyi dikkate almazsanız, ArchiCAD ayrıca yüksek kaliteli tasarım ve verimli performans sağlayan gerçekten iyi bir mimari yazılımdır. ArchiCAD, AutoCAD gibi ücretsiz bir deneme imkanı sunsa da, kullanıcılar ücretli sürüme yönlendiriliyor; Çünkü deneme sürümünde pek çok özellik sunulmuyor.

DreamPlan Home Design, sadeliği ve temel sunumu ile SketchUp'a benzer şekilde listemize giren bir başka özgür yazılımdır, ancak DreamPlan, son derece sınırlı ve basit nesne tabanı, malzeme ve araç yelpazesi sunarken, SketchUp, çok daha yaratıcı seçenekler sunar. SketchUp ayrıca son derece kullanıcı dostudur ve DreamPlan'a göre bir başka avantaj sağlar.

MicroStation, birçok kişi tarafından kullanılan bir mimarlık yazılımıdır; çünkü çalışması için sabit bir arayüz sağlar. Kulağa güzel geliyor ancak, kullanıcılar yazılımın çok zor olduğundan ve bilgisayar için performans sorunlarına yol açtığından şikayet ediyorlar.

AutoCAD Kullanırken Bilmeniz Gereken 50 Komut
İlginizi Çekebilir

AutoCAD Kullanırken Bilmeniz Gereken 50 Komut

İnternette sunulan tüm mimari yazılım seçeneklerinden uygun yazılımı seçmek zordur, ancak maliyet, güvenilirlik, performans ve birinin ihtiyaçlarına uygunluğu, hatırlanması gereken en büyük ve en önemli faktörlerdir. Yazılım kullanmak için ödeme yapmak zorunda kalmamak harika gelse de, ücretli yazılım işleyiş ve hizmette bazen daha iyidir. Ancak, kimse para harcamak istemiyorsa, yukarıdaki listede belirtilen yazılımlardan herhangi birini kolayca kullanabilir ve makul oldukları sürece kusurlarına katlanabilir.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.