Geceleri yatarken kendinizi uyanık buluyorsanız, umutsuzca uykunun gelmesini bekliyorsanız ve neden uyuyamadığınızı merak ediyorsanız; Bu genellikle uykusuzluktan kaynaklanır, ancak uyku yeteneğinizi beklenmedik bir şekilde etkileyebilecek başka koşullar ve nedenler vardır. Geceleri uyuyamamanızın ve uygun çözümleri aramanın nedenlerini keşfedin.

İlginizi Çekebilir Sirkadyan Ritimleri ve Uykudaki Etkileri

Sirkadyan Ritimleri ve Uykudaki Etkileri

Uyku, uyanıklık, hormonlar ve metabolizma ile zaman İlişkisi. Sirkadyan ritimler uyku ilacı dünyasında anlaşılması en zor kavram olabilir. Çok kafa karıştırıcı bir dil var ve kolayca anlaşılamayan bir bilime dayanıyor. Neyse ki, sirkadiyen ritimler, ..

1. Kötü Uyku Hijyeni
Yatağınızda bilgisayar kullanmak gibi kötü uyku hijyeni gece uyumayı zorlaştırabilir. Geceleri uyuyamamanın birçok nedeni vardır, ancak bu nedenlerden birkaçını keşfetmek tedavide rehberlik sağlayabilir. Uyuma yatkınlığınıza katkıda bulunan en büyük suçlu sadece basit uyku hijyenidir. Bu garip ifade, uyumanızı zorlaştıracak davranışlara, alışkanlıklara ve tercihlere işaret eder. Eğer uyuyamazsanız, uyku ortamınız, düzensiz bir uyku programı veya uykunuzu bozan başka şeyler olabilir. Neyse ki, bu sorunların çoğu, farkında olduktan sonra, uyum sağlama yeteneğinizde önemli gelişmeler ile ele alınabilir.

2. Uykusuzluk hastalığı
Uykusuzluk, geceleri uyuyamamanızın en yaygın nedenidir. Uykusuzluk sadece uykuya dalma yetersizliğidir. Ayrıca, çözülmeyen ve kalitesiz olan uykuyu da tanımlar. Kısa dönemde, sıklıkla tanımlanabilir bir stres etkeni olarak ortaya çıkabilir ve akut uykusuzluk olarak adlandırılabilir. Ayrıca daha kronik bir durum haline gelebilir. Uykusuzluk büyük sıkıntıya yol açabilir ve istisnai durumlarda ölümcül olabilir. Neyse ki, uykusuzluk için bilişsel davranışçı terapi (CBTI) dahil olmak üzere etkili olan birçok tedavi seçeneği vardır.

3. Huzursuz Bacaklar Sendromu (RLS)
Huzursuz bacaklar sendromu geceleri uyumayı zor hale getirebilir. Huzursuz bacak sendromu (RLS) hastalığına yakalananlar ile ilişkili semptomlar kolaylıkla tanımlanabilir. RLS'li çoğu insan, akşamları genellikle uykuya daldıkları ve hareketleri ile rahatladıkları için bacaklarında hoş olmayan bir his uyandırır. Bu hareketler uyuyamayacak kadar aşırı olabilir. Kolların veya bacakların kontrolsüz hareketleri ile ilişkiliyse, örneğin periyodik bacak hareketi sendromu (PLMS) gibi, yatak partnerinizin uyumasını bile zorlaştırabilir. RLS'nin birçok olası nedeni vardır ve birkaç mükemmel tedavi seçeneği vardır.

4. Sirkadiyen Ritim Bozuklukları
Sirkadiyen ritim uykusuzluğa neden olabilir ve geceleri uyumayı için zorlaştırabilir. Uyuyamaman çok olasıdır çünkü vücudunuz yanlış zamanda uyumak ister. Bu sirkadiyen ritim bozuklukları olan bireylerde görülen durumdur. Sirkadiyen ritim, açlık ve uyku sürücüleri de dahil olmak üzere vücudun işlevlerinin doğal modelini ifade eder. Çoğu insan bir gecede uyumak ister. Ancak, sirkadiyen ritim erken ( ileri uyku fazı sendromunda olduğu gibi ) veya geç ( gecikmeli uyku fazı sendromunda olduğu gibi ) kaydırılırsa, uyku isteğiniz de değişecektir.

Gecikmiş uyku fazı sendromu olanlar için bu, bir gece kuşağınız olduğu ve daha erken bir zamanda uykuya dalmanızın zor olacağı anlamına gelebilir. Gecenin başında saatlerce uyanık bir yatakta yatarsınız, ancak sabahları kalkmakta zorluk çekersiniz. Bu durum melatonin, bir ışık kutusu ( fototerapi ) veya hatta davranışsal terapi ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir 

İlginizi Çekebilir Uyku Eksikliği Gerçekten Beyninize Zarar Verebilir mi?

Uyku Eksikliği Gerçekten Beyninize Zarar Verebilir mi?

Araştırmacılar, uykusuzluktan bilişsel keskinliğe kadar her şeyi etkileyen, uykusuzluğun sağlığınız için kötü olabileceğini uzun zamandır biliyorlar. Son zamanlardaki bazı araştırmalar, uzun uyanıklık dönemlerinin aslında beyinde uzun süreli hasarlar..

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 151 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Uykusuzluk ve Huzursuz Bacak Sendromunu konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Uykusuzluk ve Huzursuz Bacak Sendromunu ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uykusuzluk ve Huzursuz Bacak Sendromunu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "