Ogznet.com

USB Kullanarak TV’nize Telefon veya Tablet Bağlama

USB Kullanarak Televizyona, Telefon veya Tablet Bağlama

Bu makalede, telefonunuzu USB kullanarak TV’nize nasıl bağlayacağınızı öğrenin!

Telefonlar gelişmeye devam ettikçe, çoğu bilgisayarın gücünü mobil formda görüyoruz. Bu nedenle, akıllı telefonlar muhteşem çoklu görev yetenekleri sunar. Ancak, telefonu bir televizyona bağlamak önemli bir kazanımdır. Bu makalede, telefonunuzu USB kullanarak TV’nize nasıl bağlayacağınızı öğrenin!

Telefonları ve Tabletleri, Televizyona Bağlamak için Neden USB Kullanmalıyız?

Telefon ekranını kablosuz bir şekilde TV ekranına yansıtmak gibi bir kolaylık varken, telefonunuz için neden bir USB - TV bağlantısı kullanmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Televizyonunuza kablolu bağlantı ile bir telefon bağlarsanız, geç ekran aktarımından kurtulabilirsiniz. Örneğin, telefonunuzu oyun oynamak için bir televizyona yansıtmayı planlıyorsanız, kablosuz bir yapılandırma yerine bir USB bağlantısı daha mantıklı olur. Bu gecikmeyi büyük ölçüde azaltır.

Ayrıca, Kablosuz bağlantınızın bulunmadığı veya zayıf bir kablosuz sinyale sahip olduğunuz durumlar için bunun yerine kablolu bir bağlantıya ihtiyacınız olacaktır.

USB ile Telefonları ve Tabletleri TV'ye Bağlama

Telefonunuzdan televizyonunuza kablolu bir bağlantı kurduğunuzda çeşitli seçenekleriniz vardır. Seçtiğiniz yöntem, cihaza ve işletim sistemine bağlıdır; bu işlem, bir iPhone veya bir Android cihazı olması durumuna göre değişir.

Benzer şekilde, bağlantı yönteminiz ihtiyaçlarınıza göre değişir. Fotoğrafları uyumlu bir televizyonda görüntülemek için şarj kablonuza ve mobil cihazınız ile birlikte bir USB adaptörüne ihtiyacınız olacak.

1.Yöntem: MHL kullanarak telefonu televizyona bağlama

MHL, telefonunuzu bir USB kablosuyla televizyona bağlamak için en yaygın çözümlerden biridir.
Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı için kullanılan bu teknoloji, akıllı telefonlar ve tabletler gibi MHL uyumlu cihazların televizyonlara ve projektörlere bağlanmasını sağlar. Resmi MHL web sitesinde MHL özellikli cihazların bir listesini görebilirsiniz.

İhtiyacınız olan şey:

  • MHL özellikli telefon
  • USB to HDMI MHL adaptörü veya kablosu
  • HDMI girişi
  • HDMI kablosu
  • Güç kablosu

Bu genel kurulum olmasına rağmen, ihtiyacınız olan kablolar değişiklik gösterir.

mhl to usb

MHL'yi kullanarak bir USB - TV bağlantısı için, önce telefonunuzu bir MHL adaptörü ile bağlayın. Adaptör, kablodaki bir USB bağlantı noktasından veya harici bir kaynaktan güç gerektirir. Samsung MHL adaptöründe bir micro-USB bağlantı noktası bulunuyor. Bazı kablolar telefonunuz veya tabletiniz için bir konektör ve bir güç kaynağı ile birlikte gelir.

micro usb mhl
Ardından, telefonunuzu MHL kablosuyla televizyonunuza bağlayın. Bundan sonra, telefon ekranınızı televizyonunuzda görmelisiniz; Tak ve çalıştır. Genel olarak, MHL, bir Android telefonu USB kablosu kullanarak televizyona bağlamak için en iyi çözümlerden biridir.

2.Yöntem: SlimPort kullanarak telefonu televizyona bağlama

Alternatif olarak, telefonunuzu SlimPort kablosu ile bir televizyona bağlayabilirsiniz. Hem MHL hem de SlimPort, fiziksel bir bağlantıyla mobil cihazlardan ekran yansıtmak için benzer teknolojiler sunarlar. Ancak yine de SlimPort aktarımlarında bazı farklılık olabilir.

MHL, HDMI video çıkışıyla sınırlıyken, SlimPort HDMI, DVI, DisplayPort ve VGA ile sinyal gönderebilir. Bu nedenle, eski monitörler ve VGA'lı TV'ler de dahil olmak üzere çeşitli ekranlar için daha uygundur, ancak dijital girişler yoktur.

Ek olarak, güç kaynağı seçeneğinde de MHL ve SlimPort birbirinden ayrılır. MHL ilk sürümlerde bir güç bağlantısı gerektirmesine rağmen, MHL 2.0'da bu gerekmez. Yine de, MHL mobil cihazlardan güç çekeceğinden, bir güç kablosu bağlamak iyi olur. Bununla birlikte SlimPort, mobil cihazlardan güç çekmez.

SlimPort bağdaştırıcısı kullanarak TV'nize bir telefon bağlamak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

  • SlimPort uyumlu telefon
  • Bir SlimPort kablosu veya adaptörü
  • Video kablosu (HDMI, DVI, DisplayPort veya VGA)
  • HDMI, DVI, DisplayPort veya VGA girişine sahip ekran

MHL'yi kullanmak gibi, seçtiğiniz SlimPort kablosu cihazınıza bağlıdır.

SlimPort adaptörünü telefonunuza takarak başlayın. Sonra, SlimPort adaptörünü uygun kablo kullanarak ekranınıza takın. Ardından telefonunuzun ekranını bir televizyonda görüntüleyebilmeniz gerekir. MHL gibi, tak ve çalıştır.

3.Yöntem: Bir USB kablosu kullanarak tabletin televizyona bağlanması

USB kablosunu kullanarak bir tableti TV'nize bağlayabilirsiniz. Uyumlu Android tabletler için, MHL veya SlimPort'u kullanabilirsiniz.
İşlemler, bir telefonu TV'ye bağlamak gibidir.

Telefonunuzun veya tabletinizin, MHL veya SlimPort ile uyumlu olması gerekir, böylece her iki cihaz için de tek adaptör kullanabilirsiniz.

iPhone'u USB ile Televizyona Bağlama

iPhone'u bir TV'ye bağlamak, Android cihazları televizyona bağlanmaya benzer ancak farklı bir kabloya ihtiyacınız olacaktır ve bu modele göre değişir.

Bunun için öncelikle bir Lightning kablosu ile iPhone 5 veya daha yeni bir iOS cihazına sahip olmanız gerekir. VGA bağlantısına ihtiyacınız varsa, HDMI çıkışları için Lightning dijital AV adaptörüne veya Lightning to VGA adaptörüne ihtiyacınız olacaktır. Eski 30 pin portlu iOS cihazları 30-pin VGA adaptörünü kullanır. Bağdaştırıcınızı taktıktan sonra, video çıkışını ekranınıza bağlamanız yeterlidir. Sonunda, telefonunuzun ekranı yansıtılacaktır. Apple’ın resmi Lightning adaptörleri, içeriği ikinci bir ekrandan görüntülerken şarj için ek bir Lightning portu içerir.

iPad'i USB ile Televizyona Bağlama

Bir iPhone'u USB kullanarak TV'nize bağlamak gibi, TV'nize aynı araçlarla bir iPad'i bağlayabilirsiniz. Yine, bunun için muhtemelen bir Lightning kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Sadece iPad 3 ve daha eski bir 30-pin kablo kullanın. iPad Mini ve iPad Pro dahil olmak üzere tüm diğer iPad'ler bir Lightning kablosu kullanır.

Ayrıca, dijital AV bağdaştırıcısını veya VGA bağdaştırıcısını da seçmelisiniz. Bunlardan hangisini seçeceğiniz, ekranınızın girişlerine bağlıdır.

USB'den TV'ye: Depolama Aygıtı Olarak Bağlanma

Bir telefonu USB kullanarak bir televizyona bağlamak için en yaygın kullanım durumu ekran yansıtmasıdır, ancak başka bir seçenek daha vardır. Ekran yansıtma yerine, bir televizyonda dosyaları da görüntüleyebilirsiniz. Ancak, uyumlu bir monitöre, TV'ye veya projektöre ihtiyacınız olacak.

Sadece bir telefon, USB kablosu ve USB girişli bir TV gerektirdiğinden, kurulumu kolaydır. İhtiyacınız olan kablolar telefonunuza bağlıdır.

iPhone veya iPad'de bir Lightning kablosu (eski cihazlar için 30 pin) kullanacaksınız.

Alternatif olarak, Android kullanıcılarının bir mikro USB veya USB-C kablosuna ihtiyacı vardır. Telefonunuzla veya tabletinizle birlikte verilen USB kablosu işinizi görür.

USB'den TV'ye: Fotoğrafları Görüntülemek için Bağlama

Bu, TV'nizin veya monitörünüzün bağlı bir depolama cihazından dosyaları görüntüleyebilen bir USB girişine sahip olduğunu varsayarsak olur. İlk olarak, kablonuzu telefonunuza bağlayın. Şimdi, Kablonun standart USB ucunu TV'nizdeki veya monitörünüzdeki bağlantı noktasına takarak telefonunuzu TV'ye bağlayın. Ardından, TV'nizdeki girişi USB olarak değiştirin, böylece içeriği görebilirsiniz.

Android'de, USB ayarlarınızı Dosya aktarma veya Fotoğrafları aktarma (PTP) olarak değiştirmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için, Bildirimlerinizi, bağlandığınızda ekranın üst kısmından aşağıya doğru sürükleyin ve değiştirmek için gerekli seçeneğe dokunun.

Fotoğrafları sadece Insignia LED TV ve ZTE Spro 2 projektörde PTP kullanarak görüntülendi. Modern Android cihazlar, USB Yığın Depolama protokolünü desteklemez. Bu yüzden TV’niz cihazınızı gerçek bir harici sürücü olarak görmeyecektir.

USB ile Telefonları ve Tabletleri, TV'ye Bağlayın!
USB'den TV'ye bağlantı, cihaza, bağlantı tipine ve ekran girişlerine göre değişmekle birlikte, kurulumu çok zor değil. Ancak, kablosuz bağlantının genellikle daha kolay olduğunu unutmayın.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz