Ogznet.com
Uyumadan Önce Akıllı Telefon Kullanımının Zararları Paylaş:

Uyumadan Önce Akıllı Telefon Kullanımının Zararları

Uyumadan Önce Akıllı Telefon Kullanımının Zararları

Yatak Odasında Telefon Bulunması Zaralı mıdır?

Işık uykusuzluğa yol açabilir. Çoğu insan gibiyseniz, uyumadan önce baktığınız son şey ve uyanışta elinize aldığınız baktığınız ilk şey telefonunuz olabilir. Bu uyku ve uykusuzluğu nasıl etkiler? Yatak odasında telefonunla yatman gerekli mi? Telefonunuzu yatağa yakın bir şekilde tutmanın olası zararlı etkileri nelerdir?

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bir telefonun yakınında uyumanın, sizi nasıl etkileyebileceğini ve gece daha iyi uyumanıza yardımcı olacak ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi düşünün.

Akıllı Telefonların Uykusuzluğa Etkisi Var mıdır?

Telefonlar, Alexander Graham Bell'in 1876'da ilk telefonu icat etmesinden bu yana çok değişti. Sadece son on yılda, hem işlevlerinde hem de hayatımızdaki rollerinde dramatik bir değişimin yaşandığı görülmüştür. Telefonlar artık sadece, birisiyle uzaktan konuşmanın bir yolu değil, çok çeşitli kullanım alnaları vardır.

Cep telefonu veya akıllı telefonlar artık günlük yaşantımıza tamamen entegre oldular. Teknolojinin bu harika cihazları, artık cep boyutlu bilgisayarlar olarak işlev görüyor. Onlarla birlikte, modern yaşam için gerekli birçok aktiviteyi gerçekleştirebiliriz. Telefon görüşmesi yapmak, kısa mesaj göndermek, bir noktaya gitmek için navigasyon haritalarını kullanmak, internette gezinmek, maillere yanıt vermek ve Facebook, Twitter gibi sosyal medya aracılığıyla etkileşim kurmak. Ayrıca oyunlar oynayabilir ve farklı bir dizi görevi gerçekleştirmek için uygulamaları kullanabiliriz. Bu işlevlerin aynı zamanda, uykuya dalma bozuklukları oluşturabilecek potansiyele de sahip olması sürpriz olmamalıdır.

Akıllı Telefonların Uykusuzluğa Etkisi Var mıdır?
Woman photo created by torwaiphoto - www.freepik.com

Bu aktivitelerin çoğu, kontrol etmeye, yanıtlamaya, okumaya, kaydırmaya, yayınlamaya, tıklamaya veya oynatmaya devam etmek için zorlayıcı bir istek oluşturabilir. İyi hissettirir ve ek uyarım için sınırsız bir fırsat vardır. Cihazı durdurmak ve kapatmak zor olabilir. Bu eylemler bile tek başına, yatma zamanında bir gecikmeye ve toplam uyku süresinin azalmasına neden olabilir. Bu şekilde, gerekli uyku saatlerinin harcanması durumunda, uyku yoksunluğuna neden olabilir. Ek olarak, uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Beyin aşırı uyarılmış veya aktif olabilir.

Ayrıca, telefon, tablet veya bilgisayar ekranlarındaki ışık uykuya dalma durumunu etkileyebilir. Ekranlardaki küçük miktarlarda yapay ışık, sirkadiyen ritimde gecikmeye neden olabilir. Bu, doğal olarak gecikmiş uyku fazı olan insanlarda özellikle etkili olabilir. Bu etkileri önlemek için sabah güneş ışığı alınmazsa, uykusuzluk ve sabah uykusu ortaya çıkabilir.

Cep Telefonuyla Uyumanın Zararları Nelerdir?

Telefonunuzu yatak odanızın dışında tutmak için bazı iyi nedenler vardır. Cep telefonunuzu yatak odası dışında bırakmak, uyumaya geçiş yapmanız gerektiğinde uzun süreli kullanımdan kaçınmayı kolaylaştırır. Ayrıca geceleri uyanmanıza neden olan zorlayıcı kontrolleri de engeller. Uyanır ve üzücü bir şey okursanız, uykuya dalmak zor olabilir. Ayrıca dikkate alınması gereken başka riskler de vardır.

Cep Telefonuyla Uyumanın Zararları Nelerdir?
Woman photo created by drobotdean - www.freepik.com

Telefonlar ilginizi çekmek ve telefona yönlenmek için tasarlanmıştır. Dikkatinizi çeken uyarılar, bildirimler veya ışıklar olabilir. Bu, uyanık olduğunda yararlıdır, ancak gece zor olur. Bunlar gece uyannık kalmanıza sebep olabilir. Zaten uykuya dalmışsanız, ancak telefonunuzu bir rahatsız etme veya uçak moduna geçirmeyi unuttuysanız, rastgele kısa mesajlar veya aramalar sizi uyandırabilir. Bu, uyku kalitesini bozabilir. Aynı zamanda sizi tamamen uyandırmadan, yanıt veremeyecek kadar uyandırabilir, tutarsız konuşmalar veya uykulu mesajlaşmanıza neden olabilir.

Bazı insanlar, elektromanyetik alanların sağlık problemleri üzerindeki etkileri hakkında endişelerini dile getirmektedir. Bu endişeler, beyin tümörleri için (özellikle telefonun tutulduğu kafanın yanında) veya doğurganlık üzerindeki etkileri (özellikle erkeklerde) için riskler içermektedir. Dünya Sağlık Örgütü, cihazların 2011'de kansere neden olabileceğine dair bir uyarı yayınladı. Ancak böyle bir ilişkiyi gösteren hiçbir araştırma yoktur. Yine de, dikkat, yatak odalarındaki telefonların varlığını ortadan kaldırarak potansiyel riske maruz kalmayı azaltabilirsiniz.

Daha iyi bir Gece Uykusu için Yapılabilecek Değişiklikler

Telefonların uyku kalitesini bozabileceği açıktır. Uykusuzluğunuz varsa veya yeterli uyku almıyorsanız, bunlar, yardımcı olabilecek basit değişikliklerdir. Telefonunuzun uyku ortamınızı ne kadar etkileyebileceğini düşünün ve aşağıdaki değişiklikleri göz önünde bulundurun:

Telefonu mutfakta şarj edin. Telefonunuz olmadan yatağa girmeye çalışın. Acil bir durum varsa, sabah kalktığınızda öğrenirsiniz. Telefonu yatak odasından çıkararak ve mutfak gibi başka bir odada şarj ederek, uykusuzluk üzerindeki etkisini azaltmak mümkündür.

Daha iyi bir Gece Uykusu için Yapılabilecek Değişiklikler
Abstract vector created by pch.vector - www.freepik.com

Telefonunuzun alarmını kullanmak yerine bir alarmlı saat alın. Telefonlar çok şey yapabilmesine rağmen, bu özelliğini kullanmanıza gerek yoktur. Sabah uyanmak için ihtiyacınız olan şey ucuz bir alarmlı saat almaktır. Odanıza koyun ve kalkmanız gereken zamana ayarlayın. Mümkün olduğunca saate bakmayın. Telefonunuzu alarmlı saat olarak kullanmanız gerekiyorsa (belki de seyahat ederken), uyku kesintilerini azaltmak ve bildirimleri almamak için uçak moduna getirin.

Uyku izleme uygulamalarını kapatın. Bazı insanlar telefonlarını ve hatta giyilebilir teknolojiyi, uyku düzenlerini takip etmek kullanır. Uykudaki hareketlerinizin bu cihazlar tarafından uyanıklık olarak değerlendirilme durumu ve tuttuğu bilgilerinin doğruluğu şüphelidir. Dahası, gece boyunca her hareketi veya uyanışı dikkatlice belgelemek için bir sebep de yoktur. Bunlar uyku için sorun olabilir.

Bir tampon bölge oluşturun ve geceleri ışığı en aza indirin. Yatmadan önceki son saatinizi yatmaya ve uykuya dalmak için bir zaman olarak kullanmaya çalışın. Okumak, televizyon ya da film seyretmek ya da müzik dinlemek için biraz zaman ayırın. Gözünüzün doğrudan ışığa maruz kalmasını azaltın. Olabildiğince yakın ekranları gece moduna getirin (mavi ışığı azaltır). Özellikle geceleri ışığa karşı hassassanız, mümkün olduğu kadar ortamdan kaldırmayı düşünün.

Uyku ortamını optimize edin. Daha iyi bir uyku için yatak odanızı nasıl düzenleyebilceğinizi düşünün. Uykunuzu hissettiğinizde yatağa gidin. Geceleri 20 dakikadan uzun bir süre uyanık kalıyorsanız, rahatlayın ve uykunuzu getirmek için dinlendirici bir şeyler yapın ve yatağa dönün. Eğer sabah uyanırsan, kalkıp güne erken başlayabilirsin.


Bu cihazlar hayatımızı geliştirmek için tasarlanmıştır, ancak müdahaleci olabilirler. Yatak odanızdan cep telefonunuzu çıkarmak için kendinize söz verin. Bu küçük değişiklik, uyku durumunuzu optimize etmenize ve dinlenmiş hissetmek için yeterli uyku almanıza yardımcı olabilir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!