Ogznet.com
Veri Gizliliği için En İyi Facebook Alternatifleri Paylaş:

Veri Gizliliği için En İyi Facebook Alternatifleri

Veri Gizliliği için En İyi Facebook Alternatifleri

Facebook profilinizi silmeyi düşünüyorsanız, bu Facebook alternatifi sosyal medya platformlarına göz atabilirsiniz. Bunlar, Facebook gibi verilerinizi kullanmaz ve üçüncü taraflara satmaz. Peki, hangi Facebook alternatifleri verilerinizi işlemiyor? İşte, veri gizliliği için en iyi 4 Facebook alternatifi.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Facebook, sosyal medya denildiğinde akla ilk gelen platformdu. Bugün ise, bir sosyal ağda olmaması gereken tüm işlevler mevcut. Facebook’un devam eden güvenlik ve gizlilik sorunları, gençlerin hızla bu platformu terk etmelerine neden oldu. Pew Research'e göre, 18 ila 29 yaşlarındaki kullanıcıların yüzde 44'ü uygulamayı son bir yıl içinde sildiklerini söylüyorlar. Bu durumda, aşağıdaki Facebook alternatiflerine bir göz atalım.

Veri Gizliliğine Önem Veren Facebook Alternatifleri

1. Family Wall - Ailenizin Özel Alanı

Facebook hesabını silmekte zorlanan insanların en büyük sorunu bu ağdaki çevrenin genişlidir. Farklı bir platformda, tüm arkadaş ve aileden çevrenizle temas halinde olamayabilirsiniz.

Diğer şehirlerde ve hatta başka ülkelerde yaşayan aile üyeleriniz varsa, Facebook birbirleriyle fotoğraf, hikaye ve video paylaşmanın en iyi yollarından biridir. Birbirlerinizin hayatlarını hızlı ve kolay bir şekilde takip etmenizi sağlar.

Fakat Facebook'un bu rolünü aynı şekilde yerine getiren alternatifler sosyal ağlar da var. Buna bir örnek Family Wall. Adından da anlaşılacağı gibi, özellikle sevdiklerinizle iletişim halinde olmak için tasarlanmıştır.

Ağın, gizlilik açısından çekici olmasını sağlayan üç temel özelliği vardır. İlk olarak, ailenizle iletişim durumu, güvenli bulut özelliği ile özel olarak saklanır. İkincisi, bu sosyal medya reklamsızdır, bu nedenle hiçbir şirket sizi hedeflemek için davranışsal veri kullanmaz. Son olarak, Family Wall, özel verilerinizi ticari kullanım için asla kullanmayacağına söz veriyor.

Family Wall'daki özellikler arasında doğum günleri ve diğer etkinlikler için paylaşılan takvimler, paylaşılan görev listeleri, gerçek zamanlı konum izleme, ailenizde özel gruplar oluşturma ve geniş bir fotoğraf ve video kütüphanesi bulunur.

 

Çocuklarınıza Facebook hesabı açmadan önce iki kez düşünmelisiniz. Çünkü (fotoğrafların telif hakkını saklı tutsanız bile) Facebook'un kullanım şartları gereği “münhasır olmayan, devredilebilir, lisanssız, telif hakkı olmayan haklar”, Mark Zuckerberg'in şirketi, sosyal medyada paylaştığınız her şeyi başkalarına verir.

Pratikte bu, Facebook'un sizin izniniz olmadan içeriğinizi başka şirketlere alt segmente lisanslayabildiği anlamına gelir. Yasal olarak bir kuruş ödemek zorunda kalmadan alt lisans için ücret alabilir. Ve hayır, bazen gördüğünüz gereksiz telif hakkı durumları size yardımcı olmaz.

Çocuklarınızın değerli anılarıyla dolu, paylaşılabilir bir fotoğraf albümü oluşturmak istiyorsanız, bunun yerine 23snaps'i inceleyin. Şirket, açık bir izniniz olmadıkça bilgilerinizi veya fotoğraflarınızı reklam verenlerle paylaşmayacaktır.

Bu sosyal medya, birden fazla fotoğraf, video ve metin albümü oluşturmanıza ve ardından bunları istediğiniz kişilerle paylaşmanıza olanak tanır. Zaman kazanmak için resimlerinizi doğru albümlere akıllıca yerleştirir. Tüm fotoğraflarınız için bir baskı kitabı bile sipariş edebilirsiniz.

Edmodo eğitim sektörüne odaklanmıştır. Öğrenciler ve öğretmenler arasındaki sosyal medya bağlantıları, sınıfta ortamı için giderek daha önemli bir rol oynamaktadır, ancak Facebook gibi daha kamusal ve açık hizmet platformları bunun için uygun bir ortam değildir. Bu sosyal medya, Facebook alternatifleri arayan eğitimciler için iyi bir alternatiftir.

Edmodo, bu boşluğu doldurmayı hedefliyor. Uygulama, öğretmenler tarafından tasarlandı. Edmodo, tüm öğrenicileri tam potansiyellerine erişebilmeleri için ihtiyaç duydukları kişi ve kaynaklarla biraraya getiren bir küresel eğitim ağıdır.

Sınıf listeleri ve sınav oluşturmak için destek de vardır. Geniş topluluk, artık hem öğretmenler hem de öğrenciler için 650 milyondan fazla ücretsiz destek materyalini paylaştı.

Edmodo'nun sağlam bir gizlilik politikası vardır. Şirket, sizin veya çocuklarınızın bilgilerini reklam verenler ve üçüncü taraf uygulamalar da dahil olmak üzere hiç kimseye satmaz.

Başka bir güvenlik katmanı olarak Edmodo, ebeveynlerin ağa katılmasına da izin veriyor. Ebeveynler öğrenme sürecine katılabilir ve çalışmaları öğretmenler ile koordine edebilirler.

4. MeWe - Yeni Nesil Sosyal Ağ

 

Şu ana kadar baktığımız üç ağın hepsinin sağlam gizlilik politikaları var. Ancak, Facebook bize öğrettiği bir şey varsa oda, gizlilik politikalarının değişme yükümlülüğü yani durumu vardır.

Ne yazık ki, mahremiyetin sitenin ana kurulma ilkelerinden biri olduğunu gösteren neredeyse hiçbir ağ yoktur. Ancak MeWe buna bir istisnadır.

MeWe, arkadaşlarınızla, ailenizle ve ortak ilgi gruplarıyla otantik bağlantı için heyecan verici, kullanımı kolay özelliklere sahiptir, bunlara şunlar dahildir: yakın arkadaşlar ve tüm kişiler için özel haber beslemeleri; özel ve açık gruplar; hayran ve iş sayfaları; hem 1:1 hem de grup sohbetleri için harika sohbet özellikleri; kaybolan içerik; GIF oluşturma ile eğlenceli özel kamera; dünya çapında bağlantılar için canlı ses ve canlı video; yeni nesil sesli mesajlaşma; kişisel sosyal bulut; her grup için özel üye profilleri ve dahası.

MeWe farklıdır. Ağ kendi Gizlilik Beyannamesi ile gurur duymaktadır. Burada diyor ki:

  • MeWe asla size hedefli bir reklam göstermez.
  • Tüm yazılar kronolojik olarak gösterilecektir; bildiğiniz hiçbir algoritma kullanılmaz.
  • Site, kendi veya üçüncü tarafların izleme çerezlerini asla kullanmaz.
  • Kişisel bilgilerinizi asla satmayacağız.

MeWe’nin benzersiz özelliklerinden bazıları, katıldığınız her grup için özelleştirilebilen profiller, içeriğinizi kolayca bulabilmeniz için kütüphane etiketleme ve platform genelinde ses entegrasyonu içerir.

Mutlak gizlilik, gerçekten bir sosyal ağdan beklediğiniz bir numaralı önceliğiniz ise, MeWe en iyi Facebook alternatifidir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!