Telefonlar gelişmeye devam ettikçe, çoğu bilgisayarın gücünü mobil formda görüyoruz. Bu nedenle, akıllı telefonlar muhteşem çoklu görev yetenekleri sunar. Ancak, yerleşik bir ekranın rahatlığı, hareket halindeyken ideal bir durumken, telefonu bir televizyona bağlamak önemli bir kazanımdır. Bu makalede, telefonunuzu USB kullanarak TV'nize nasıl bağlayacağınızı öğrenin!

Telefonları, Tabletleri ve TV'leri Birbirine Bağlamak için Neden USB Kullanmalı?

Telefon ekranını kablosuz bir şekilde TV ekranına yansıtmak gibi bir kolaylık varken, telefonunuz için neden bir USB - TV bağlantısı kullanmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Televizyonunuza kablolu bağlantı ile bir telefon bağlarsanız, düşük gecikme sinyalinden kurtulabilirsiniz. Örneğin,
telefonunuzu oyun oynamak için bir televizyona yansıtmayı planlıyorsanız, kablosuz bir yapılandırma yerine bir USB bağlantısı daha mantıklı olur. Bu gecikmeyi büyük ölçüde azaltır.

Ayrıca, Kablosuz bağlantınızın bulunmadığı veya zayıf bir kablosuz sinyale sahip olduğunuz durumlar için bunun yerine kablolu bir bağlantıya ihtiyacınız olacaktır.

USB ile Telefonları ve Tabletleri TV'ye Bağlama
Telefonunuzdan televizyonunuza kablolu bir bağlantı kurduğunuzda çeşitli seçenekleriniz bulunur. Seçtiğiniz rota, belirli bir cihaza ve işletim sisteminize bağlıdır; bu işlem, bir iPhone veya bir Android cihazı olması durumuna göre değişir.

Benzer şekilde, bağlantı yönteminiz ihtiyaçlarınıza göre değişir. Fotoğrafları uyumlu bir televizyonda görüntülemek, şarj kablonuzu ve mobil cihazınızı gerektirir. Ancak ekran yansıtması için bir USB adaptörüne ihtiyacınız olacak.

Yöntem 1: MHL kullanarak telefonu televizyona bağlama

MHL, telefonunuzu bir USB kablosuyla televizyonunuza bağlamak için en yaygın çözümlerden biridir.
Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı için kullanılan bu teknoloji, akıllı telefonlar ve tabletler gibi MHL uyumlu cihazların televizyonlara ve projektörlere bağlanmasını sağlar. Resmi MHL web sitesinde MHL özellikli cihazların bir listesini tarayabilirsiniz.

İhtiyacınız olan şey:

 • MHL özellikli telefon
 • USB to HDMI MHL adaptörü veya kablosu
 • HDMI girişi
 • HDMI kablosu
 • Güç kablosu

Bu genel kurulum olmasına rağmen, ihtiyacınız olan belirli kablolar değişir.

mhl to usb

MHL'yi kullanarak bir USB - TV bağlantısı için, önce telefonunuzu bir MHL adaptörü ile bağlayın. Adaptör, kablodaki bir USB bağlantı noktasından veya harici bir kaynaktan güç gerektirir. Samsung MHL adaptörümde neredeyse tüm kablolarda kullanılmak üzere bir micro-USB bağlantı noktası bulunuyor. Bazı kablolar telefonunuz veya tabletiniz için bir konektör ve bir ünitede bir güç kaynağı ile birlikte gelir.

micro usb mhl
Ardından, telefonunuzu MHL kablosuyla televizyonunuza bağlayın. Bundan sonra, telefon ekranınızı televizyonunuzda görmelisiniz; Tak ve çalıştır. Genel olarak,MHL, bir Android telefonu USB kablosu kullanarak televizyona bağlamak için en iyi çözümlerden biridir.

Yöntem 2: SlimPort kullanarak telefonu televizyona bağlama

Alternatif olarak, telefonunuzu SlimPort kablosu olan bir televizyona bağlayabilirsiniz. Hem MHL hem de SlimPort, mobil cihazlardan içeriğe fiziksel bir bağlantıyla ekranlar sunan teknolojiler olduğundan benzerler. Yine de SlimPort çıktılarında farklılık gösterir.

MHL, HDMI video çıkışıyla sınırlıyken, SlimPort HDMI, DVI, DisplayPort ve VGA ile sinyal gönderebilir. Bu nedenle, eski monitörler ve VGA'lı TV'ler de dahil olmak üzere çeşitli ekranlar için daha uygundur, ancak dijital girişler yoktur.

Ek olarak, güç kaynağı ayrıca MHL ve SlimPort'u da ayrıdır. MHL başlangıçta bir güç bağlantısı gerektirmesine rağmen, MHL 2.0 bunu gereksiz kılar. Yine de, MHL mobil cihazdan güç çekeceğinden, bir güç kablosu bağlamak için idealdir. Bununla birlikte SlimPort, mobil cihazlardan güç çekmez.

SlimPort bağdaştırıcısı kullanarak TV'nize bir telefon bağlamak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • SlimPort uyumlu telefon (SlimPort’un desteklenen cihazlar listesi)
 • Bir SlimPort kablosu veya adaptörü
 • Video kablosu (HDMI, DVI, DisplayPort veya VGA)
 • HDMI, DVI, DisplayPort veya VGA girişi ile görüntüleme

MHL'yi kullanmak gibi, seçtiğiniz SlimPort kablosu cihazınıza bağlıdır.

SlimPort adaptörünü telefonunuza takarak başlayın. Sonra, SlimPort adaptörünü uygun kablo kullanarak ekranınıza takın. Ardından telefonunuzun ekranını bir televizyonda görüntüleyebilmeniz gerekir. MHL gibi, tak ve çalıştır.

Yöntem 3: bir USB kablosu kullanarak tabletin televizyona bağlanması

Bir USB kablosunu da kullanarak bir tableti TV'nize bağlayabilirsiniz. Uyumlu Android tabletler için, MHL veya SlimPort'u kullanırsınız.
İşlem, bir telefonunuzu TV'nize bağlamakla aynı şeydir. İdeal olarak, telefonunuzun ve tabletinizin her ikisi de MHL veya SlimPort ile uyumlu olacak, böylece her iki cihaz için de bir adaptör kullanabilirsiniz.

Bir iPhone'u USB ile TV'ye Bağlama

iPhone'unuzu bir TV'ye bağlamak, Android cihazlara bağlanmaya benzer ancak farklı bir kabloya ihtiyacınız olacaktır ve bu modele göre değişir.

Neredeyse herkesin bir Lightning konnektörü ile donatılmış modern bir iOS cihazına (iPhone 5 veya daha yeni) sahiptir. VGA bağlantısına ihtiyacınız varsa, HDMI çıkışları için Lightning dijital AV adaptörüne veya Lightning to VGA adaptörüne ihtiyacınız olacaktır. Eski 30 pin portlu iOS cihazları 30-pin VGA adaptörünü kullanır. Bağdaştırıcınızı taktıktan sonra, video çıkışını ekranınıza bağlamanız yeterlidir. Ardından, telefonunuzun ekranı yansıtılacaktır. Apple’ın resmi Lightning adaptörleri, içeriği ikinci bir ekrandan görüntülerken şarj için ek bir Lightning portu içerir.

Bir iPad'i USB ile TV'ye Bağlama

Bir iPhone'u USB kullanarak TV'nize bağlamak gibi, TV'nize aynı araçlarla bir iPad bağlayabilirsiniz. Yine, bunun için muhtemelen bir Lightning kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Sadece iPad 3 ve daha eski bir 30-pin kablo kullanın. iPad Mini ve iPad Pro dahil olmak üzere tüm diğer iPad'ler bir Lightning kablosu kullanır.

Ayrıca, dijital AV bağdaştırıcısını veya VGA bağdaştırıcısını da seçersiniz. Bunlardan hangisini seçtiğiniz, ekranınızın girişlerine bağlıdır.

USB'den TV'ye: Depolama Aygıtı Olarak Bağlanma

Bir telefonu USB kullanarak bir televizyona bağlamak için en yaygın kullanım durumu ekran yansıtmasıdır, başka bir seçenek vardır. Ekran yansıtma yerine, bir televizyondaki resimler gibi dosyaları da görüntüleyebilirsiniz. Ancak, uyumlu bir monitöre, TV'ye veya projektöre ihtiyacınız olacak.

Çeşitli USB'den TV'ye bağlantı için, bu en kolay yoldur. Sadece bir telefon, USB kablosu ve USB girişli bir TV gerektirdiğinden, kurulumu kolaydır. İhtiyacınız olan belirli kablolar telefonunuza bağlıdır.

iPhone veya iPad'de bir Lightning kablosu (eski cihazlar için 30 pin) kullanacaksınız.

Alternatif olarak, Android kullanıcılarının bir mikro USB veya USB-C kablosuna ihtiyacı vardır. Telefonunuzla veya tabletinizle birlikte verilen USB kablosu iyi çalışmalıdır.

USB'den TV'ye: Fotoğrafları Görüntülemek için Bağlanma

Bu, TV'nizin veya monitörünüzün bağlı bir depolama cihazından dosyaları görüntüleyebilen bir USB girişine sahip olduğunu varsayar. İlk olarak, kablonuzu telefonunuza bağlayın. Şimdi, Kablonun standart USB ucunu TV'nizdeki veya monitörünüzdeki bağlantı noktasına takarak telefonunuzu TV'ye bağlayın. Ardından, TV'nizdeki girişi USB olarak değiştirin, böylece görebilirsiniz.

Android'de, USB ayarlarınızı Dosya aktarma veya Fotoğrafları aktarma (PTP) olarak değiştirmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için,
Bildirimlerinizi, bağlandığınızda ekranın üst kısmından aşağıya doğru sürükleyin ve değiştirmek için bu aygıt bildirimini şarj eden USB'ye dokunun.

Fotoğraflarımı sadece Insignia LED TV ve ZTE Spro 2 projektörde PTP kullanarak görüntüleyebildim. Modern Android cihazlar, USB Yığın Depolama protokolünü desteklemez. TV’niz cihazınızı gerçek bir harici sürücü olarak görmeyecek.

USB ile Telefonları, Tabletleri ve TV'leri Bağlayın: Başarı!
USB'den TV'ye bağlantı, cihaza, bağlantı tipine ve ekran girişlerine göre değişmekle birlikte, kurulumu çok zor değil. Ancak, kablosuz bağlantının genellikle daha uygun olduğunu unutmayın.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 16969 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" USB Kullanarak TV'nize Herhangi Bir Telefon veya Tablet Bağlama konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere USB Kullanarak TV'nize Herhangi Bir Telefon veya Tablet Bağlama ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda USB Kullanarak TV'nize Herhangi Bir Telefon veya Tablet Bağlama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "