Ogznet.com
Vero True Social: Nedir ve nasıl çalışır? Paylaş:

Vero True Social: Nedir ve nasıl çalışır?

Vero True Social: Nedir ve nasıl çalışır?

Vero True Social, resimleri ve diğer medyaları paylaşmak için yeni bir sosyal ağdır. Denemeye değer olup olmadığını ve nasıl çalıştığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Kullanıcılarına yepyeni bir deneyim sunmayı vaat eden, reklamsız ve “gerçekten sosyal” olan ve başkalarının “beğeneceği” şeyleri paylaşmak için kendi üzerinde baskı hissetmediği, ancak bunun yerine kendiniz gibi davranabileceğiniz bir sosyal medya uygulaması. 

Kulağa ilginç geliyor, değil mi? Ama tanışmadan önce, Vero'nun gerçekten bu sloganların hepsini hak edip etmediğine bi bakalım.

Vero Nedir?

Vero, 2015'te Lübnanlı milyarder Ayman Hariri'nin sahibi (aynı zamanda Lübnan'ın eski Başbakanı) olduğu bir sosyal medya uygulamasıdır. Hariri'ye göre, uygulamanın çıkış noktası Facebook gibi diğer sosyal medya platformlarının yaşattığı hüsrandan geliyor.

Vero, sosyal medya ve sosyal hayat hakkında daha az vakit harcatmak için çaba sarf ediyor, dolayısıyla insanları gerçek dünyada olduğu gibi daha fazla vakit harcamaya teşvik ediyor. İtalyanca “vero” kelimesi “doğruluk” anlamına gelir. Ve kim daha fazla gerçeği internette görmek istemez ki?

 

Facebook, Twitter ve Instagram aslında gönderileri kronolojik sıraya göre değil, takipçilerin katılımı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayalı olarak sunan bir algoritmaya sahiptir. Mesele şu ki, kullanıcılar bu sistemi sevmiyor. Fotoğrafları, videoları veya diğer materyalleri paylaşmanıza izin veren yeni bir sosyal ağa ihtiyaç yok, ancak kullanıcıların yayınları üzerindeki kontrolünü yeniden kazanmalarına izin verecek bir sosyal ağa ihtiyaç vardır ve Vero bunu yapmayı vaat ediyor.

Vero, dikkate değer bir alternatif sosyal ağ gibi görünüyor. Platform, kullanıcılarına daha samimi bir sosyal deneyim vaat ediyor ve en az birkaç ilginç deneyim sunuyor. Şık bir arayüz, kronolojik yayınlar ve en önemlisi, reklamların olmaması.

Şu anda tamamen ücretsiz olan uygulamayı deneyin ve merakınızı yenin.

Vero nasıl kullanılır?

Vero'ya katılmak çok basittir. Kayıt olduktan sonra biyografinizi tamamlamaya ve insanları takip etmeye başlayabilirsiniz. Burada Instagram ve Vero arasındaki ilk farkı görebilirsiniz. Vero'da takipçilerinizi dört farklı kategoriye ayırabilirsiniz:

  • Yakın arkadaşlar
  • Arkadaşlar
  • Tanıdıklar
  • Takipçiler

Konsept, Facebook listelerine benzer, ancak daha az karmaşıktır ve bir şey paylaştığınızda, takipçilerinize listeye dahil olup olmadıklarını bildirmeden gönderiyi kimlerin görebileceğini seçebilirsiniz.

 

Fotoğraflara ek olarak: bağlantı, müzik, film, kitap, yer ve diğer kullanıcıların profillerini takipçilerinize önermek için paylaşabilirsiniz.

Şimdilik eksik olan Hikayeler.

Vero'nun para kazanmayı umduğu bir yol, kullanıcıların doğrudan uygulama üzerinden ürün satacağı zaman komisyon almaktır. Fikir fena değil, ancak kullanıcıların kaydolmak ve ürünlerini satmak için ödeme yapmaları gerektiğinde bunu nasıl başaracaklar göreceğiz.

Vero nasıl çalışır?

Vero, Instagram/Facebook'un neredeyse hiç rakibi olmadığı çok zor bir pazara girdi. Değişime ihtiyaç olduğunu söylemeye gerek yok.

Net olmayan şey, reklamcılığın tamamen olmadığı ve buna alışkın olmayan kullanıcıların sosyal medyayı kullanmak için para ödemek zorunda kalacağı bir iş modelinin ne kadar sürdürülebilir olabileceğidir. Önümüzdeki birkaç ay, Vero'nun yeni bir başarı öyküsü olup olmayacağını görmek için çok önemli olacak.

Vero'nun Kullanışlı Özellikleri

1. Kronolojik Sıralı Reklamsız Haber Kaynağı

Bu, Vero'nun önemli satış noktalarından biridir. Algoritmalar tarafından kontrol edilen haber kaynaklarından bıktınız mı? İnternette sosyal ağlar sizin verilerinizi takip mi ediyor? Vero’nun amacı sosyal ağları köklerine geri döndürmektir.

2. Kişilerinizi Kategorilere Göre Sıralayabilirsiniz

Gerçek hayatta, arkadaşlarınızı sadece “arkadaş ve takipçiler” olarak bölmezsiniz. Vero, kullanıcılarına bağlantıları ile ne tür bir ilişki kurduklarını belirlemek için daha fazla seçenek sunuyor.

Kişilerinizi dört katmana ayırabilirsiniz: yakın arkadaş, arkadaş, tanıdıklar ve takipçiler. Bu bölümde “kimin ne göreceğini” kontrol eder. Bu şekilde, bağlantılarınızla neyi paylaşacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok.

3. Vero Uygulamasının Tasarımı İyidir

Vero'nun kendisine kattığı bir şey de güzel tasarımı. Başka bir özelliği olmasa bile, bu yönüyle bile Vero'ya estetik açıdan hoşluk katıyor.

4. Vero Gereksiz Veri Toplamaz

Uygulamanın geliştiricilerine göre, Vero “kullanıcıları hakkında sadece adlarını, mail adreslerini ve telefon numaralarını içeren, ancak reklam verenlere veya diğer üçüncü taraflara veri sağlamayan az miktarda veri toplar.”

5. Vero Ücretsizdir

Vero, reklam göstermemek için, kullanıcılara yıllık ücret talep etmeyi planlıyor. Ancak, şu anda yeni kullanıcılar Vero'yu ömür boyu ücretsiz kullanacak.

Vero Kötü Özellikleri

Bu uygulama hakkında her şey yukarıdaki kadar iyi olsaydı, arkadaşlarınızın çoğu muhtemelen zaten Vero kullanıyor olacaktı. Peki Vero'ya geçmeye karar verdiğinizde nelere dikkat etmelisiniz?

1. Arkadaşlarınız Vero'da yok (henüz)

“Sosyal” unsurdan yoksun bir sosyal medya platformu düşünün. Vero'nun şu anda yeni bir kullanıcı için hissettiği şey budur.

Uygulamaya ilk kaydolduğunuzda, rehberdeki kişileri aramanızı sağlar. Büyük ihtimalle arkadaşlarından sadece biri vardı ve hatta profili canlı görünmüyordu. Bölgemdeki yerleri ve etkinlikleri aramayı denediğimde, çok seçenek bulamadım. Vero, son zamanlarda eklediği kullanıcı sayısıyla bile oldukça boş görünüyor.

2. Kategorilere Göre Kişileri Ayırma Kafa karıştırıcı olabilir

Biliyorum, bunu bir iyi özellik olarak da listeledik. Ancak, kişilerinizi dört kategoriden birine yerleştirmek söz konusu olduğunda, tüm süreç kafa karıştırıcı ve gereksiz görünüyor.

3. Vero’nun Hizmet Şartları Karmaşıktır

Kullanıcı sayılarındaki ilk artış sırasında Vero, hizmet şartlarında kullandığı dil için çok eleştirildi.

4. Profilinizi Silmek Zor

Bazı nedenlerden dolayı, Vero hesabınızı silme işlemi aşırı karmaşıktır. Bunu, web sitesi üzerinden bir istek göndererek veya uygulamanın Destek bölümüne giderek (aboneliğinizi iptal etmek yerine bir 'istek' göndererek) yapabilirsiniz.

Sonuç: Vero'ya Katılmalı mısınız?

Zamanınızı ve emeğinizi bu yeni sosyal ağa harcamanız gerekip gerekmediğini size söylemeyi çok isterdik ancak bunun için sizin yerinize karar veremeyiz.

Uygulamanın şu ana kadar yaşadığı tüm iniş ve çıkışlarla, başka bir Ello haline gelip gelmeyeceğini ve iz bırakmadan yok olup olmayacağını söylemek zordur. Ya da gelecekte yeni Instagram olup olmayacağını.

Ancak, önünüze koyduğumuz Vero'nun artıları ve eksileri, kendi kararınızı vermenize yardımcı olacaktır. Sadece dikkate almanız gereken diğer birçok alternatif olduğunu unutmayın.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!