Ogznet.com
En İyi 8 Ücretsiz Web İstatistik Aracı Paylaş:

En İyi 8 Ücretsiz Web İstatistik Aracı

En İyi 8 Ücretsiz Web İstatistik Aracı

Google Analytics ve Alternatif 8 Ücretsiz Web Analiz Aracı

Tutarlı bir şekilde ilgi çekici içerikler üretiyorsunuz ve sağlam bir seo stratejiniz var. Artık içeriğin nasıl performans gösterdiğini, web sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini ve ziyaretçilerin geri dönmeleri için bu kitleyi nasıl bağlayabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Ancak çoğu kişi bunun için herhangi bir bütçe ayırmaz.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Web sitesinin ziyaretçi istatistikleri konusunda bilgi edinme isteyen her site yöneticisi için, çoğu ücretsiz olan seçenekler vardır. Bu yazıda en iyi 10 analitik aracını listeleyeceğiz.

Google Analytics, tamamen ücretsiz olması, özelliklerle dolu olması ve Google adının etkisiyle birlikte gelmesi nedeniyle birçok web site yöneticisi için ilk başvurulan bir platformdur.

Google Analytics

Google Analytics kodunu web sitenize ekledikten sonra, hizmet, bir ziyaretçinin hangi sayfaları ziyaret ettiğini, ne kadar kaldıklarını ve yaptıkları işlemler dahil olmak üzere sizin için belirli hedefleri kaydeder. Örneğin, araç size bir ziyaretçinin içeriği sosyal medyada paylaşıp paylaşmadığını veya bir reklama tıklayıp tıklamadığını söyleyebilir. Bir hedef her tamamlandığında, Google dönüşümü analiz raporunuza kaydeder.

Google ayrıca, kullanıcıları sitenize getiren arama anahtar kelimelerini ve ayrıca hangi tarayıcılar ve cihazları kullandıklarını da bildirecektir. En çok trafiği hangi sayfaların çektiğini ve bu trafiğin nereden geldiğini görmek çok işinize yarayacaktır.

Google Analytics kullanımıyla ilgili belki de en yaygın şikayet, bilgilerin dağınık olması ve arayüzde gezinmenin zor olmasıdır. Ancak Google, kullanıcıların verileri paylaşılabilir, görsel açıdan çekici raporlara dönüştürmesine olanak tanıyan Data Studio gibi yeni araçlarla bu şikayetlere cevap vermeye çalışıyor. Platform çok sezgisel olmasa da, kullandıkça alışıyorsunuz ve karşılığında Google'ın ücretsiz hizmetinden en iyi şekilde yararlanabiliyorsunuz.

Matomo (eski adıyla Piwik) kendi sunucunuzda barındırabilceğiniz ücretsiz ve açık kaynak koda sahip bir web anallitik hizmetidir. Matomo, etkinlik izleme, ziyaretçi haritaları ve anahtar kelime arama gibi diğer popüler analitik programlarına benzer özellikler sunar.

Matomo - Matomo (eski adıyla Piwik) kendi sunucunuzda barındırabilceğiniz ücretsiz ve açık kaynak koda sahip bir web anallitik hizmetidir.

Açık kaynak
Katkıda bulunan yüzlerce kişi tarafından kapsamlı bir şekilde test edilmiş, güvenli ve şeffaf bir platformla riski en aza indirin.

%100 doğru veri
Veri örneklemesinin olmaması, %100 doğru raporlamaya dayalı olarak etkili kararlar verebileceğiniz anlamına gelir.

Destek
Matomo uzmanları, Matomo'nuzu en iyi nasıl kullanacağınız konusunda rehberlik ederek size zaman ve para kazandıracak.

İhtiyaçlarınıza göre ayarlanır
Hayallerinizin aracını yaratın. Matomo, her ihtiyacınızı karşılayacak şekilde özelleştirilebilir ve genişletilebilir.

Google Analytics verilerini içe aktarın
GA verilerinizi doğrudan Matomo'nuza aktarabileceğiniz için geçmiş Google Analytics verilerinizi kaybetme riski yoktur.

Veri sınırlaması yok
Sınırsız sayıda web sitesi, kullanıcı ve segment edinin. Ne kadar veri depoladığınız konusunda da bir sınırlama yoktur.

Kullanımı kolay
İhtiyacınız olan verileri daha hızlı almak için kullanıcı dostu bir arayüzde kolayca gezinin.

Gelişmiş içgörüler
Kapsamlı özellikler yelpazesi size eyleme geçirilebilir içgörüler ve müşterilerinizin tam bir resmini verir.

Kişisel verilerin takibi
Kişisel verileri, gizlilik yasalarına uygun olarak güvenli bir şekilde takip edin. Bu seçenek GA ile kullanılamaz.

Gerçek demo sayfasını buradan görebilirsiniz.

Open Web Analytics (OWA), web sitelerinizin ve uygulamanızın ziyaretçi metriklerini nasıl ölçtüğünüz ve analiz ettiğinizin kontrolünü elinizde tutmanızı sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir web analizi platformudur.

Open Web Analytics

Open Web Analytics (OWA), Matomo gibi açık kaynaklı bir yazılımdır. Benzer şekilde, bu script aracılığıyla saklayabileceğiniz veri miktarı veya web sitesi sayısı konusunda bir sınırlama yoktur.

OWA, görüntülemeler, tekil ziyaretçi sayısı, yönlendiren siteler ve ziyaretçi konumu gibi rakiplerinin platformlarında göreceğiniz türden bilgiler sağlar. Ek olarak, OWA her ziyaretçinin tıklama akışını ölçerek sayfanızda tam olarak nereyi tıkladığını belirleyebilir.

OWA, birçok analiz programının sunmadığı üç farklı özellik sunuyor. Birincisi, ziyaretçilerin sitenizde nereyi tıkladığını izleyen ısı haritaları. İkincisi, fare hareketlerini kaydetme yeteneğidir, böylece ziyaretçilerinizin sayfalarınızda nasıl gezindiğini ve resmi olarak dönüşüm haline geldiğini görebilirsiniz. Üçüncüsü, program, ziyaretçilerin belirtilen bağlantıları, düğmeleri ve resimleri tıkladığında rapor vermek için kod parçacıkları kullanan Document Object Model -Belge Nesne Modeli- (DOM) tıklama izleme özelliğini sağlar.

Open Web Analytics canlı demo sayfasını buradan görebilirsiniz.

Günde 3.000'den az sayfa görüntülemesi alan bir web siteniz varsa, Clicky's hizmeti için ödeme yapmanız gerekmez, ancak bu kısıtlamadan sonra aylık ücretlendirme başlar.

İlk bakışta, Clicky'nin sunabileceği çok çekici bir şey var, Google Analytics'e benzer derinlemesine sonuçları çok daha temiz bir arayüzde gösterir.

Clicky - web siteleri, trafiklerini gerçek zamanlı olarak izlemek, analiz etmek ve tepki vermek için Clicky'ye bağlıdır.

Clicky, ne zaman ziyaret ettikleri, nerede bulundukları, nereden yönlendirildikleri, sayfanızda ne kadar kaldıkları ve hangi işlemleri gerçekleştirdikleri dahil olmak üzere her ziyaretçiyi açıkça listeler. Clicky ayrıca, yalnızca bir ziyaretçi topluluğu için değil, her birey için gerçek zamanlı olarak ısı haritaları sağlar. Bu, normalde Clicky'yi en büyük rakiplerinden ayıran Crazy Egg gibi ısı haritası bilgilerinde uzmanlaşmış analiz programları tarafından sunulan bir özelliktir.

Clicky ayrıca Twitter ile hesabınız, web siteniz veya herhangi bir URL veya anahtar kelimenizden bahsedenleri izlemeyi kolaylaştıran bir entegrasyon sunar. Clicky'nin web sitesinin işaret ettiği gibi, Twitter'ın yerleşik araması yalnızca yaklaşık bir hafta öncesine dayanıyor, ancak Clicky, kullanıcıya göre etkinliklerin özet raporları, hashtag'ler, bağlantılar ve duyarlılık dahil olmak üzere neredeyse sınırsız bir tweet geçmişi sağlayabilir.

Clicky demo sitesini buradan görebilirsiniz.

Rakipleriniz hakkında bilgi edinmek mi istiyorsunuz? SimilarWeb, herhangi bir web sitesi veya mobil uygulaması hakkında bilgi almanıza ve verileri rakip sitelerle karşılaştırmanıza olanak tanır.

Bir URL girdikten sonra, web sitesinin küresel sıralamasını, ülke sıralamasını, kategori sıralamasını ve ülkeye göre trafiğini görebilirsiniz. Ayrıca, sitede geçirilen süre, ziyaret başına sayfa sayısı ve hemen çıkma oranına göre ayrılmış son altı aydaki toplam masaüstü ve mobil ziyaretlerin bir özetini alırsınız.

Örneğin, Ogznet.com için bu sonuçlar şu şekilde görünüyor:

SimilarWeb - Rakip siteler hakkında bilgi edinmek

Aşağı kaydırdıkça SimilarWeb, en çok tavsiye edilen siteler, organik arama trafiği ve ücretli arama trafiği, sosyal platformlardan gelen trafiğin bir dökümü, en popüler alt alanlar, benzer sitelerin sıralaması ve ilginizi çeken kategoriler gibi diğer yararlı veri raporlarını paylaşır.

Bununla birlikte, trafiğinizin rakiplerinizin karşısına nasıl çıktığını görmek istiyorsanız, ekranın üst kısmındaki + Compare'yi tıklayın ve açılır listeden seçim yapın veya kendi önerinizi girin. Sıralamanız, trafiğe genel bakış ve yönlendirmelerinizin yan yana karşılaştırmalarını göreceksiniz.

Bir seferde ikiden fazla siteyi karşılaştırmak ve daha derinlemesine bilgi almak için SimilarWeb'in ücretli bir sürümüne geçebilirsiniz.

6. Cyfe

Cyfe, Google AdWords, Salesforce, PayPal, MailChimp ve WordPress gibi birden çok site ve uygulamadaki verileri izlemenize yardımcı olan hepsi bir arada bir kontrol panelidir.

 

Tüm bu verileri tek bir yerde görmekle kalmaz, aynı zamanda kontrol panelinizi farklı kaynaklar ve platformlar için 40'tan fazla widget ile özelleştirebilirsiniz. Cyfe’nin pencere öğesi havuzundan istediğinizi bulamazsanız, kendi pencere öğelerinizi oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaynağınızdan, CSV'den veya Google E-Tablonuzdan harici verileri yüklemek. Örneğin, turuncu, mavi ve yeşil olarak gösterilen belirli sonuçların halka grafiğini isteyebilirsiniz.

Cyfe - İşletmenizi kullanımı kolay, gerçek zamanlı tek bir kontrol panelinde izleyin ve görselleştirin. Sosyal medya, analiz, pazarlama, satış, destek - tüm verileriniz bir arada.

Kontrol paneliniz dolduğunda, indirmek ve paylaşmak için gerçek zamanlı raporlar oluşturabilirsiniz. Bu yeterli değilse, Cyfe'yi TV'nize bağlayabilir ve büyük ekranda bir veya daha fazla kontrol panelini döndürebilirsiniz.

Daha önce Google Web Yöneticisi Araçları olarak adlandırılan Google'ın arama analizi aracı, "küçük işletme sahipleri, SEO uzmanları, pazarlamacılar, programcılar, tasarımcılar, uygulama geliştiricileri" dahil olmak üzere "Arama sonuçlarını önemseyen herkesi" daha kapsayacak şekilde yeniden yapılandırıldı.

 

Platform, temel olarak web sitenizin veya Android uygulamanızın Google dostu olup olmadığından ve alakalı arama sonuçlarında görünüp görünmediğinden emin olmanıza yardımcı olur.

Google Search Console, web sitesi sahiplerinin üç önemli kaynak sağlayarak sayfalarını optimize etmelerine yardımcı olur:

  • Sitenizin Google arama sonuçlarında ne sıklıkta göründüğünü, bu sonuçlardan kaç tıklama ve gösterim geldiğini ve bu sonuçları hangi sorguların tetiklediğini gösteren arama analizi raporları. Arama sonuçlarınızın mobil ve masaüstü kullanıcıları gibi seçenekler arasında nasıl performans gösterdiğini görmek için verileri de karşılaştırabilirsiniz.
  • Hatalar veya sorunlar için uyarılar. Google'ın tarayamayacağı veya bir HTTP hata kodu döndüren bir URL adresiniz varsa, sorunu çözebilmeniz için Google bir bildirim gönderir.
  • Google'ın içeriğinizi "anlayıp" anlayamadığını görmek için testler. Google Gibi Getir adlı bir program aracılığıyla, Googlebot’un sitenizdeki bir sayfaya erişip erişemediğini görebilirsiniz. Sorun varsa, sitenize geri dönebilir ve hata düzeltmesi yapabilirsiniz.

8. Bitly

Bitly, en iyi ücretsiz link kısaltma aracı olarak bilinir, ancak tüm özellikleri ile bundan fazlasını yapar. Linkleri kısalttığınızda, Bitly size bu bağlantıları verimli bir şekilde paylaşmanız ve performanslarını analiz etmeniz için araçlar sunar.

Örneğin Bitly, her bir bağlantının kaç tıklama aldığını ve insanların ne zaman tıkladığını bir saate kadar rapor eder. Rapor ayrıca, trafiğinizin çoğunun Twitter, LinkedIn ve benzer sosyal ağlardan gelip gelmediğini de bilmenizi sağlar.

Bitly - Bitly, en iyi ücretsiz link kısaltma aracı olarak bilinir, ancak tüm özellikleri ile bundan fazlasını yapar.

Ayrıca, gelecekteki içeriği optimize etmek ve hedeflemek için yararlı olan, bağlantınızın coğrafi tıklama dağılımına ilişkin Bitly haritasının bir örneğini görebilirsiniz.

Bitly, Google Analytics kadar ayrıntılı bilgi sağlamayabilir, ancak ücretsiz link kısaltıcı ve temiz arayüzünden zaten yararlanıyorsanız, hizmetle birlikte gelen avantajları da kullanabilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!