Ogznet.com
Ogznet.com
Photo by Christian Holzinger on Unsplash

Bilgisayar ve Cep Telefonlarında Video Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Hızlandırılmış bir video oluşturmak genellikle çok zaman alır. Uygun bir kameraya ve dışarıdaysanız iyi havaya ihtiyacınız vardır. Ancak, daha önce çekilmiş bir videodan hızlandırılmış bir video oluşturmak için program kullanabilirsiniz. Burada video hızlandırmanın nasıl yapılacağını açıklayacağız!

Post Prodüksiyon Hızlandırılmış Video ve Gerçek Zamanlı Hızlandırılmış Video

Hızlandırılmış bir video kaydetmek söz konusu olduğunda temel olarak iki seçeneğiniz vardır.

  1. Zaman harcayın ve olaylar gerçekleşirken hızlandırılmış bir video kaydedin.
  2. Standart bir videoyu hızlandırılmış bir filme dönüştürün.

Peki kalite açısından herhangi bir fark var mı? Kamera olarak ne kullandığınıza bağlıdır.

Hızlandırılmış video için kullanılan mobil cihazlar biraz daha düşük sonuçlar verebilir. Bunun nedeni biraz dengesiz bir tripod veya sadece cihazın ağırlığı olabilir. Bu arada, otomatik odaklama ile ilgili sorunlar videonun kalitesini etkileyebilir.

Bu arada kaydettiğiniz çekimi hızlandırılmış bir videoya dönüştürmek için iki seçeneğiniz vardır: bilgisayar ve mobil cihazlar.

Hyperlapse

Hızlandırılmış videolar için küçük kamera hareketlerini içeren benzer bir teknik olan Hyperlapse, başka bir seçenektir.

 

Hyperlapse olarak atadığınız herhangi bir videoda çok fazla kamera hareketi olmadığından emin olun. Herhangi bir hareket son derece yavaş olmalı ve bitmiş videoda algılanamayacak kadar pürüzsüz olmalıdır.

Hyperlapse popülerlik kazanıyor ve bu görsel tekniği kullanarak video oluşturmanın daha fazla yolu var.

Hyperlapse veya hareketli hızlandırılmış çekim, hızlandırılmış fotoğrafçılıkta hareketli çekimler oluşturmak için kullanılan bir tekniktir. En basit haliyle, kamerayı her çekim arasında kısa bir mesafe hareket ettirerek bir hiper çöküş elde edilir.

İlginizi
çekebilir

VLC Medya Player

Normal Videoyu, Bilgisayarda Hızlandırılmış Videoya Dönüştürün

Birçok video düzenleme programı, normal bir videoyu hızlandırılmış bir filme dönüştürmeyi kolaylaştıran yerleşik araçlara sahiptir.

Ancak hızlandırılmış videolar oluşturmak için ücretsiz yazılım arıyorsanız, VLC'den daha iyi bir seçenek yoktur. Bu çok yönlü medya oynatıcı, herkesin kullanması gereken platformlar arası uygulamalardan biridir. Windows, macOS ve Linux için kullanılabilir.

Video hızlandırma işlemini Windows 10'da yapıyorsanız, VLC Media Player'ı yükseltilmiş ayrıcalıklarla başlattığınızdan emin olun. Bunun için programın simgesine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin ve Kullanıcı Hesabı Denetimi bildirimini kabul edin.

Ardından, Araçlar> Ayarlar'ı açın ve açılan pencerenin sol alt kenarındaki Görüntülenecek Ayar Düzeyi radyo düğmelerini bulun. Ayrıntılı seçeneğini (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi) seçin, ardından görünen yeni görünümde Görüntü'yü arayın. Bulamazsanız, üstteki arama kutusunu kullanabilirsiniz.

VLC'de video tercihlerini düzenleme

Süzgeçler'i genişletin ve FPS Dönüştürücü'yü seçin. Sağ bölmeye yeni Kare hızını girin. Orijinal videonuzda saniyede 30 veya daha fazla kare hızında 10 FPS iyi bir seçenektir. En iyi sonuçları almak için denemeler yapın.

Bir hyperlapse oluşturmak için VLC'de bir filtre ayarlayın

İşlemi tamamlamak için Kaydet'i tıklayın. Ardından Ortam> Dönüştür / Kaydet'e gidin, Ekle'yi tıklayın, ardından dönüştürmek istediğiniz videoya göz atın.

Dönüştürüp Kaydet düğmesinin yanındaki oku tıklayın ve Dönüştürün'ü seçin. Ayarlar panelinde anahtar simgesini, ardından Görüntü Kodlayıcı/Çözücü > Süzgeçler'i tıklayın ve FPS conversion video filter seçeneğini seçili hale getirin.

VLC dönüşüm ekranında filtreyi seçin

Kaydet'i tıklayın, ardından hızlandırılmış videoyu kaydetmek için bir konum ayarlamak üzere Hedef dosya alanını kullanın. Videoya bir ad verin ve Başlat'a tıklayın.

VLC çıktı dosyasının hedefini seçin

Birkaç dakika sonra, herhangi bir video oynatıcıda görüntülemeye veya sosyal medyada paylaşmaya hazır hızlandırılmış bir video görürsünüz.

Mobil Videoyu Hızlandırılmış Bir Filme Dönüştürün

iOS ve Android için çok sayıda hızlandırılmış video çekme uygulaması mevcuttur. Ancak, daha önce çekilmiş normal bir videoyu hızlandırmak için özel bir uygulama kullanmanız gerekir.

Android'de Hyperlapse Video Yapımı

Muhtemelen en iyi mobil hyperlapse uygulaması, hyperlapse video kaydı yapabilen ve mevcut videoları hızlandırabilen Microsoft Hyperlapse Mobile'dır.

Uygulamayı açtıktan sonra, bu yatay görünümlü uygulamada yalnızca iki seçenek göreceksiniz. Mevcut videoyu içe aktar'ı seçin ve telefonunuzda uygun bir videoya göz atın.

android hyperlapse içe aktarma ile Hızlandırılmış Video Nasıl Yapılır

Bir sonraki ekranda, çeşitli seçeneklerle videonun önizlemesini görürsünüz.

Videoları 1080p'de dışa aktarma ve SD depolama alanına dışa aktarma seçeneklerine sahip olacağınız ayarları görüntülemek için sağ üst köşedeki menüye dokunun. Bu seçeneklerin her ikisi de varsayılan olarak devre dışıdır. 1080p çözünürlükten daha büyük videoları içe aktarmanın mümkün olmadığını, bu nedenle 2K ve 4K videoların çıktığını unutmayın.

Ekranın üst kısmında videonun süresi ve hızı hakkında bilgi görürsünüz. Bu arada, altta tutamaçları arayın. Bunlar videonun uzunluğunu azaltmak için sürüklenebilir. Bu tutamaçları sürüklemek videonun süresini azaltır.

Android'de Hyperlapse Video Yapımı

Tamamladığınızda, onay düğmesini tıklayın ve video içe aktarılırken bekleyin. Videonun uzunluğuna bağlı olarak bu biraz zaman alabilir.

iOS ile Hyperlapse Nasıl Oluşturulur

iPhone'da hyperlapse oluşturmak için kamera uygulamasındaki Hızlandırılmış fotoğraf modunu kullanabilirsiniz. Bu eğitim videosu ne kadar basit olduğunu gösteriyor:

 

Çekim yaparken elini mümkün olduğunca sabit tutabilirseniz harika sonuçlar alırsınız.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz