Ogznet.com
Web Sitesi Çevirisi Yapmak için En İyi 7 Tarayıcı Uzantısı Paylaş:

Web Sitesi Çevirisi Yapmak için En İyi 7 Tarayıcı Uzantısı

Web Sitesi Çevirisi Yapmak için En İyi 7 Tarayıcı Uzantısı

Web Site Çevirisi Nasıl Yapılır? İşte En İyi Dil Çeviri Araçları

Yabancı dildeki bir web sitesindeki her şeyi okuyabilmek istiyorsanız, bu tarayıcı dil çeviri araçlarına ihtiyacınız olacak. İşte en iyi web site çeviri araçları.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

W3Techs'in son rakamlarına göre internetteki tüm içeriğin yüzde 59,9'u İngilizce yayınlanıyor. İngilizce'den sonra ilk beş dil içerisinde yüzde 8,7 ile Rusça, yüzde 4,0 İspanyolca, yüzde 3,3 Türkçe ve yüzde 2,8 Farsça yer alır.

Peki, web site çevirmek için en iyi tarayıcı araçları nelerdir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Google Çeviri

100'den fazla dil desteği ile 500 milyon günlük kullanıcı ve birden çok tarayıcı ve işletim sistemi sürümüyle Google Çeviri tartışmasız çeviri kralı olmaya devam ediyor.

İlk olarak Nisan 2006'da yayına girdi ve sürekli olarak daha fazla özellik eklendi. Artık konuşulan kelimeyi anlayabilir ve tercüme edebilir, mobil cihazlarda çevrimdışı kullanım için indirilebilir sözlükler sunar ve gerçek zamanlı fotoğraf çevirisi sağlar.

Ancak Google Translate'in dezavantajları da yok değil. Örneğin, gramer kurallarını uygulamaz çünkü algoritmaları daha geleneksel kural tabanlı bir yaklaşımdan ziyade istatistiksel bir makine analizine dayanır. Ayrıca, Avrupa Birliği dışındaki çevirilerde birçok hata görülür. Bunun nedeni, Google'ın tüm Avrupa çevirilerinin temeli olarak mükemmel şekilde çevrilmiş AB Parlamentosu notlarını kullanmasıdır, ancak diğer lehçeler için açık bir şekilde mevcut değildir.

Google Translate, Chrome, Edge, Firefox ve Opera için resmi bir uzantı olarak mevcuttur. Alternatif bir tarayıcı kullanıyorsanız, topluluk tarafından geliştirilmiş resmi olmayan bir sürüm bulabilirsiniz.

ImTranslator: Çeviri, Sözlük, Sesli

Google Çeviri, çoğu insan için bir numaralı seçenek olmaya devam ediyor ve üçüncü taraf araçların büyük çoğunluğu kendi ürünlerine güç sağlamak için API'sını kullanıyor. Yine de, eşit derecede güçlü olan bazı Google dışı ürünler var.

IM Translate, kullanıcılara istatistiksel makine çevirileri ile kural tabanlı makine çevirilerinin bir kombinasyonunu ve dolayısıyla daha doğru sonuçlar vermek için Google Translate, Microsoft Translator ve Babylon Translator kombinasyonunu kullanır. Sayfa çeviri uzantısı Chrome, Firefox, Opera ve Yandex için mevcuttur.

Temel özelliklerden bazıları, çift tıklama çevirisi, özelleştirilebilir çeviri kısayolları ve vurguladığınız metnin anında çevirisini içerir.

Tüm aktiviteleriniz, kolay hatırlama için çeviri geçmişinde saklanır ve 26 dili destekleyen bir metin okuma özelliğine sahiptir.

DeepL Translator

DeepL Translator, Ağustos 2017'de piyasaya sürüldü ve hızla büyüyerek web'deki önde gelen ücretsiz makine çevirisi araçlarından biri haline geldi. Bilmeyenler için makine çevirisi, uygulamanın metinleri anlamak ve çevirmek için yapay zeka eğittiği anlamına gelir. Profesyonel bir sürüm de mevcuttur ve Web çevirmenine ve DeepL API'lerine erişim sağlar. Çoğu kullanıcının abone olması gerekmeyecektir.

Ne yazık ki, DeepL için resmi bir tarayıcı aracı yok, ancak topluluk, çevirilerine erişim sağlayan bir dizi uzantı geliştirdi. İhtiyaçlarınız için hangisinin en iyi olduğunu belirlemeniz gerekecek, ancak favori DeepL Translator adlı uygulama. DeepL, herhangi bir web sitesinde seçilen metnin çevirisini gösterecektir.

Resmi bir uygulama olmadığı için, kendi tarayıcınız için üçüncü taraf bir DeepL uzantısı bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekecektir. Çoğu popüler tarayıcı için en az bir alternatif mevcuttur.

TranslateMe, Apple'ın tarayıcısı için en iyi ve en güvenilir çeviri aracı olarak kabul edilmektedir. ImTranslator gibi, birden fazla çeviri hizmetini kullanır.

Uzantının temel özelliklerinden bazıları, araç çubuğu düğmesi aracılığıyla çevirileri, bağlam menüsü çevirilerini ve klavye kısayollarını içerir. Ekranda vurguladığınız tüm web sayfalarını veya küçük metin parçalarını çevirebilir.

Desteklenen dillerin listesi uzundur. Tüm büyük küresel dilleri, birçok küçük Avrupa dilini (Katalanca, Galce, Limburgan ve Çeçence gibi) ve Maya ve Samoaca gibi dünyanın dört bir yanından dilleri içerir. Toplamda, hizmette 120'den fazla desteklenen dil vardır.

Maalesef araç ücretsiz değil. Mac App Store'da tek seferlik bir ücret ödemeniz gerekecek.

Filmlere göz atarken ve izlerken dilleri çevirin ve öğrenin, ücretsizdir.

Reverso, başka bir yapay zeka destekli çeviri aracıdır. Herhangi bir tarayıcı çevirisi uygulaması için temel bir özellik olan bağlamı tanıyabilen büyük veri algoritmaları oluşturmak için gerçek hayat metinlerini kullanır.

Ancak Reverso, yalnızca metin tabanlı çevirilerin ötesine geçer. Ayrıca altyazıları gerçek zamanlı olarak çevirebilir. Bu, bir film izliyorsanız ve Netflix ve altyazılar hedef dilinizde mevcut değilse, Reverso boşluğu doldurabilir.

Diğer özellikler arasında en sevdiğiniz kelimeleri ve en çok kullanılan cümleleri kaydetme yeteneği, çevirilerinizi tüm cihazlarınız arasında senkronize etmenin bir yolu ve hatta öğrenmeye çalıştığınız kelimeleri alıştırmak için bilgi kartları, sınavlar ve oyunlar bulunur. "Haftanın Sözü" bildirimleri bile var.

Olumsuz yanı, Reverso rakiplerinden bazılarına göre daha az dili destekliyor - sadece 15 dil mevcuttur (İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Rusça, İtalyanca, Almanca, Portekizce, Arapça, Felemenkçe, İbranice, Lehçe, Romence, Japonca, Çince ve Türkçe).

Uzantı, Chrome, Firefox ve Safari'de mevcuttur.

 

Diğer tarayıcı çeviri uzantılarının bazıları gibi, Rememberry de hem bir çeviri uygulaması hem de bir dil öğrenme uygulaması olarak ikiye ayrılıyor.

Çeviri yönü beklediğiniz aynı yaklaşımı izler. Tek kelimeleri, metin paragraflarını veya tüm web sayfalarını çevirebilirsiniz. Ayrıca özel kısayol tuşları da ayarlayabilirsiniz ve kelime telaffuz yardımcıları yerleşiktir.

Bununla birlikte, uygulamanın en önemli özelliği dil öğrenme yönüdür. İnsan hafızasına ilişkin bilimsel çalışmaları kapsamlı bir öğrenme ortamı sunmak için kullanır, özellikle bir kelimenin kaç kez tekrarlandığını ve o sırada onu hatırlamanın sizin için ne kadar zor olduğunu gösterir.

Rememberry, tüm büyük küresel lehçeler dahil olmak üzere 100'den fazla dili desteklemektedir.

XTranslate, Chrome ve Opera tarayıcıları için açık kaynaklı bir çevirmen. Dil çevirisi için Google Translate, Yandex Translate ve Bing Translator'ı kullanır.

Sayfa bağlamında yabancı dilleri çevirmek için Chrome uzantısı. 100'den fazla yabancı dilden, okuduğunuz web sitesinde doğrudan kendi dilinize çeviri yapın veya uzantının açılır penceresine metin yerleştirin.

Uzantı, bir çeviri istemek için çok sayıda farklı yolu destekler. Bir kısayol tuşu kullanabilir, çevir simgesine tıklayabilir, giriş alanlarını kullanabilir ve hatta fareyi kullanarak tek tıklamayla çeviri yapabilirsiniz (seçeneği etkinleştirirseniz).

Hatta resim öğesinin üzerine fareyi getirip kısayol tuşuna basarak resimlerden çeviri alabilirsiniz (uygun olduğunda başlık veya alt özellikleri kullanılacaktır). Dahası, bu özellik sayesinde, sadece farenin üzerine geldiğinizde kısayol tuşuna basarak sayfadaki metin bloğu ile otomatik çeviri elde etmek mümkündür.

Diğer tarayıcı tabanlı çevirmenlerin aksine, XTranslate ayrıca PDF dosyalarını çevirmenize izin verir, ancak Chrome'un pdf dosyalarını nasıl işlediğine ilişkin teknik kısıtlamalar nedeniyle yalnızca bağlam menüsünden çalışır. Açılan dosyada bir metin seçin (pdf içeriği içinde bir resim dosyası olmadığından emin olun), sonra seçim üzerinde sağ fare tuşuna tıklayın ve bağlam menüsünden metni çevirmek için bir seçin.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!