Ogznet.com
Ogznet.com
Image by rawpixel.com

Ücretsiz En İyi Şifre Yöneticisi Programları

İnternette kullandığınız şifreleri saklayıp, istediğiniz zaman güvenli bir şekilde temin edebileceğiniz ve tüm platformlarda da erişebileceğiniz en iyi ücretsiz şifre saklama programları burada.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Şifre yöneticileri, tüm şifrelerinizi güvenli bir şekilde saklayan programlardır. Ayrıca bu programlar, hesaplarınıza daha fazla güvenlik sağlamak için karmaşık şifreler oluşturmanıza olanak tanır ve daha sonra bu şifrelere  tek bir ana parola ile ulaşabilirsiniz.

1. Bitwarden

  • Fiyat: Ücretsiz ve Açık kaynaklı ve ayrıca Ücretli Premium versiyonu mevcut
  • Platform: Windows, MacOS, Linux, iOS, Android, Web Tarayıcılar

Bitwarden şifre yöneticisi

Bitwarden, 2016 yılında çıkan ücretsiz ve açık kaynaklı bir şifre yöneticisidir. “Açık kaynak” etiketi, kodun GitHub'da mevcut olduğu ve kodlama bilen herkesin istediği gibi bu kodları indirip kendi değişikler yapabilceği anlamına gelir. Şirkete göre, program bağımsız güvenlik araştırmacıları ve üçüncü taraf güvenlik denetim firmaları tarafından denetleniyor.

Programı kullanmak için e-posta adresinizi ve ana şifreyi girerek ücretsiz bir hesap oluşturmanız ve ardından e-postanızı doğrulamanız yeterlidir. Bundan sonra, oturum açma kimlik bilgileri, kredi kartı bilgilerini manuel olarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca kullanışlı bir şifre üreticisi de bulacaksınız.

Bitwarden, yıllık belli bir ücret karşılığında premium abonelik de sunuyor. Bu yıllık plan, dosya ekleri için 1 GB şifreli depolama alanı, iki adımlı oturum açma seçenekleri, bir TOTP doğrulama kodu (2Fa) oluşturucusu, veri ihlali raporları ve daha fazlasını ekler.

Bitwarden'ı doğrudan bilgisayrınıza yüklemek istemiyorsanız, Chrome, Firefox, Opera, Microsoft Edge, Safari ve diğer tarayıcılar için eklenti şeklinde kullanabilirsiniz. Bitwarden'deki şifrelere herhangi bir cihazdaki herhangi bir web tarayıcısını kullanarak da erişebilirsiniz. Bitwarden, şifrelenmiş verileri senkronizasyon amacıyla bulutta depolar.

2. KeePass

  • Fiyat: Ücretsiz ve Açık kaynaklı
  • Platform: Windows, MacOS, Linux, iOS, Android, Web Tarayıcılar

KeePass şifre saklama programı

Açık kaynaklı bir şifre saklama programıdır ve tamamen ücretsizdir. Sha-256 karma kimlik doğrulamasına sahip güçlü bir AES-256 şifre kullanan uçtan-uca şifreleme sunulmaktadır. KeePass, dizüstü, mobil cihaz veya masaüstü bilgisayarınıza şifrelerinizi depolar.

KeePass, şifrelerinizi güvenli bir şekilde yönetmenize yardımcı olan ücretsiz bir açık kaynak şifre yöneticisidir. Tüm şifrelerinizi bir ana anahtarla kilitlenmiş tek bir veritabanında saklayabilirsiniz. Tüm veritabanının kilidini açmak için sadece tek bir ana şifreyi hatırlamanız gerekir. Veritabanı dosyaları, şu anda bilinen en iyi ve en güvenli şifreleme algoritmaları (AES-256, ChaCha20 ve Twofish) kullanılarak şifrelenir.

KeePass, çeşitli modern masaüstü ve mobil platformlarda çalışabilen, güçlü ve özelleştirilebilir bir şifre yöneticisidir. Ancak, teknik olmayan kullanıcılar kullanımı biraz zordur. Tarayıcı entegrasyonu için eklentiler mevcuttur.

Bir şifre üreticisi ile yeni bir şifre girdiğinizde KeePass otomatik olarak doldurur. Ayrıca, şifre üreticisini ayarlamak için bir çok yapılandırma yapmanıza izin verir.

Şifre üreticisi, isteğe bağlı olarak şifreler oluşturmanızı sağlar. KeePass'ın şifre üreticisi özelliği, noktalama işaretlerinin dördüncü kategorisini sonlandırır ve ü ve Ñ gibi yüksek ANSI karakterinin yanı sıra boşluk karakteri de eklemenize izin verir.

KeePass, veritabanını bulutta değil yerel depolama biriminde yönetir. Veriler yerel olarak tutulduğundan, veri ihlalini en aza indirir.

KeePass gerçekten ücretsizdir ve tüm kaynak koduna bakabilir ve güvenlik özelliklerinin doğru bir şekilde uygulanıp uygulanmadığını kontrol edebilirsiniz.

3. Password Safe

  • Fiyat: Ücretsiz ve Açık kaynaklı
  • Platform: Windows, MacOS, iOS, Android

Password Safe şifre saklama programı

Password Safe, uçtan uca güçlü şifreleme sağlayan açık kaynaklı bir seçenektir. Bu şifre yöneticisi sadece mükemmel özellikleri nedeniyle değil, aynı zamanda dünyaca ünlü şifreleme uzmanı Bruce Schneier tarafından geliştirildiğinden popülerdir.

Password Safe, Windows için kullanılabilir ve Android, iOS, Linux ve Mac için üçüncü taraf uygulamalara sahiptir. PWSafe'in Windows programının kullanımı zor değildir ancak çok fazla özelliklerinin olmaması, tarayıcınıza kolayca entegre oalmayacağı anlamına gelir.

Otomatik doldurma kullanılabilir, ancak kurulumu kolay bir eklenti aracılığıyla olmaz. Bu şifre yöneticisinin tek iyi özelliği şifre saklamadır. Kullanıcılar ayrıca şifreleri sorunsuz bir şekilde diğer şifre yöneticilerine aktarabilirler.

En büyük dezavantajı bulut senkronizasyonunun kullanılamamasıdır. Bu nedenle şifre kasanızı USB ile paylaşmanız gerekecektir. Güçlü şifreler oluşturmak için program içinde bir şifre oluşturucu da vardır.

Kolaylığı nedeniyle Password Safe, aktif açık kaynak topluluğu sayesinde tüm platformlar için mevcut en basit ama etkili bir şifre saklama programı olmaya devam ediyor.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz