Ücretsiz ve Açık Kaynak En İyi 8 Wiki Scripti

Ücretsiz ve Açık Kaynak En İyi 8 Wiki Scripti

Bilgi yönetimi Vikipedi ile yeni bir cephe açtı. Bu sadece bir bilgi okyanusu değil, aynı zamanda ziyaretçilerin tüm sayfaları oluşturmasına ve düzenlemesine izin verir. Yani, Vikipedi ligine katılmak ve kendi web sitenizi oluşturmak için kendi wiki'nizi oluşturmak istiyorsanız, bir Wiki scripti bunu kolayca yapmanızı sağlar.

Wiki Yazılımı ile işbirlikçi bir bilgi portalı oluşturabilir veya bir topluluk web sitesi oluşturmak için devam edebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin web sitenize kolayca katkıda bulunmalarını sağlar. İçeriğini belirli bir konuya ekleyebilirler.

Burada, Vikipedi gibi bir platform oluşturmanızı sağlayan En İyi Wiki Scriptlerinin bir listesini derledik.

Bu Wiki scriptleri ücretsiz ve açık kaynaktırlar. Kolayca yönetilebilir ve tamamen işlevsel bir wikiyi kolayca oluşturmanıza izin verir. Bu Wiki scriptlerini kullanarak tamamen işlevsel bir Wiki'ye sahip olabilirsiniz. Kolay ve hızlı bir şekilde tamamen işlevsel ve tamamen yönetilebilir bir wiki sitesi ve birçok yönetimsel kontrol seçeneği sunarlar.

İşinizi kolaylaştırmak için bu wiki yazılım platformlarına kapsamlı bir genel bakış yaptık.

İşte En İyi Ücretsiz ve Açık Kaynak Wiki Scriptleri;

1. MediaWiki

MediaWiki, Wikipedia tarafından kullanılan bir wiki yazılım platformudur. Aslında, Wikimedia Foundation, Wikipedia da dahil olmak üzere tüm projelerinde MediaWiki Yazılımı kullanıyor.

MediaWiki, içerik yönetim sistemi olarak kullanabileceğiniz ücretsiz açık kaynaklı web tabanlı bir Wiki Yazılım Uygulamasıdır.

Wikipedia, Wiktionary vb. gibi Wiki web sitelerini çalıştırmak için kullanılıyor.

MediaWiki, PHP programlama dilinde yazılmıştır ve veritabanı yönetimi için MySQL kullanmaktadır.

MediaWiki zengin bir özellik seti sunar ve ek işlevsellik sağlamak için uzantı mekanizmasını içerir. Büyük projeleri yönetmek için kapsamlı bir şekilde donatılmıştır ve her saniye büyük içerikleri ve binlerce şarkıyı etkin bir şekilde yönetebilir.
Kullanıcı arayüzü son derece özelleştirilebilir ve üç yüz dilden fazla tercüme edilebilir.

MediaWiki'yi kullanarak, sayfaları kolayca değiştirebilir ve istediğiniz cümleleri yayınlayabilirsiniz. Bir sayfanın alt bölümlerini de düzenleyebilirsiniz.

Hepsinden iyisi, MediaWiki ile çalışmak için herhangi bir programlama becerisine sahip olmanıza gerek yoktur. Yazılım tamamen özelleştirilebilir ve 700'den fazla yapılandırma ayarı sağlar.

MediaWiki, özel sözdizimi kullanılarak oluşturulan zengin içeriğin işlenmesini de destekler. Örneğin, matematik formülleri LaTeX'in yardımıyla oluşturabilirsiniz. MediaWiki'deki diğer içerik türlerini grafik zaman çizelgeleri gibi yönetebilirsiniz.

Göreli kolaylığı ile resim galerileri ve küçük resimler oluşturabilir. MediaWiki'de, içeriği yalnızca köprüler kullanarak yapılandıramaz, aynı zamanda ad alanlarını da kullanabilir ve alt sayfaları da kullanabilirsiniz. MediaWiki işlevselliğini uzantıları kullanarak genişletebilirsiniz.

Sonuç olarak, MediaWiki web-tabanlı Wiki Yazılımı sizin için akıllı bir seçim olabilir. Buradaki en iyi ücretsiz wiki yazılımlarından biridir.

2. DokuWiki

DokuWiki bir Açık Kaynak Wiki Scripti olarak geliyor. Kullanımı çok yönlü ve basittir. DokuWiki bir veritabanı gerektirmez. En sevilen yönü, temiz ve okunabilir sözdizimi. Artı, bakım kolaylığı, yedekleme, DokuWiki'nin ayırt edici özelliği olan entegrasyonun yanı sıra, yöneticinin onu bir favori haline getirmesidir. Kurumsal bağlamda oldukça kullanışlıdır. Yerleşik erişim kontrolleri ve kimlik doğrulama konektörleri sunar.

DokuWiki geleneksel bir wikiden daha fazlasıdır. Çok sayıda eklentiye sahiptir. DokuWiki'nin birçok avantajı vardır. Kurulumu ve kullanımı kolaydır. DokuWiki'nin çok çeşitli uzantıları vardır. Düşük sistem gereksinimleri kullanır. Yerleşik Erişim Kontrol Listeleri vardır. DokuWiki açık kaynak ve cihazdan bağımsızdır. 50'den fazla dili desteklemektedir. Güncellemek hızlıdır. Yeni sayfalar kolayca eklenebilir.

Kolay yapılandırma (yönetici arayüzü üzerinden), şablonların ve eklentilerin kolayca indirilebilmesi ve uzantılarınızın geliştirilmesi mümkündür.

DokuWiki içeriğinizi kolayca yönetme potansiyeline sahiptir.

3. Tiki Wiki

Tiki açık kaynak ve ücretsiz Wiki Yazılımı. En yerleşik özelliklere sahiptir. Bir tarayıcı penceresinde hayal edebileceğiniz her özelliği vardır. Tiki, işbirlikçi veya etkileyici nitelikte olağanüstü web deneyimi sunan en esnek ve özelleştirilebilir yazılımdır.

2002'den bu yana başarıyla çalışan çok olgun bir groupware çözümüdür. Tiki projesine kaynak koduna 250'den fazla kişi katkıda bulunmuştur.

Üçüncü taraf uzantılarına güvenmek yerine, Tiki neredeyse tüm özellikleri ana kod tabanına dahil etmek için hepsi bir arada bir model kullanır. Yükseltmeler, bir özellik için geliştirmenin bir diğerini bozmayacağından emin olmaktan kolaydır.
Tüm özelliklere sıkı entegrasyon, farklı alanlarda içeriği tekrar kullanabilmenizi sağlar. Wiki sözdizimi tüm içerik özelliklerine dahil edilmiştir. Viki eklentileri, bir forum dizisinde, bir blog gönderisinde, neredeyse her yerde kullanılabilir.

4. PmWiki

PmWiki, web sitelerinin işbirlikçi oluşturma ve bakımını destekleyen bir başka çok popüler içerik yönetim sistemidir (CMS).

PmWiki sayfaları normal web sayfaları gibi görünür ve davranır. Mevcut sayfalarda kolayca değişiklik yapmanıza ve hatta temel düzenleme kurallarını kullanan web sitesine yeni sayfalar eklemenize olanak veren bir Düzenle bağlantısı içerir.

Başka bir iyi yön, herhangi bir HTML veya CSS kullanmanıza gerek olmamasıdır. Sayfa düzenleme herkese açık bırakılabilir veya küçük yazar grupları ile sınırlandırılabilir.

PmWiki'nin temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

Özel bir görünüm ve his elde edersiniz: Site yöneticisi, farklı tema ve HTML Şablonları kullanarak bir PmWiki sitesinin görünümünü ve işlevlerini değiştirebilir. Uygun bir tema yoksa, kolayca bir tane değiştirmek veya kendi kendinize oluşturmak için devam edebilirsiniz.

Erişim Kontrolü: PmWiki, tüm siteye, sayfa gruplarına veya tek tek sayfalara uygulanabilecek parola koruması sunar. Parola koruması, herkesin sayfaları okuyabilmesini, sayfaları düzenleyebildiğini ve ekleri karşıya yükleyebildiğini denetlemek için kullanılır. Erişim kontrol sistemi, mevcut şifre veritabanlarıyla bağlantılı olarak da çalışabilir.

Özelleştirme ve eklenti mimarisi: Temel özellikler çekirdek motora dahil edilebilir. Yöneticilerin özelleştirmesi ve yeni biçimlendirme eklemesi kolaydır.

PmWiki, GPL (Genel Kamu Lisansı) altında dağıtılmıştır. PHP'de yazılmıştır.

5. XWiki

XWiki Gelişmiş Açık Kaynak Kurumsal Wiki'dir. XWiki'nin ana vurgusu, ya birinci jenerasyon wiki ya da ikinci jenerasyon olarak kullanılabilir. Birinci Nesil Wikis olarak, içerik üzerinde işbirliği yapmak için kullanılabilir. İçerik oluşturmaya odaklanmıştır.

Özellikleri şunlardır:

Sayfa düzenleme: Metni biçimlendirmek, tablolar oluşturmak, bağlantılar oluşturmak, görüntüleri görüntülemek vb. için basit bir wiki sözdizimi sunar. Sayfaların içeriğini düzenlemek için güçlü bir WYSIWYG editörü sunar.

Sürüm Kontrolü: Bir sayfanın önceki sürümlerini görmenizi sağlar. Farklı sürümleri karşılaştırabilir veya geçmiş sürümlere geri dönebilirsiniz.

Haklar: Tüm sayfaların kimlerin düzgün görüntüleyebileceğini, düzenleyebileceğini veya silebileceğini kontrol etmenizi sağlar.

Arama: Joker karakterler kullanarak tam wiki'de arama yapın.

Dışa Aktarım: Viki sayfalarını PDF, XML, RTF veya HTML'ye dışa aktarın.

İkinci Nesil olarak wikis olarak, işbirlikçi web uygulamaları için kullanılabilir (wiki paradigması ve wiki sayfalarını düzenlemek için kullanılır).

Oluşturmak için kullanılabilir:

Bloglar: bir veya birden çok blog barındırır
Dosya Yöneticisi: Dosya ve klasörleri yönetin
Toplantılar: Toplantılar düzenlemek ve davetleri göndermek
Forumlar: Birden çok forum kullanarak önemli konuları tartışın
Görevler: Belirlenen projeler için görevler oluşturun ve görevlendirin

XWiki, web için eksiksiz bir araç takımı!

6. WikkaWiki

WikkaWiki, PHP'de yazılan ve sayfaları depolamak için MySQL kullanan standartlara uygun, hafif ve esnek bir wiki motorudur. Hız, genişletilebilirlik ve güvenlik için tasarlanmıştır. WikkaWiki GPL Lisansı altında yayınlandı.

Bazı göze çarpan özellikleri şunlardır:

 • %100 web tabanlı yükleyici / yükseltici.
 • İsteğe bağlı yeniden yazma kuralları desteği.
 • Kabuk / kök erişimi gerekli değildir.
 • Kolay Sayfa Düzenleme İşlevleri
 • Çok çeşitli eklentiler ve kullanıcı katkıları vardır.
 • Medya dosyası yükleme / indirme için kolay seçenekler
 • Yapılandırılabilir kullanıcı girişi ve kayıt ekranları.
 • WakkaWiki'den %100 web tabanlı yükseltme.
 • Gelişmiş kod vurgulama (GeSHi kullanarak).
 • Revizyon kontrol araçları ve hemen hemen tüm gerekli yönetim ayarları.

7. Twiki

Twiki şirketler ve kurumsal yapı için iyice organize ve profesyonel görünümlü bir wiki. 2009 yılında SourceForge.net Toplum Seçimi Ödülleri'nde En İyi Proje için bir finalist olarak aday gösterildi.

Esnek, güçlü bir seçenek arıyorsanız ve kurumsal wiki kullanımı kolay, Twiki sizin için mükemmel bir seçim olabilir.

Yapılandırılmış bir Wiki olarak işlev görür ve bir extranet ve Intranet üzerinde bir belge yönetim sistemi, bir proje geliştirme alanı, bilgi kaynağı veya başka bir grup yazılımı aracı çalıştırmak için kullanılabilir.

Web uygulamaları oluşturmak için kullanılabilir. Eklentileri kullanarak işlevselliğini genişletebilirsiniz.

Çekici bir arayüze sahiptir. Twiki Perl Platformunda kodlanır ve GPL altında yayınlanır.

Hepsinden iyisi, web uygulamaları oluşturmak için programlama becerisi gerektirmez.

8. ProProfs Wiki Software

ProProfs, birkaç dakika içinde kurumsal bir wiki oluşturmanın en mükemmel yoludur. Kolayca işbirliği yapmanızı ve içerik oluşturmanızı sağlar. Kamu ve kurumsal wiki'ler oluşturabilirsiniz. Sayfaları kolayca güncellemenize ve yönetmenize izin veren “tıklama” işlevi sunar.

Ve tüm bunlar kodlama veya programlama becerisi olmadan yapılabilir. Viki'niz herhangi bir kodlama bilgisi veya BT yardımı olmadan hazır ve çalışıyor. ProProfs kullanma sıfırdan dokümantasyon oluşturabilirsiniz. Bir tıklamayla HTML dosyalarını ve Word belgelerini içe aktararak Wikis oluşturmayı seçebilirsiniz. Wikis oluşturmak için bir WYSIWYG editörü sunar. İçeriği anında güncelleyebilir ve çalışmanızı revizyon geçmişi ile kaydedebilirsiniz.

Viki'nizi markalama fırsatı sunuyor. Özel logolar, arka plan resimleri ve şablonları düzenler. Hepsi bu kadar değil, özelleştirilmiş başlık oluşturmak için CSS stilleri ve HTML ve wiki'leriniz için kapak sayfaları var. Kurumsal wiki'nizde herhangi bir ProProfs yazmadan tam beyaz etiketi alırsınız.

ProProfs, ekibinizin birlikte çalışmasını güçlendirerek bilgileri düzenli ve erişilebilir tutan merkezi bir kuruluştur. Düzenleyiciler, katkıda bulunanlar ve yöneticiler gibi roller atayabilirsiniz. Her zaman, her yerde işbirliği yapmakla ilgilidir.

ProProfs, Google Analytics, Zendesk, Wufoo ve daha pek çok popüler araçla entegre olur. ProProfs ile seçenekler sadece sonsuzdur.

Özel bir wiki oluştur; tek oturum açmayı etkinleştir, sadece birkaç tıklamayla özel alanlar oluşturun. Okuyucularınızdan geri bildirim toplayabilir ve gelen kutunuza doğrudan merkezileştirilmiş raporlar alabilirsiniz.

Çalışanlar arasında işbirliği ve bilgi paylaşımını geliştirmek için mükemmeldir. Öğreniminizi kaydetmek için ProProfs kullanabilirsiniz. Tamamen özel bir wiki ile gelebilir veya web üzerinde herkese açık olarak paylaşabilirsiniz.

Dahası, ProProfs tamamen güvenlidir.

Bilgi yönetimi ProProfs ile tamamen yeni bir boyut kazanır.

11 Adet Soru Cevap Scripti
İlginizi Çekebilir

11 Adet Soru Cevap Scripti

En İyi 10 PHP Forum Scripti
İlginizi Çekebilir

En İyi 10 PHP Forum Scripti

Şimdi devam edin ve Wikipedia gibi bir platform oluşturma gereksinimlerinize uyan bu listeden en uygun Wiki Yazılımını seçin.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile