Ogznet.com
Ülkeler Hakkında Faydalı Bilgiler Öğrenmek için İlginç Web Siteleri Paylaş:

Ülkeler Hakkında Faydalı Bilgiler Öğrenmek için İlginç Web Siteleri

Ülkeler Hakkında Faydalı Bilgiler Öğrenmek için İlginç Web Siteleri

Dünyanın yaklaşık 200 ülkesi olmasına rağmen, çoğumuz birkaç taneden fazla ziyaret etmedik, yada hiç. İlgilendiğiniz herhangi bir ülke hakkında bilgi edinmek için bir dizi web sitesi hazırladık. Seyahat etmeden önce bilgi edinmek veya sadece yeni bilgiler almak istiyorsanız, bunlarla yeni ve faydalı bir şeyler öğreneceksiniz.

1. CountryCode.org: Arama Kodları

CountryCode.org: arama kodları
Bu site, dünya ülkeleri hakkında bir bakışta temel bilgiler sunmaktadır. Ana sayfada, o bölgeye arama yapmak için Ülke Kodu'nu bulacaksınız. Ayrıca her ülke için ISO kodlarını içerir. Temel bilgileri sonuçlandırmak, ülkenin bölgesini ve genel kuralları bulacaksınız.

Daha fazla ayrıntı açmak için üstteki çubuğu kullanarak bir ülke arayın. Bu, geçerli saat ve saat dilimini, hava durumunu, para birimini ve o ülkede hangi dillerin konuşulduğunu içerir. Kullandıkları elektrik fişleri tiplerini bile göreceksiniz!

Genel olarak CountryCode.org herhangi bir ülke için harika bir başvuru kaynağı sağlar. İlk kez uluslararası arama yapmayı planladığınızda mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2. GeographyFieldwork.com: Dünya Başkentleri

Bu basit sayfa, dünya ülkelerinin başkentlerini kolay arama tablosu haline getirir. İlgilendiğiniz ülkeyi bulmak için sadece listeyi kaydırın veya tarayıcınızın Bul menüsünü açmak için Ctrl + F tuşlarını kullanın.

Varsayılan olarak, liste ülkeye göre alfabetik sırayla sıralanır. Bunun yerine sıralamak için Başkent başlığını tıklayabilirsiniz. Siparişi değiştirmek isterseniz, Anahtar Sütunları düğmesini kullanın. Tüm dünya başkentlerini ezberlemeye çalışıyorsanız, flash kartlar oluşturmak onları incelemek için iyi bir yoldur.

3. Geology.com: Dünya Haritaları

Geology.com’un Dünya Haritaları sayfası, herhangi bir bölgenin haritasını incelemenizi sağlar.

Ana haritadaki bir bölgeye tıklayarak o bölgedeki ülkelerin listesine gidebilirsiniz. Bir ülke seçtikten sonra, ana yollarını, sınırlarını ve şehirlerini gösteren siyasi haritasını görürsünüz. Uydu görüntüleri, doğal kaynaklar ve diğer bilgiler için kaydırma yapmaya devam edin.

Bu temel görünebilir, ancak birçok kişi bazı ülkelerin nerde olduğunu bile bilmiyor. Başkalarıyla ilişki içinde olduklarını öğrenmek, daha kozmopolit bir insan olmanıza yardımcı olabilir.

Daha ilginç grafikler için, büyüleyici gerçek zamanlı dünya haritaları inceleyin.

4. Countries-of the-World.com: Ülke Bayrakları ve Daha Fazlası

Countries-of the-World.com
Olimpiyatları izlerken, muhtemelen aşina olmadığınız birkaç bayrak görürsünüz. Bu sayfayı kullanarak dünyanın bayrakları ile tanışabilirsiniz. Diğerleri gibi, her şey bir sayfada olduğundan dolayı aramak için Ctrl + F'yi kullanabilirsiniz.

Bir ülkenin bayrağı önemli bir semboldür ve genellikle tarihinin öğelerini içerir. Bayrakları tanımayı öğrenmek eğlencelidir!

Ancak bu site sadece bayraklarla sınırlı değil. Dünya para birimleri, dünya saat dilimleri ve hatta ülke web sitesi alanlarındaki sayfaları içerir. Çok yönlü bir kaynak.

5. OfficeHolidays.com: Dünya Tatilleri

Herkes kendi ülkelerinde tatil günlerine aşinadır ve hatta takviminiz farklı bölgelerden tatil bilgilerini içerebilir. Ama öğrenecek çok daha fazla tatil var ve bu site bunu yapmak için harika bir yer.

En üstte, varsa bugün gerçekleşen tatiller görürsünüz. Aşağıda, bazı büyük tatil günlerini vurgulayan bir slayt gösterisi bulunur. Ana sayfa, mevcut ayın şenliklerinin bir takvimi ile sona eriyor.

Belirli bir ülke için tüm tatilleri görmek için arama çubuğunu veya ülke sayfasını kullanın. Hepsi uygun olduğunda yorumlarda veya bölgelerde listeleniyor. Gelecek yılların tatil günlerini görmek için yıllarını bile değiştirebilirsiniz.

6. Commisceo Global: Kültür Rehberleri

Şu ana kadar ele aldığımız birçok şey, soyut ama gerçek bilgiler. Ama ya farklı bir ülkedeki toplum gibi hissetmek istiyorsan ne olur? Ülke rehberlerini Commisceo Global'den kontrol etmeniz gerekiyor.

Dünya çapında 80'den fazla ülkeye temel bilgilendirme rehberleri sağlar. Her biri kültür, yemek, görgü kuralları ve iş uygulamaları gibi büyük noktaları içerir. Tabii ki, bunlar sadece yönergelerdir ve bir kültürün her küçük yönünü kapsayamaz.

Başka bir ülkede yaşamı okumak büyüleyici ve bu, yakında başka bir bölgeye seyahat etmeyi planlıyorsanız hayati bilgiler sağlayabilir.

7. CIA World Factbook: İstatistik Karşılaştırma

CIA’nın World Factbook sayfası, haritalar ve bayraklar gibi diğer sitelerden bahsettiğimiz birçok bilgiyi içeriyor. Ancak en ilginç özelliği, Ülke Karşılaştırmaları sayfasıdır. Bu, dünya ülkelerinin çeşitli alanlarda nasıl karşılaştırıldığını görmenizi sağlar.

İnsanlar ve Toplum gibi bir kategoriyi genişletin, medyan yaşı gibi çeşitli girişler görürsünüz. Bu, ülkelerin her türlü şekilde nasıl yığıldığını görmenizi sağlar.

Bir ülke seçin ve sayfasını daha fazla bilgi ile görüntüleyebilirsiniz. Ülkenin yönetici yapısını, enerji kullanımını ve arazi bilgilerini görmek için Hükümet, Enerji ve Coğrafya gibi kategorileri genişletin.

Dünya Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin: Diller
Dünya çok geniş bir yer ve içinde bulunduğunuz bölgenin dışında keşfedilecek yeni bir şeyler var. Bir sonraki ziyaret etmek istediğiniz yere karar vermek için bu kaynakları kullanın ya da kendinizi küresel ölçekte daha iyi tanımak için birkaç temel bilgi edinin.
Eğer sakinleri ile iletişim kurabilirsen, dünya hakkında daha çok şey öğrenebilirsin. En iyi dil öğrenme uygulamaları, yeni bir dil konuşmanıza ve daha birçok insanla konuşmanıza yardımcı olabilir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!