Ogznet.com
Huzursuz Bacak Sendromu ve Uykusuzluk Problemleri için Çözüm Önerileri Paylaş:

Huzursuz Bacak Sendromu ve Uykusuzluk Problemleri için Çözüm Önerileri

Huzursuz Bacak Sendromu ve Uykusuzluk Problemleri için Çözüm Önerileri

Geceleri yatarken bir anda kendinizi uyanık buluyorsanız, umutsuzca uykunun gelmesini bekliyorsanız ve neden uyuyamadığınızı merak ediyorsanız; bu genellikle uykusuzluktan kaynaklanır ve uykusuzluğu bir şekilde etkileyebilecek koşullar ve nedenler vardır. Geceleri uyuyamamanızın nedenlerini ve uygun çözümleri burada keşfedin.

Huzursuz bacak sendromunuz varsa ve uykusuzluk veya uykuya dalma problemleri yaşıyorsanız aşağıdaki belirtileri ve çözümleri okuyun.

1. Kötü Uyku Hijyeni

Kaliteli bir uyku için gerekli şartların oluşmasını sağlayan kurallara "uyku hijyeni" denir. Yatağınızda bilgisayar kullanmak gibi alışkanlıklar kötü uyku hijyenine neden olur ve gece uyumayı zorlaştırabilir. Geceleri uyuyamamanın birçok nedeni vardır, ancak bu nedenlerden birkaçını keşfetmek, tedavide rehberlik sağlayabilir. Uyuma yatkınlığınıza negatif yönde katkıda bulunan en büyük suçlu, sadece basit uyku hijyenidir. Bu garip ifade, uyumanızı zorlaştıracak davranışlara, alışkanlıklara ve tercihlere işaret eder. Eğer uyuyamazsanız, uyku ortamınız, düzensiz bir uyku programı veya uykunuzu bozan başka şeyler olabilir. Neyse ki, bu sorunların çoğu, farkında olduktan sonra, uyum sağlama yeteneğinizle önemli gelişmeler sağlanabilir.

İlginizi çekebilir

Daha İyi Bir Uyku için 10 İpucu

Birkaç basit kuralla, bu gece daha iyi uyuyabilirsiniz. Hayatımızın bir noktasında, herhangi bir sebepten dolayı, neredeyse hepimiz uyumakta zorluk çeker ve aku..

2. Uykusuzluk Hastalığı

Uykusuzluk, geceleri uyuyamamanızın en yaygın nedenidir. Uykusuzluk, sadece uykuya dalma yetersizliğidir. Ayrıca, kesintili ve kalitesiz olan uykuyu da tanımlar. Kısa dönemde, sıklıkla tanımlanabilir bir stres etkeni olarak ortaya çıkabilir ve akut uykusuzluk olarak adlandırılabilir. Ayrıca daha kronik bir durum haline gelebilir. Uykusuzluk büyük sıkıntıya yol açabilir ve istisnai durumlarda ölümcül olabilir. Neyse ki, uykusuzluk için bilişsel davranışçı terapi dahil olmak üzere etkili olan birçok tedavi seçeneği vardır. Bilişsel Davranışçı Terapi, duyguları olumlu etkilemeye dayalı, düşünceleri değiştirmeye odaklanan kısa süreli ve yapılandırılmış bir psikoterapi yöntemidir.

3. Huzursuz Bacak Sendromu (RLS)

Huzursuz bacak sendromu geceleri uyumayı zor hale getirebilir. Huzursuz bacak sendromu (RLS) hastalığına yakalananlar ile ilişkili semptomlar kolaylıkla tanımlanabilir. RLS'li çoğu insan, akşamları genellikle uykuya daldıkları ve hareketleri ile rahatladıkları için bacaklarında hoş olmayan bir his uyandırır. Bu hareketler uyuyamayacak kadar aşırı olabilir. Kolların veya bacakların kontrolsüz hareketleri ile ilişkiliyse, örneğin periyodik bacak hareketi sendromu (PLMS) gibi, yatak partnerinizin uyumasını bile zorlaştırabilir. RLS'nin birçok olası nedeni vardır ve birkaç iyi tedavi seçeneği vardır.

İlginizi çekebilir

Hemen Uykuya Dalmak ve Gece Rahat Uyumak için Ne Yapmalı?

Rahat bir gece uykusu almak kolay değildir, özellikle başlangıçta uykuya dalmanız zor olduğunda. Ancak uyku, sağlığınız için pek çok nedenden ötürü inanılmaz de..

4. Sirkadiyen Ritim Bozuklukları

Sirkadiyen ritim bozukluğu, uykusuzluğa neden olabilir ve geceleri uyumayı zorlaştırabilir. Uyuyamamanız çok olasıdır, çünkü vücudunuz yanlış zamanda uyumak ister. Sirkadiyen ritim bozuklukları olan bireylerde görülen bir durumdur. Sirkadiyen ritim, açlık ve uyku düzenleyicileri de dahil olmak üzere vücudun doğal işlevlerinin bir modelini ifade eder. Çoğu insan, geceleri uyumak ister. Ancak, sirkadiyen ritim, erkene ( ileri uyku fazı sendromunda olduğu gibi) veya geçe (gecikmeli uyku fazı sendromunda olduğu gibi) kaydırılırsa, uyku isteğiniz de değişecektir.

Gecikmiş uyku fazı sendromu olanlar, gece saatlerce yatakta uyanık bir şekilde yatar, ancak sabahları da kalkmakta zorluk çeker. Bu durum melatonin, bir ışık kutusu (fototerapi) veya hatta davranışsal terapi ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir 

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!