Ogznet.com
En Ucuz Domain Hangi Firmadan Alınır Paylaş:

En Ucuz Domain Hangi Firmadan Alınır

En Ucuz Domain Hangi Firmadan Alınır

En uygun fiyatlarla domain yani alan adı almak istiyorsanız bu yazımızı takip edin. Yerli ve yabancı firmalardan oluşan bu listeyi inceleyerek, domain alma aşamasında en uygun kararı vermenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bir web site kurmanın ilk adımı bir domain almaktır. Bazen, bir hosting planı seçtikten sonra ikinci adımda olabilir, çünkü bazı firmalar hosting ile birlikte ücretsiz domain adı verebiliyorlar. Burada ucuz domain almak için size en iyi alan adı kayıt firmalarını göstermeye çalışacağız. Bunu yaparken de, maliyet, kullanıcı deneyimi ve müşterilerine sunduğu destek gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulunduracağız.

Domain alırken, firma seçiminde dikkate almanız gereken bazı önemli hususlar vardır.

1. ICANN onayı

ICANN, alan adı kayıt standartlarını korumak için Domain Name System'ı (DNS) yönetmek ve izlemekle sorumludur. Bu nedenle, ICANN onaylı domain kayıt firmalarından bir alan adı satın almak daha iyidir.

2. Alan Adı Transferi

Domain transferi, domain'inizi bir firmadan diğerine taşıma anlamına gelir. Bazı durumlarda domain adının farklı bir firmaya taşınması gerekebilir. Bu gibi durumlar için bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce firmanın alan adı transfer politikasını dikkatlice kontrol edin.

Bazı firmalar domain alımından sonraki ilk 60 gün boyunca alan adının transferine izin vermez. Bazı şirketler ise kolayca ve ücretsiz olarak alan adı transferine izin verir.

3. Fiyatlandırma

Hiç kuşkusuz, fiyatlandırma en önemli faktördür. İlk yıl domain kayıt ücretinden sonraki yenileme maliyetini, transfer ücretini, WHOIS kaydı gizlilik korumasını ve diğer ek ücretleri de kontrol edin.

4. Müşteri Desteği

Hizmet türünden bağımsız olarak, müşteri desteği kesinlikle önemlidir. Hepimiz, yardıma ihtiyacımız olduğu zaman cevap veren özel bir destek ekibi istiyoruz. Bu nedenle, destek politikalarını dikkatlice kontrol edin, müşterileri destek taleplerine ne ölçüde ve kadar sürede dönüyorlar.

İlginizi çekebilir

Domain Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu makalede alan adı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri sıralayarak bir rehber hazırladık.

Domain Kaydı için En Popüler Yerli Firmalar

Yerli firmalarda, kampanya haricinde fiyatlar aşağı yukarı aynıdır. Bu firmalar domain kayıt ve hosting alanında Türkiye'nin önde gelen firmalarıdır. Uygun fiyatlar için genellikle kampanyalarını takip etmek gerekiyor.

Güzel Hosting - Alan adlarını kontrol edip, müsait olan alan adlarını satın alabilirsiniz.

Güzel hosting uygun fiyatlı ve bol seçenekli hosting paketleri sunarken, domain kaydı için de tercih edilebilecek kaliteli firmalardan biridir. Birçok alan adı uzantısı için sorgulama yapıp uygun adları kolayca alabilirsiniz.

Domain ile birlikte ücretsiz DNS yönetimi ve çok uygun fiyata (1-2 TL gibi) Whois Kimlik Bilgileri koruması sunuyor. ,

Domain yönetim paneli sayesinde Dns yönetimi, kolay alan adı transferi veya çalınmalara karşı transfer kilidi, whois bilgilerini güncelleme gibi standart işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

Turhost - Domain sorgulama yaparak Dünya üzerinde en popüler olan .com ve .net uzantılı domain kayıt ve transfer işlemini çok uygun fiyatlarla gerçekleştirin.

70.000'den fazla domain kaydı yapan firma yine güvenilir firmalardan biridir. Firma domain kaydı ile aşağıdaki hizmetleri sunmaktadır.

Ücretsiz Whois Gizleme
Alan adı sorgulama sırasında kişisel bilgilerinizi ücretsiz olarak meraklı gözlerden gizleyebilirsiniz.

Alan Adı İç Transfer
Turhost müşterileri hesaplar arasında ücretsiz olarak ve anında alan adı transferi gerçekleştirebiliyor.

Domain Kilitleme
Domain kitleme özelliğiyle, alan adınızı ücretsiz bir şekilde çalınmalara karşı koruma altına alabilirsiniz.

Gelişmiş Yönetim Paneli
Gelişmiş paneli sayesinde alan adı yönlendirme, ns sunucu oluşturma ve dns değişikliği gibi işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

Ücretsiz DNS Yönetimi
A, MX, CNAME ve SRV gibi tüm DNS Sunucu yönetim işlemlerini kolayca düzenleyebilirsiniz.

Domain Yönlendirme
Ücretsiz domain yönlendirme hizmeti ile alan adınızı dilediğiniz siteye yönlendirebilirsiniz.

Natro - Harika Bir Domain Kaydedin

Alan adı konusunda Türkiye'nin lider firmaları arasındadır. Bu makale yazıldığı zaman domain kaydı için en iyi fiyatı sunuyordu. Alan adı kayıt ücretleri uygun olsa da whois kimlik bilgileri koruması gibi hizmetleri diğer firmalardan daha pahalıdır. Ayrıca .com veya .net domain uzantıları aldığınızda .xyz uzantılı alan adını ilk yıl için çok uygun fiyata veriyor.

Ayrıca bu firmadan aldığınız alan adlarını yine bu firma üzerinden satışa çıkarıp satabilirsiniz. İkinci El Alan Adı Platformunu kullanarak domain adınızı satabilirsiniz. Domain değerleme aracı ile elinizdeki domain'in tahmini olarak fiyatını öğrenebilirsiniz.

isimtescil - Türkiye’nin domain satışında en çok tercih edilen platformu isimtescil.net domain, hosting, sunucu, SSL ve marka tescil hizmetlerini müşterilerine tek yerden hizmet sağlıyor.

550.000'den fazla domain kaydı ile yine lider domain kayıt firmalarından biri. Fiyatlar yine ortalama değerlerde. Bazı yeni domain uzantıları için çeşitli ilk kayıt kampanyaları mevcut. Sunduğu bazı hizmetler şöyle; 

Online Domain Yönetimi
IsimTescil.Net tüm domainler için online yönetme imkanı sağlar. Yaptığınız dns değişiklikleri çoğu zaman anında gerçekleşmektedir. Ayrıca .tr uzantılı domainleri de sistem üzerinden online yönetebiliyorsunuz.

Ücretsiz Yapım Aşamasında Sayfası
IsimTescil.Net'den alan adı (domain) alırsanız, İsimtescil'in sunduğu ücretsiz park sayfasını kendine göre düzenleyerek kullanabilirsiniz.

Ücretsiz Yönlendirme
IsimTescil.Net'den aldığınız alan adınızı herhangi bir başka web adresine ücretsiz olarak maskeli veya maskesiz şekilde yönlendirebilirsiniz.

Ücretsiz alan adı bilgisi gizleme (whois protect)

Hesaplar Arası Domain Taşıma
IsimTescil.Net'den alınan herhangi bir ürününüzü ücretsiz olarak başka kullanıcının hesabına anında taşıyabilirsiniz.

Alastyr - Gelişmiş domain sorgulama özelliği ile en ucuz domain alma fırsatı!

İlgili müşteri desteğiyle domain kaydı yapmak tercih edilebilecek bir diğer firma Alastyr. Domain fiyatları yine Türkiye ortalamalarında. Ancak uzun yıllardır hizmet veren kaliteli hosting firmalarından. Bu firma domain kaydı için kısaca bu hizmetleri sunmaktadır.

Ücretsiz Alan Adı Kilidi

Satın almış oldunuz alan adlarınızı online olarak kilitleyebilirsiniz. Güvenlik açısından büyük önem arz eden bu özellik Alastyr müşterilerine ücretsiz sunulmaktadır.

Online Domain Yönetimi
Satın almış olduğunuz alan adlarının tüm detaylarını online olarak Türkçe kontrol panelinizden yönetebilirsiniz. DNS yönetimlerini panel üzerinden online ve tamamen ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Alan adlarınızı başka bir web adresine maskeli veya maskesiz şekilde ücretsiz olarak yönlendirebilirsiniz.

E-Posta Yönlendirme
Aktif hosting paketi olmayan alan adları için e-posta hesabı oluşturup herhangi bir aktif e-posta adresinize yönlendirebilirsiniz.

Ücretsiz Yapım Aşamasında Sayfası

Satın almış olduğunuz alan adları için ücretsiz ve özelleştirilebilir yapım aşamasında park sayfasını kullanabilirsiniz.

Domain Kaydı için En Uygun Fiyatlı Yurt Dışı Menşeli Firmalar

Yabancı menşeli firmalar genellikle yerli firmalara göre daha uygun domain ücretleri sunmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Öncelikle yabancı diliniz yoksa müşteri hizmetleri ile iletişim kurmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu firmalar ilk yıl için çok uygun fiyatlar sunsa da sonraki yıllar için yenileme fiyatları daha uçuk olabilir. Ayrıca domain transferi konusunda daha tutucu olabilirler. Şimdi en uygun fiyatlı yabancı domain firmalarına bakalım.

GoDaddy - GoDaddy, dünyanın en büyük alan adı kayıt firmasıdır ve alan adı piyasasındaki liderdir.

GoDaddy, dünyanın en büyük alan adı kayıt firmasıdır ve alan adı piyasasındaki liderdir. Dünya çapında 17 milyon müşteriye ve 55+ milyon domain kaydına sahiptir. Şirket, hem genel hem de ülkeye özgü alanlar için makul bir fiyata popüler üst düzey alan adları sunar.

GoDaddy kolay alan adı transferi, teklif verme ihaleleri, premium alanlar ve ilginç indirim teklifleri sunmaktadır.

GoDaddy, ICANN onaylı bir alan adı kayıt şirketidir. 2 yıl veya daha uzun bir süre için bir domain adı satın alırsanız, belirli bir indirim uygulanabilir.

WHOIS bilgilerini gizleme ve alan adı mülkiyet hakları koruması (alan adı süresinin yanlışlıkla dolmasını veya kötü niyetli transferleri önler) ekstra ücrete tabidir.

GoDaddy'nin Türkiye'ye özel bir Türkçe sayfası bulunmaktadır.

2. ionos (eski adıyla 1and1)

ionos - Eski adıyla 1and1.com yeni adıyla ionos.com, ucuz alan adları sunan başka bir güvenilir domain kayıt firmasıdır.

Eski adıyla 1and1.com yeni adıyla ionos.com, ucuz alan adları sunan başka bir güvenilir domain kayıt firmasıdır. İlk yıl yeni müşteriler için domain kayıt ücretleri gerçekten çok cazip. Ancak sonraki senelerde yenileme ücretleri normal değerlere hatta biraz üzerine çıkıyor.

ICANN onaylı alan adı kayıt şirketi, ücretsiz whois gizlilik koruması sağlamaktadır. Alan adı transfer işlemi ücretsizdir ancak alan adınızı bir yıl daha yenilemek için sizden ücret alacaktır.

Alan adı transferi kilidi özelliği ile alan adınızın yetkisiz üçüncü şahıslar tarafından transfer edilemesini engeller.

Bu yazı yazıldığı sırada ilk 1 yıl 1 Dolar şeklinde bir fiyatlandırma yapmışlardı. Sonraki yıllar yenileme ücreti 15 Dolar'dır.

Sonuç

Temel olarak, tüm alan adı kayıt firmaları alan adlarını kaydetmenize ve satın almanıza izin verir, ancak önemli olan bu değil. Hizmetlerin ne kadar kullanıcı dostu, güvenli ve uygun maliyetli olduğuna dikkatlice bakmak zorundasınız. Her şeyden önce, gereksinimlerinize en uygun olanı seçmek zorundasınız.

Ve umarım bu yazı size yardımcı olmuştur.

Eğer sizin öneriniz olan bir firma varsa yorumlardan bildirebilirsiniz.

Yorumlar (1)
  • avatar
    ahmet

    Merhaba, sitene girdim fakat siten aktif değil, yorum atıp destek olacaktım. 1&1 de bir domain kaydettikten sonra bir sorun yaşanmıyor dimi?

Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!