VoiceBros'da işler nasıl yürüyor?

VoiceBros'da işler nasıl yürüyor?

Voicebros, profesyonel seslendirme hizmeti alıp verebileceğiniz dev bir platform. Voicebros 28.000’den fazla kayıtlı seslendirme sanatçısıyla; bu sektörde Türkiye’deki en büyük, dünyadaki ise ikinci en büyük platform olma başarısına sahip. Bu platformun temel amacı ise seslendirme hizmeti arayan-veren kişileri buluşturmak.

Voicebros, profesyonel seslendirme hizmeti alıp verebileceğiniz dev bir platform. Voicebros 28.000’den fazla kayıtlı seslendirme sanatçısıyla; bu sektörde Türkiye’deki en büyük, dünyadaki ise ikinci en büyük platform olma başarısına sahip. Bu platformun temel amacı ise seslendirme hizmeti arayan-veren kişileri buluşturmak. Siz de seslendirme sanatıyla uğraşıyorsanız yeterli müşteri portföyünüzü oluşturduktan sonra bu hizmeti yarı zamanlı veya tam zamanlı işiniz haline getirebilirsiniz. Tabi ki daha anlatılacak onlarca şey var, bu kadarla kalmayacak.

Voicebros’la çalışmaya nasıl başlayabilirsiniz bir bakalım.

Öncelikle bu yazıyı okuyorsanız zaten Voicebros’la bir tanışıklığınız olmuş demektir. İşin içine girmek için ise yapmanız gereken ilk iş bir hesap oluşturmak. Siteye girdiğinizde karşınıza çıkan ana sayfada, sağ üst köşedeki “Hesap Oluştur” seçeneği ile karşılaşacaksınız. Daha sonra önünüze çıkan yeni sayfada tarafınızca doldurulması gereken boşluklar var. Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan biri “Hesap Türü” seçimi. Yazının başında dediğim gibi, Voicebros sizlere iki taraflı (müşteri-seslendirme sanatçısı) bir hizmet sunuyor. Bu adımda Voicebros’u hangi amaçla kullanmak istediğinize karar vermelisiniz.

Eğer müşteri olarak bu adımı tamamladıysanız aradığınız seslendirme sanatçısını bulabilmek için sıradaki adıma geçebilirsiniz.

Voicebros hesabınızı açtıktan sonra karşınıza gelen ekranda ‘Online Bir Proje Başlat’ yazısıyla karşılaşacaksınız. Buradan istediğiniz konuda sizin için seslendirme yapacak seslendirme sanatçılarıyla buluşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken dili (örn: İngilizce seslendirme), seslendirme metnini, kelime sayısını girip sizin için uygun olan seslendirme sanatçısını seçmenizdir. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi Voicebros farklı dil ve yetenek seviyelerinde on binlerce sanatçıya ev sahipliği yapıyor, haliyle doğru sanatçıyı bulmak bazen bir toplu iğne ucu bulmak kadar zor olabilir. Tabii biz sizi bu aşamada da yalnız bırakmıyor ve “Sanatçıları İncele” seçeneğinden faydalanarak dilediğiniz sanatçılara ait örnek seslendirmeleri görmenize olanak sağlıyoruz. Projenize uygun sanatçıyı seçtikten sonra ise işin en zor kısmı geride kalıyor. Girmiş olduğunuz kelime sayısı ve seçtiğiniz seslendirme sanatçısına göre projenizin fiyatlandırması sistem tarafından otomatik olarak yapılıyor.

Aslına bakarsanız projenizin seslendirilmesi için sizin yapmanız gereken sadece birkaç basit soruyu yanıtlamak, bunun dışında yapılması gerekenleri sistem sizin için otomatik olarak yapıyor.

Müşteri olarak sizi seslendirme sanatçınızla buluşturmak ve seslendirmenizin yapılması için gerçekleştirmeniz gereken son birkaç adım kaldı. Önünüze çıkan filtreme seçeneğini kullanıp, boşlukları tamamladığınızda karşınıza istediğiniz özelliklere uygun bir seslendirme sanatçısı çıkıyor. Ardından ödemeyi ve gerekli faturalandırma bilgilerini tamamladığınız anda projeniz için start tuşuna başmış oluyorsunuz. İşte bir proje yöneticisi (müşteri) olarak Voicebros’u kullanmak bu kadar kolay ve pratik.

Peki Voicebros’u müşteri olarak değil de seslendirme sanatçısı olarak kullanmak istediğinizi varsayalım, o halde izlemeniz gereken adımlar neler? Sisteme, müşteri ya da seslendirme sanatçısı olarak yapacağınız başvurularda tabi ki bazı temel farklılıklar var. Ama şanslısınız çünkü seslendirme sanatçısı olmak üzere başvurduğunuzda yapacağınız işlemler müşteri olarak başvuranların yaptıkları işlemlerden daha az adım içeriyor.

O halde bir de seslendirme sanatçısı olarak izlememiz gereken adımları inceleyelim.

Tıpkı müşteri girişinde olduğu gibi, “Hesap Oluştur” seçeneğine tıklayıp karşınıza çıkan sayfadan doldurulması gereken bilgileri doldurarak Voicebros a kaydınızı gerçekleştiriyorsunuz. Farklı olan tek adım ise “Hesap Türü” sekmesinde tercinizi müşteri olarak değil seslendirme sanatçısı olarak bildirmeniz gerekmesi. Kaydınızı tamamladıktan sonra “Hesabım” seçeneğinden “Sanatçı Profili“ne tıklayıp seslendirme yapacağınız dil, seslendirme yapacağınız tür, ücretlendirme, alınan işin teslim etmeyi taahhüt ettiğiniz süre gibi başlıklardan seçimlerinizi yapıyorsunuz. Son olarak da potansiyel müşterilerinizin rakiplerinize kıyasla sizi seçmeleri için biyografinizde kendinizi tanıtıyorsunuz. Tebrikler, artık resmi olarak Voicebros’a kayıtlı bir seslendirme sanatçısısınız.

Buraya kadar her şey tamamsa devam edelim.

Müşteriler tarafından tercih edilmek ve daha çok iş yapmak istiyorsanız sizi öne çıkaracak bir seslendirme örneği eklemeniz iyi olacaktır. İşinizi başarıyla tamamladıktan sonra size ödeme yapılabilmesi için banka bilgilerinizi girmelisiniz. Yine minik kutucuklar sizi yönlendirecektir. İsteğinize göre tatil ve dinlenme zamanlarınızı da eklerseniz, işverenler anlaşmayı tamamlamadan önce sizin hangi günlerde aktif olarak çalışacağınızı bilip buna göre işi sizin üstlenmenizi isteyecektir.

Peki bir seslendirme sanatçısı olarak Voicebros ile çalışmak size nasıl bir süreç vadediyor?

Çalışmalarınızı tamamlamanız gereken süreleri seçtiğinizden bahsetmiştik. Üstlendiğiniz işleri belirttiğiniz sürede tamamlayıp teslim ettiğiniz taktirde ücretin proje aşamasında anlaşma yapılan ücretin %65’ini, vergi gibi kesintiler olmaksızın seslendirme sanatçısı alır. Geriye kalan %35’lik kısma ise Voicebros tarafından reklam, vergi, komisyon gibi giderler için kesinti uygulanır.

Tabi işler her zaman istendiği gibi gitmeyebilir. İnternet üzerinden yapılan tüm işlerde olan risk maalesef bu sektörde de mevcut. Saatlerce harcanan emek sonucunda ortaya çıkan içerikten müşteri memnun kalmayıp ürünü satın almak istemeyebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında Voicebros, adil prensipleriyle ses sanatçısının yanında yer alıyor ve iş için belirlenen ücreti sanatçıya ödeyerek mağduriyeti engelliyor. Dolayısıyla hem müşteri istemediği, memnun kalmayacağı bir işi satın almak zorunda kalmıyor hem de ses sanatçısının emeğinin boşa gitmesine izin vermiyor.

Peki müşteri olarak Voicebros’la çalışacak olanların avantajları neler?

Ses sanatçısı için nasıl bir adalet anlayışı güdülüyorsa, söz konusu müşteri olunca da benzer bir anlayış söz konusu. Diyelim ki seslendirme sanatçısının yaptığı işi beğenmediniz. Haliyle ya başka bir sanatçıyla çalışmak ya da aynı kişiye farklı bir iş yaptırıp, yenisini kullanmak istiyorsunuz. Müşteri, ben bu işi beğenmedim dediği taktirde ödeme yapmak zorunda kalmıyor. Çünkü Voicebros için öncelik tüm işlemlerin her iki taraf için de %100 memnuniyet ile sonuçlanması.

Voicebros gerçekten büyük bir platform. Eğer sizler de bu ailenin bir parçası olmak ve Voicebros’la çalışmak isterseniz yapmanız gerekenleri yukarıda açıklamaya çalıştık. Voicebros, yapılan işler ve müşteriler arasındaki köprüde her iki tarafın da kazanmasını amaçlıyor. Umuyoruz ki kafanızdaki soru işaretlerini gidermiş ve sizleri ailenin bir parçası haline getirebilmişizdir. O halde izlemeniz gereken adımlar basit: Hemen bir hesap oluşturun ve kazanmaya başlayın.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile