Verilerinizi Gizli ve Güvenli Tutmak için En İyi Android ve iOS Uygulamaları

Verilerinizi Gizli ve Güvenli Tutmak için En İyi Android ve iOS Uygulamaları
Image from rawpixel.com

Verilerimizi toplayan ve her büyük veri ihlali sonrasında şifreleri sıfırlayan büyük şirketler 2019'da da kabul etmek zorunda olduğumuz kaçınılmaz önceliklerimizden biri olabilirler. Ancak verilerinizi ve gizliliğinizi korumanın yolları vardır.

Önerilen bu uygulamalar sizi %100 güvenli yapmaz. Bu imkansız. Yapacakları, verilerinizi daha güvenli ve daha gizli tutmaya yardımcı olmaktır.

Şifre Yöneticileri
En önemli araç bir şifre yöneticisidir. Rasgele uzun karmaşık şifreler oluşturmak için bir şifre yöneticisi kullanmak, muhtemelen çevrimiçi hesaplarınızı daha güvenli hale getirmek için atabileceğiniz en önemli adımdır.

Burada 1Password ve LastPass önerilmektedir.

Tarayıcılar
Chrome'dan başka bir tarayıcı seçmek, pazar hakimiyeti göz önüne alındığında boşuna bir çaba gibi görünebilir. Ancak veri gizliliği söz konusu olduğunda, çok daha iyi seçenekler var.

Bu alanda Firefox ve Brave önerilmektedir.

VPN
Daha fazla gizlilik odaklı bir tarayıcı kullanmaya ek olarak, internet trafiğinizi maskelemek için bir VPN hizmeti kullanmak, çevrimiçi olarak daha güvenli olmanın harika bir yoludur. Doğru VPN'i nasıl seçeceğinizi, hızlı ve güvenilir birini seçmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Telefon ve Tabletler için Gizlilik Esaslı En İyi 8 Web Tarayıcı
İlginizi Çekebilir

Telefon ve Tabletler için Gizlilik Esaslı En İyi 8 Web Tarayıcı

Mesajlaşma
Signal gibi açık kaynaklı uçtan uca şifreli bir mesajlaşma platformu kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca buna, iMessage ve WhatsApp iyi bir alternatiftir. Bunlar da uçtan uca şifreli ve popüler. Açıkçası, biri Apple'a, diğeri Facebook'a ait, bu yüzden verilerinizi gizli tutmak için bu şirketlere ne kadar güvendiğiniz size kalmış.

Ödemeler
Her gün müşteri verilerini ve kredi kartı bilgilerini ortaya çıkaran yeni bir veri ihlali ortaya çıkıyor. Bu nedenle, nerede olursanız olun  Apple Pay veya Google Pay kullanmanızı öneririz. Her iki hizmet de gerçek kredi kartı numaranızı sanal bir numaranızın arkasına gizler, böylece satıcılara hiçbir zaman bu veriler verilmez. Bir satıcıda büyük bir veri ihlali varsa, bu bir cankurtaran olabilir.

Hemen Yüklemeniz Gereken İnternet Gizlilik Araçları
İlginizi Çekebilir

Hemen Yüklemeniz Gereken İnternet Gizlilik Araçları

Kaynak : https://lifehacker.com/the-best-android-and-ios-apps-to-keep-your-data-private-1833838923

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile