Uyku Eksikliği Gerçekten Beyninize Zarar Verebilir mi?

Uyku Eksikliği Gerçekten Beyninize Zarar Verebilir mi?

Araştırmacılar, uykusuzluktan bilişsel keskinliğe kadar her şeyi etkileyen, uykusuzluğun sağlığınız için kötü olabileceğini uzun zamandır biliyorlar. Son zamanlardaki bazı araştırmalar, uzun uyanıklık dönemlerinin aslında beyinde uzun süreli hasarlara yol açabileceğini göstermektedir.

Araştırmalar Uyku Eksikliğinin Nöronları Öldürebildiğini Gösteriyor

Düzenli uykudan kaçan bir “uyku borcu” nu yaratan uzun bir düşünce var. Hemşireniz, doktorunuz, kamyon şoförünüz veya düzenli olarak uykunuzu kaçıran vardiyalı çalışan iseniz, sadece gününüzde Zzzzz'lerinizi yakalayabileceğinizi varsayabilirsiniz.
Ancak bir nörobilimciye göre, uzun uyanıklık ve uyku kaybı süreleri gerçek hasar oluşturabilir - hatta beyin hasarı - hafta sonlarında birkaç saat uyuyarak çözülemez.

Uykusuzluğun sağlığınız için kötü olduğunu bildiğiniz halde, düzenli olarak uykusuzluk beyniniz için ne kadar riskli olabileceğinin farkında olmayabilirsiniz. Araştırmalar, uykusuzluktan sonra ciddi kısa süreli bilişsel düşüşler olduğunu uzun süredir göstermiştir. Ancak bazı yeni araştırmalar, tekrarlanan uyku eksikliklerinin, nöronlara zarar verebileceğini ve hatta öldürdüğünü göstermiştir.

Genişletilmiş Uyanıklık Kritik Nöronlara Zarar Verebilir

Çalışmaya özellikle ilgi duyduğumuzda, uyandığımızda aktif olduğu bilinen, ancak uykudayken aktif olmadığı bilinen beyin sapında uykuya duyarlı nöronlar vardı.

Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi'nde profesör olan ve çalışmanın yazarlarından biri olan Dr. Sigrid Veasey, "Genel olarak, kısa ve uzun süreli uyku kaybını takiben bilişin tamamen iyileştiğini varsaydık. Ancak, insanlardaki bazı araştırmalar, dikkati çekmenin ve kognisyonun diğer bazı yönlerinin, üç günlük iyileşme uykularıyla bile normalleşemediğini ve beyindeki kalıcı yaralanma sorununu gündeme getirdiğini göstermiştir. Kronik uyku kaybının nöronlara, yaralanmaların tersine çevrilebilir olup olmadığını ve nöronların dahil olup olmadığını tam olarak anlamak istedik. ” diyor.

 

Bu nöronlar, duygudurum düzenleme, bilişsel performans ve dikkat gibi çeşitli bilişsel işlevsellik alanlarında kritik bir rol oynarlar. Veasey, “Eğer bu nöronlarda bir yaralanma varsa, o zaman dikkat etme konusunda zayıf bir yeteneğiniz olabilir ve ayrıca depresyon da olabilir” dedi.

 

Uyku Kaybının Beyne Etkilerinin İncelenmesi

Peki, araştırmacılar uyku yoksunluğunun beyindeki etkilerini nasıl inceledi?

  • Fareler üç gruba ayrıldı.
  • İlk grup normal olarak uyumaya bırakıldı.
  • İkinci gruptaki fareler üç saat ek olarak uyanık tutuldu.
  • Üçüncü fareler, üç gün boyunca genellikle sekiz saat daha uyuduklarında uyanık tutuldular.

Beyin doku örnekleri toplandıktan sonra, şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı:

  • Birinci ve ikinci gruptaki fareler (normal uyumaları ya da sadece birkaç saat uykuda kaybolanlar) sirtuin tip 3 (SirT3) olarak bilinen bir proteinde artış gösterdi. Bu protein, bireysel nöronların zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.
  • Üçüncü grupta uzun süre uyanık tutulan farelerde, bu proteinin böyle bir artış göstermediği görüldü.

Uykusuzluğunun şok edici sonuçları

Daha da şaşırtıcı olan - genişletilmiş uyanıklık grubundaki fareler belli nöronların yüzde 25 ila 30'unu kaybettiler. Araştırmacılar ayrıca nöral iletişimde sorunlara neden olabilecek oksidatif stres olarak bilinen bir artış gözlemlediler.
Veasey, fenomenin insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olup olmadığını görmek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini kaydeder. Özellikle, kişinin farklı bireyler arasında zarar görüp göremeyeceğini ve yaşlanma, şeker hastalığı, yüksek yağ içeren diyetler gibi şeylerin olup olmadığını belirlemek önemlidir ve sedanter yaşam tarzları insanları uyku kaybından kaynaklanan sinirsel hasara daha duyarlı hale getirebilir.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile