VPS Server Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

VPS Server Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

VPS Server Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

VPS server (sunucu), tamamıyla kendinize ait bir sunucu kiralamanıza gerek kalmadan kaynaklarınız üzerinde tam kontrole erişmenizi sağlayan bir barındırma modelidir.

"Sanal Özel Sunucu" anlamına gelen VPS (Virtual Private Server) aslında; fiziksel bir sunucunun birden fazla sunucu oluşturmak için sanallaştırma yazılımı ile özel bölmelere ayrılmasıdır. Her bir bölüm, komşularından tamamen bağımsızdır ve ayrı bir sunucu gibi işlev görür.

Sanal Özel Sunucu VPS

VPS sunucular, orta ve yüksek trafikli siteler, geniş depolama ihtiyacı olan siteler, online satış siteleri ve hızlı büyüme bekleyen küçük işletmeler için önerilmektedir.

VPS Sunucunun Sunduğu Avantajlar!

Web sitelerinizi barındırmak dışında farklı sunucu yazılımları (veritabanı, e-posta, IRC, VPN vb.) için de kullanılabilen VPS'in avantajlarına göz atarak aradığınız çözüm olup olmadığına karar verebilirsiniz.

1) Depolama Alanı

VPS kiralamak, paylaşımlı hosting planlarından daha fazla RAM, CPU, disk alanı ve bant genişliği sunar. Ayrıca, VPS sayesinde sunucu ortamı üzerinden kök erişimi de elde edersiniz. Böylece ekstra yazılımlar yükleyebilir ve sunucudaki herhangi bir dosyayı düzenleyebilirsiniz.

VPS kiralamak

2) Performans

VPS sunucu ile komşu web sitelerinin, sitenizin performansını nasıl etkilediği konusundaki endişeleriniz ortadan kalkacaktır. VPS, her hafta binlerce ziyaretçisi olan  sitenizi desteklemek için yeterli bant genişliğini sunar, web sayfalarınızın hızlı yüklenmesini sağlar. Dahası, ziyaretçi trafiğindeki ani artışlarla kolaylıkla başa çıkabilir.

vps performans

3) Güvenlik

VPS'teki her bir bölmenin gizlilik özelliği sayesinde kendi güvenlik önlemlerinizi artırabilir, web sitenizi ve müşterilerinizin verilerini  kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere karşı koruma katmanları ekleyerek güvenli kılabilirsiniz.

vps güvenlik

4) Kontrol

VPS, özel bir sunucu gibi çalıştığından ve kök erişimini mümkün kıldığından, sunucunuzla ilgili yapılandırmalardan yazılım kurulumlarına kadar her konuda daha fazla kontrole sahip olma fırsatı sunar. Böylece web sitenizi müşteri gereksinimlerine göre uyarlayabilirsiniz. Ayrıca tüm bu işlemleri kontrol paneli uygulamanızın arayüzünden gerçekleştirebilirsiniz.

5) Yönetim

Teknoloji meraklıları ve sunucu çalıştırma deneyimi olanlar isterlerse VPS sunucularını  kendileri yönetebilir. Yazılım kurulumu, güncellemeleri, bakım, yükseltmeler gibi tüm işlemlerle bizzat ilgilenebilirler. Eğer bir sunucunun bakımı ve yönetilmesi konusunda herhangi bir deneyiminiz yoksa hosting firmanız tüm bu işlemleri sizin yerinize halleder. Ayrıca Dünya'nın en çok tercih edilen kontrol paneli olan cPanel ile, sanal sunucunuzu kolaylıkla yönetmeniz de mümkün.

6) Ölçeklenebilirlik

Web sitenizin büyümesi söz konusu olduğunda, ihtiyacınıza göre VPS sunucunuzun disk, bellek ya da CPU kapasitesi artırılır.

vps ölçeklenebilirlik

7) Esneklik

VPS kiraladığınızda sunucuya kurmak istediğiniz yazılımı seçme özgürlüğüne ve CentsOS, Cloud Linux gibi çeşitli işletim sistemi kombinasyonlarını kullanma olanağına sahip olursunuz.

vps esneklik

8) Ücret

VPS'in sunduğu yüksek performans ve güvenlik gibi avantajların hosting planı fiyatlarına yansıması doğaldır. VPS, popülerliğini neredeyse paylaşımlı sunucu fiyatına dedicated sunuculara benzer seviyede kontrol sağlamasına borçludur. Ayrıca  VPS'in hızlı büyüme bekleyen küçük işletmeler için ileriye dönük makul bir yatırım olduğu da unutulmamalıdır.

9) Gizlilik

Dosyalarınız ve veri tabanınız sunucudaki diğer kullanıcılara kapalı olduğundan kullanıcılar birbirlerinin dosyalarına erişemez böylece VPS, Dedicated sunuculardan beklenen gizlilik düzeyini çok daha ucuza sağlamış olur.

vps gizlilik

10) Birden Fazla Domain

Birden fazla web sitesine sahip işletmeler, herhangi bir performans sorunu yaşamadan, hepsini tek bir VPS'de  barındırabilir.

vps birden fazla domain

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.