Ogznet.com
Uykuya Hızlı Bir Şekilde Dalmak için Bu Askeri Meditasyonu Deneyin Paylaş:

Uykuya Hızlı Bir Şekilde Dalmak için Bu Askeri Meditasyonu Deneyin

Uykuya Hızlı Bir Şekilde Dalmak için Bu Askeri Meditasyonu Deneyin

Hemen Uykuya Dalmak için Ne Yapılmalı? Uykuya Dalma Yöntemleri

Hızlı uykuya dalmaya mı ihtiyacın var? Geçen yüzyılın ortalarında, ABD Donanması Uçuş Öncesi Okulu’nda geliştirilen gevşeme tekniği, birkaç dakika içinde uykuya dalmanızı sağlıyor. Bu bir sihir değil, ama vücudunuzu ve zihninizi rahatlatarak uykuya dalmak için oldukça iyi bir yol gibi görünüyor.

Hemen uykuya dalmak için en temel bilgiler şunlardır; vücudunuzu kısmen rahatlatmak ve daha sonra on saniye boyunca zihninizi tamamen temizlemeye çalışmaktır. İşte bunu nasıl yapacağınız:

  • Diliniz, çeneniz ve göz çevrenizdeki kaslar da dahil olmak üzere yüzünüzdeki kasları gevşetin.
  • Omuzlarınızı olabildiği kadar alçalt. Ardından kolunuzun üst ve alt tarafını rahatlatın, sonra diğer kolunuza aynısını yapın.
  • Nefes alın ve göğsünüzü rahatlatın.
  • Son olarak, bacaklarınızı, ilk olarak uyluklarınızı ve daha sonra baldırlarınızı rahatlatın.

Yukarıdaki listede yer alan her vücut parçasını tamamen dinlendirmek için bir buçuk dakikanızı ayırın ve sonra 10 saniye boyunca zihninizi temizlemeye çalışın. Uzmanlar, zihninizi temizlemek için bu zihinsel görüntülerden birini seçmenizi önerir:

  • Sakin bir gölde bir kanoda uzanırken, üzerinizde mavi gökyüzünden başka bir şey olmadığını hayal edin.
  • Zifiri karanlık bir odada siyah kadife hamak içinde uzanmayı hayal edin.
  • “Düşünme, düşünme, düşünme” diyerek on saniye boyunca tekrar tekrar söyleyin.

Bu yöntemler size tanıdık gelebilir. Çünkü hemen hemen her uyku meditasyonunun temel bileşenleri bunlardır. Peki, bunlar işe yarıyor mu? Kesinlikle evet.

Ama, gerçekten uykuya dalmanın en iyi veya en hızlı yolu nedir? Amerikan Hava Kuvvetleri web sitesinde, bir uyku meditasyonu ile iki dakika içinde uykuya dalmanın bir yönteminden bahsedilir.

Bu, II. Dünya Savaşı'nda ABD savaş uçağı pilotları için geliştirilen hemen uykuya dalma yöntemiydi. Ordu, pilotların çoğunun, stres ve bunun sonucu ortaya çıkan uykusuzluk nedeniyle korkunç ve geri dönülmez hatalara neden olan kararlar aldığını fark etti. Pilotlar, saat kaç olsa bile, rahat edemezler ve uyuyamazlardı. Böylece, stres ve yorgunluk, ölümcül bir hata yapana kadar devam etti.

Hemen uykuya dalmak
People vector created by stories - www.freepik.com

Yukarıda bahsettiğimiz ABD Donanması Uçuş Öncesi Okulunda, herhangi bir koşulda, iki dakikadan kısa bir sürede gece veya gündüz hemen uykuya dalmak için bilimsel bir yöntem geliştirildi. Altı haftalık uygulamadan sonra, pilotların yüzde 96'sı iki dakika veya daha kısa sürede uykuya dalmaya başladı. Kahve içtikten sonra veya arka planda makineli tüfek atışı yapılsa bile.

Yani bu yöntemleri uygularsanız, uykuya dalmak daha kolay olacaktır.

Eğitimde, pilotlar bir sandalyede dik bir şekilde otururken bile uyuya kalmayı öğrenmişlerdi. Huzursuz hissettiğin zamanlarda uyumak için zor bir pozisyon. Sandalyelere oturarak, ayaklarını düz bir yere koydular ve ellerini kucaklarına bıraktılar. Yani yatıp uyumak için bir uyku matı yada oda yoktu.

Şimdi pozisyonunu alabilirsin, uykuya dalmak ile ilgili her şey yüzle ilgilidir. Bunu duygularınızın merkez üssü olarak düşünün. Gözlerini kapat ve yavaşça ve derin bir şekilde nefes al.

Daha sonra yüz kaslarınızın 43'ünü gevşetin. Gözlerinizi kırpmayın veya alnınızı çatmayın. Alnınız pürüzsüz olmalı. Bırak her şey yoluna girsin. Yanaklarını, ağzını, dilini ve çeneni rahatlatırken nefes al.

Hemen Uykuya Dalmak için Ne Yapılmalı?
Background vector created by starline - www.freepik.com

Gözlerin kapalı, ama tamamen gevşemiş olduklarından emin olmalısın. Gözlerini kontrol eden altı kas var; onları rahatlat ve cansız hisset.

Yüzünü rahatlatır ve göz çukurlarının gevşemesine izin verirsen, vücudunun geri kalanına gevşeme vaktinin geldiğini bildirmiş olursun.

Vücudunun üst kısmını böylece rahatlattıktan sonra, şimdi omuzlarla ilgilenmeye geldi. Vücudunu aşağı çekiyormuş gibi, omuzlarının gidebildikleri kadar düşmelerine izin ver. Boynunun arkasının cansız olduğunu hissetmelisin. Tüm kaslar daha da gevşemiş olsun.

İlginizi çekebilir

Daha İyi Bir Uyku için 10 İpucu

Birkaç basit kuralla, bu gece daha iyi uyuyabilirsiniz. Hayatımızın bir noktasında, herhangi bir sebepten dolayı, neredeyse hepimiz uyumakta zorluk çeker ve aku..

Derin nefes al. Sonra yavaşça nefes verin, tüm gerginliği dışarı üfleyin.

Sırada kolların var. Hakim tarafınla başla. Sağ elini uzatırsan sağa odaklan. Rahatla ve vücudunu dinlendir. Rahatlamıyorsa, önce gerginleştir, sonra bırak gitsin.

Ardından sağ elinize geçin. Sonra el ve parmakların geliyor. Baskın tarafınızı bitirdiğinizde, diğer kolunuzla işlem üzerinde çalışın.

Vücudunun üst kısmını bu şekilde rahatlattıktan sonra işin yarısı bitmiş olur.

Sonraki durak bacakların. Sağ uyluk kasının, ölü bir ağırlık gibi kalmasını sağla. Aynı şeyi sağ baldır kaslarına yap. Sonra ayak bileğiniz için de aynı şeyi yapın. Bacağınız yere doğru indiği için kasların gevşediğini hissedin.

İşlemi sol bacak için de tekrarlayın, uyluk, sonra da baldır, sonra bileğiniz ve ayağınız.

Şimdi, vücudunuzdaki her kas, yüzünüzden ayağınıza kadar gevşetildi. Bu rahatlığı derin uykuya dönüştürmek için yapmanız gereken sadece bir şey kaldı.

Hiçbir şey hakkında düşünmemek. Son adım 10 saniye boyunca zihninizi temizlemektir. O gün neyin yanlış gittiğini veya bir işin ne zaman yapılması gerektiğini düşünmeyin. Bunları yapmak tüm duyuları hareketlendirir. Yani bunları düşünmek demek, kaslarınıza istemsiz olarak hazır olmalarını söylemek demek için yeterlidir.

İlginizi çekebilir

Hemen Uykuya Dalmak ve Gece Rahat Uyumak için Ne Yapmalı?

Rahat bir gece uykusu almak kolay değildir, özellikle başlangıçta uykuya dalmanız zor olduğunda. Ancak uyku, sağlığınız için pek çok nedenden ötürü inanılmaz de..

Bunun yerine, zihnini boşaltmalısın. Kafanda statik bir görüntüyü tutarak bunu yapabilirsiniz. Zifiri siyah bir odada rahat bir kanepede uzanmış olduğunuzu hayal edin. Bu resmi 10 saniye boyunca aklınızda tutun.

Bu işe yaramazsa, “düşünmeyin… düşünmeyin… düşünmeyin” kelimelerini en az 10 saniye boyunca tekrar tekrar söyleyin. Bu, herhangi bir düşünceyi açığa çıkaracak ve beynini yormayı bırakacaktır.

Fiziksel olarak rahatlamış olduğunuzda ve zihniniz en az 10 saniye boş kaldığında, hemen uykuya dalacaksınız.

Fiziksel olarak rahatlamış olduğunuzda ve zihniniz en az 10 saniye boş kaldığında, hemen uykuya dalacaksınız.
Background vector created by pikisuperstar - www.freepik.com

Hemen uykuya dalmayı düşünün. Çevrenizde ne kadar çok şey olduğu ya da nasıl hissettiğiniz önemli değil. Tüm bu arka plan gürültüsünü engelleyebilmek önemlidir. Vücudunuzu nasıl yavaşlatacağınızı bilmek, zihninizi kapatmak ve sıfırlamak için kendinize izin verin.

Her şey daha kolay olacak. Zihnin daha net olacak. Kararlarınız daha iyi olacak. Daha fazla enerjiniz olacak ve vücudunuz her geçen gün daha da sağlıklı olacak.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!